Forma-1

Verstappen a sprintfutamon behúzta a világbajnoki címet

Giuseppe CACACE / AFP
2021 és 2022 után sorozatban harmadszor is Max Verstappen lett a Forma-1 világbajnoka: a Red Bull holland versenyzője a Katari Nagydíj sprintfutamán a 2. helyen zárt és behozhatatlan előnyre tett szert a pontversenyben.

Akadtak izgalmak a Forma-1-es Katari Nagydíjon, miután a gumiszállító Pirelli a pénteki szabadedzés után lefolytatott vizsgálatait követően közölte, biztonsági kockázatok léphetnek fel. A FIA erre reagálva néhány kanyarban módosította a pálya határait és bejelentette, majd a sprintidőmérő előtt egy extra, tízperces tesztet tartott, hogy a pilóták hozzászokhassanak a megváltozott körülményekhez.

A sprintidőmérőn némi meglepetésre a McLaren két pilótája volt a leggyorsabb, az ausztrál Oscar Piastri nyert, a 22 éves pilóta mellől csapattársa, a brit Lando Norris startolhatott el.

A sorozatban harmadik világbajnoki címe előtt álló Max Verstappen a harmadik helyet szerezte meg, a Red Bull holland klasszisának az első hat között kellett végeznie ahhoz, hogy matematikailag is bebiztosítsa elsőségét.

Ami a versenyt illeti, Piastri jól rajtolt, mögé Russell és Sainz sorolt be, de közben Lawson kicsúszott a kavicságyra, így egy-másfél kör erejéig beküldték a biztonsági autót. Amikor ismét szabaddá vált a pálya, Russell egyből megelőzte Piastrit, Verstappen az ötödik, számára vb-címet érő helyen autózott.

Sokáig nem tartott az öröm, mert Sargeant is kicsúszott a kavicságyba, így a Williams mentéséig ismét megérkezett a biztonsági autó.

Hat kör után végre folytatódott a verseny, Verstappen őrült tempóban pillanatok alatt a harmadik helyig tornászta fel magát. Aztán a 12. körben eldőlt a világbajnokság sorsa:

matematikailag még Sergio Pérez érhette volna utol, de a mexikói karambolozott Okonnal, és kiesésével Verstappen lett 2023 világbajnoka.A holland a 16. körben könnyedén megelőzte Russelt, de túl sok erőt nem tett már bele abba, hogy Piastrit is utolérje.

A futamot így végül a McLaren fiatalja nyerte Verstappen és Norris előtt.