Szórakozás

Szilvalekvár: most főzze be!

Mikor máskor tegyük el télire a szilvát, ha nem az első, borongós őszi napokon?

Kapcsolódó cikkek

Akik a régi ízek szerelmesei és ráérnek pepecselni, azok számára is van a Házipatika.com-nak néhány tippe.

Beszerzés

Ha otthon vagy a nyaralóban nincs szilvafánk, a következő, viszonylag költséghatékony módszer, ha “szedd magad” akcióban vásároljuk meg az alapanyagot a szilvalekvárhoz. Ideális a gyümölcs akkor, ha édes, nem túl kemény és a héja is inkább vékonyabb. A húsa színétől függ majd a lekvár befőzéskor elnyert árnyalata is, ezért ne csodálkozzunk, ha a világosabb színű szilvából pirosas főzet néz ránk vissza a fazékból. Tény, hogy a legfinomabb szilvalekvárt a panyolai szilvából készíthetjük.

Miért pont szilva?

Kevés benne a cukor és magas a víztartalma (85 százalék). 100 gramm gyümölcs nagyjából 50 kalória (209 Kj) energiát hordoz, szénhidráttartalma 10,3 g körüli. Vitaminjai közül az A-, az A-provitamin, a béta-karotin, a B1- és B2-, illetve csaknem valamennyi B-vitamin, továbbá a C-vitamin érdemelnek említést. Nagyobb mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat (kálium, kalcium, foszfor, magnézium) és cinket. A növényi antioxidánsok közül antocián színanyagokat és flavonoidokat; rutint és quercetint tartalmaz jelentősebb mennyiségben.

Habár az igazi szatmári szilvalekvár üstben készül a szabad ég alatt, mégsem teheti meg mindenki, hogy egy ekkora procedúrának nekilát. Ha viszont van türelmünk és kedvünk, egy hasonló, sütőben elkészíthető szilvalekvárrecepttel is megismerkedhetünk. Ez viszonylag hosszabb időt igényel, tehát vagy hétvégére érdemes időzíteni, vagy éjszakára.

Tepsis szilvalekvár ráérősöknek

A nagyméretű, magas falú tepsit zsírtalanítjuk, telepakoljuk a kimagozott szilvával. Nem kell tele tenni, viszont alufóliával fedjük le, így a sütőt is megóvjuk attól, hogy a rotyogó cukros máz minden oldalára ráégjen. Legalább 5-6-7 órát érdemes sütni a legkisebb hőfokon/lángon. A főzés végén a fóliát csak óvatosan távolítsuk el, forró! Ha elég sűrűnek érezzük, kevergessük meg fakanállal, és igény szerint turmixoljuk le, ha darabosan nem szeretjük. Tölthetjük üvegekbe, nagyon sokáig eláll így cukor és tartósítószer nélkül is.

Gyors szilvalekvár sietősöknek

A kívánt mennyiségű szilvát megmossuk, kiválogatjuk és kimagozzuk. Turmixgépben pépesítjük, majd az általunk választott befőzőcukor vagy dzsemfix receptjét követve annyi cukrot adunk hozzá, amennyit a csomagoláson javasolnak. Rotyogásig főzzünk, fertőtlenített üvegekbe töltjük (ez utóbbira kiváló megoldás, ha az üveget színültig tesszük vízzel, és forrásig járatjuk a mikróban, a fedőket pedig lobogó vízben fertőtlenítjük ki), és meleg helyen hagyjuk egymás mellett kihűlni az üvegeket. A folyamat tényleg nem több fél óránál, az eszközigénye minimális, és a dzsemfixhez használhatunk cukor helyett bátran folyékony édesítőt (a csomagolásán feltüntetik, hogy sütésálló-e) és xillitet is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik