Forma-1

Harminc éve nyerte első világbajnoki címét Michael Schumacher

Melchert Harry / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Michael Schumacher (Bennetton-Ford) öröme az adelaidei futam után 1994-ben
Melchert Harry / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Michael Schumacher (Bennetton-Ford) öröme az adelaidei futam után 1994-ben
Napra pontosan 30 éve, 1994. november 13-án nyerte meg első világbajnoki címét Michael Schumacher. Abban a szezonban, amelyben a Forma-1 elveszítette Ayrton Sennát és Roland Ratzenbergert Imolában, Karl Wendlinger pedig alig élte túl monacói balesetét.

Michael Schumacher több mint tíz éve nem áll a nyilvánosság előtt, 2013. december 29-én Méribelben elszenvedett súlyos síbalesete óta teljesen elszigetelten él, állapotáról semmi sem szivárog ki. Azonban az évfordulók örvendetes alkalmak az évszázad német sportolója előtti tisztelgésre.

Schumacher az 1991-es Belga Nagydíjon szerepelt először a Forma-1-ben egy Jordan autóval, majd a szezon hátralévő részére szerződtette a Benetton. 1992-ben a harmadik, 1993-ban a negyedik lett, így következett az 1994-es szezon, ahol a szakértők előzetesen azt mondták, egyetlen komoly vetélytársa lehet, Ayrton Senna.

Parádés szezonkezdés

A szezon álomszerűen kezdődött, megnyerte a Brazil, majd a Csendes-óceáni Nagydíjat, miközben nagy vetélytársa, a McLarentől a Williamshez szerződött Senna egyetlen pontot sem tudott összegyűjteni.

JULIO PEREIRA / AFP Damon Hil és Michael Schumacher a dobogón.

Jött Imola, ahol Senna halálos autóbalesetet szenvedett, a német pedig megnyerte a futamot, csakúgy, mint a következőt, Monte-Carlóban. Ott a Williams másik pilótája, Damon Hill kegyeleti okokból nem indult, így négy futam után Schumacher már 33 ponttal vezetett az angol és harminccal Gerhard Berger (Ferrari) előtt.

Barcelonában váratlanul Hill győzött, de aztán a Kanadai és a Francia Nagydíjra visszaállt a világ rendje, Schumacher simázott és összesítésben 37 pontra nőtt az előnye.

Hiba után eltiltás

Minden simának tűnt, de aztán Michael elkövetett egy óriási hibát. A Brit Nagydíjon előbb szabályt szegett és megelőzte Hillt a felvezető körben, majd tetézve bűnét a kötelező kiállásra felszólító fekete zászló ellenére is folytatta a versenyt.

Végül hiába zárt a második helyen, a versenybizottság kizárta és elvette pontjait, sőt kőkemény büntetésként három futamról is eltiltotta.

A német és csapata fellebbezett, de így is csak egyet tudott lefaragni a büntetésből, így se Monzában, se Estorilban nem indulhatott. Ráadásul a Belga Nagydíjon, Spában, Schumacher egyik kedvenc pályáján a célba érkezést követő vizsgálatnál kiderült, a német autója alján elhelyezett falap vastagsága nem megfelelő, így ismét diszkvalifikálták.

Az utolsó három futamra Schumachernek mindössze egy pont előnye maradt, az Európa Nagydíjon nyert Hill előtt, Szuzukában pedig fordított sorrendben értek célba az élen.

Egy ausztrál baleset döntött

A döntés Adelaide-re maradt, ahol a 35. körben dőlt el a világbajnoki cím. Schumacher túl szélesen vett egy balkanyart és nekisodródott a betonfalnak, de visszakormányozta autóját a pályára, ahol ütközött a nyakában lihegő Hill-lel. A német kiesett, az angol továbbment, de autója olyan sérüléseket szenvedett, hogy a boxban sem tudták megjavítani.

A német a pálya szálén egy kerítésnél szomorkodott, amikor egy pályabíró a kezét nyújtva gratulált neki. Akkor tudta meg, hogy világbajnok lett.

A siker egy olyan korszak kezdete volt, amelyben Schumacher tetszés szerint uralta a Forma-1-et. A Benettonnal 1995-ben másodszor is világbajnok lett, majd a Ferrari legendájává vált: 2000-től 2004-ig a vörös autó öt szezonon át legyőzhetetlennek bizonyult.

TORSTEN BLACKWOOD / AFP Michael Schumacher és felesége, Corinna örül az első világbajnoki címnek.

2012-ben, a Mercedesszel Brazíliában vívta 307., egyben utolsó GP-jét. Alig több mint egy évvel később, 2013. december 29-én Méribelben súlyos síbalesetet szenvedett, és eltűnt a nyilvánosság elől.

Kapcsolódó
Michael Schumacher először a lánya esküvőjén mutatkozott súlyos síbalesete után
Állítólag lánya esküvőjén vett részt, de fotók nem készülhettek, miután mindenkitől elvették a mobilját.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik