Szórakozás

Mit tegyünk, ha napszúrást kaptunk?

napozik (napozás, )
napozik (napozás, )

Ha hirtelen, váratlanul megborzongunk, szédülni kezdünk, és bár alig ettünk valamit, hányinger tör ránk, gyanakodjunk, hogy napszúrást kaptunk! - írja a HáziPatika.com.

Életünk során többször is előfordulhat, hogy a tűző napnak kitéve napszúrást kapunk. Hogy teljes legyen a lista, a fenti tünetekhez még hozzáadhatjuk a szomjúságot, az étvágytalanságot, a tarkómerevséget, a fényérzékenységet és az ezekből fakadó általános gyengeséget. A napszúrás oka a tartós, tűző napon történő tartózkodás. A fej hőmérséklete meghaladja a testét, a fokozottan ingerelt agyhártya pedig megduzzad, és nyomást gyakorol agyunk különböző területeire. Általában vízvesztés (dehidratáció) vagy ritkábban sóvesztés kíséri. Minél melegebb van, szervezetünk annál több vizet párologtat el, ha pedig túl sokat izzadunk, folyadékhiány alakulhat ki.

Vizet kérek!

Szervezetünk alapesetben tudja, sejtjeinek mire van szüksége: ha vízre, szomjúságérzetet küld, amit néha figyelmen kívül hagyunk. Éppen ezért legyünk tudatosak: a két liter víz legyen kéznél és fogyjon is el, mire a nap végére érünk. Ez a szabály akkor is érvényes, ha nem érezzük magunkat szomjasnak. Ha a vizet túl unalmasnak találjuk, ízesített palackos italok helyett inkább készítsünk saját védőitalt! A vízbe facsarjunk egy citromot, hogy üdítőbb hatása legyen; a cukrot és egyéb édesítőszereket mellőzzük. Frissen préselt gyümölcslevet is hígíthatunk tiszta vízzel, csak ilyenkor érdemes kellően hígra készíteni az italt – 1:9 arányban keverve valódi gyümölcsös, és nem csak “ízű” frissítőt kapunk.

Élvezeti szerek

Hiába esne jól egy pohár hideg sör a strandon vagy egy pohár koktél este, ha napszúrást kaptunk, a következő egy-két napon álljunk ellen a kísértésnek, és együnk inkább egy nagy gerezd görögdinnyét, illetve válasszunk alkoholmentes koktélt! Az alkohol gyorsítja a folyadékvesztést. A kávét, a kólát és a teát is felejtsük el, ugyanis a koffein is hasonló hatással bír. Ha pedig már egyszer így alakult, érdemes kihasználni a lehetőséget, és végleg elhagyni egyik-másikat.

Hányinger, étvágytalanság

A napszúrás étvágytalansággal is jár, amitől nem kell megijedni: teljesen természetes dolog, ha étvágytalanok vagyunk, mivel ilyenkor a felesleges további emésztőmunka megterhelő. A fentiek ismeretében érthető, hogy miért tör ránk hányinger napszúráskor, ha viszont már jobban vagyunk, étvágyunk is visszatér. Ilyenkor mindenképpen vegyünk magunkhoz először friss, érett, nedvdús gyümölcsöt! Egy gyümölcsnap beiktatása kifejezetten hasznos lehet. Estére fogyasszunk nagy tál friss salátát, majd következő nap már ehetjük a nyár könnyű, kíméletesen hőkezelt ételeit. Jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy a strandon nagy népszerűségnek örvendő véres hurka és a sült kolbász nem tartozik ezek közé.

Hideg vizes hűtés

Mivel a hideg víz gyors párolgása hűtő hatású, napszúrás esetén ajánlott a napi többszöri hideg vizes zuhanyozás. Ez alatt értsünk tényleg rövid, 10-15 másodperces zuhanyozást. Törülközés helyett hagyjuk, hogy megszáradjunk! Ha ez a módszer nem nyeri el tetszésünket, válasszuk a hideg vizes borogatást.

Fejfájásra hűs, szellős szoba és megint víz

Az ágynyugalom rendkívül sokat jelent a napszúrásos beteg számára. Sötétítsünk el, és szellőztessünk, csináljunk szolid kereszthuzatot. A csend is hasznos ilyenkor, tévézés, zenehallgatás helyett inkább olvassunk valami könnyedebb szépirodalmat. Az éjjeliszekrényre pedig legyen kikészítve a nagy kancsó citromos víz, melyből igyunk rendszeresen!

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik