Forma-1

Raikkönen nagy taktikával megnyerte az idénynyitót

A Forma-1 Ausztrál Nagydíját a Lotus Renault versenyzője lényegében magabiztosa nyerte meg Alonso és Vettel előtt.

Az idénynyitó Ausztrál Nagydíj időmérő edzését Sebastian Vettel nyerte a hazai pályán versenyző Mark Webber és Lewis Hamilton előtt.

A rajtot azonban csak Vettel kapta el jól az első sorból, Webber katasztrofálisan indult. Nem úgy a Ferrarik, Felipe Massa a második, Fernando Alonso a harmadik helyre jött fel. Rögtön felmerült a kérdés, hogy a brazil elengedi-e Alonsót az első futam első körében, de nem tette, később sem.

Rendkívül korán elkezdődtek a kerékcserék, Jenson Button már a 6. körben elkezdte a sort, és jöttek a többiek is. A lágy gumik nagyon gyorsan kopnak, nem úgy a közepes keverék. Kevesen, de azzal indultak, például a Forma-1-be visszatérő, az utolsó pilótaállást elfoglaló, Force Indiával versenyző Adrian Sutil, aki a 23. körben egyszerre jött ki kerékcserére Vettellel. Csakhogy ez neki még csak az első volt, a világbajnoknak már a második – megjegyezzük, Sutil ekkor vezette a futamot.

A 25. körben Kimi Raikkönen vezette a futamot a 25. körben Hamilton és Rosberg előtt, a többiek addigra már két kerékcserénél jártak – ebben a körben Pastor Maldonado búcsúzott a futamtól, kicsúszott a williamses. Két körrel később a második helyen álló Niko Rosbergnek kellett feladnia a versenyt, pech.

A 29. percben megérkezett az Albert Parkba az eső, de csak szemerkélt!

A 30. körben Raikkönen-Hamilton-Alonso-Vettel-Sutil-Massa-Di Resta-Webber-Ricciardo-Button volt a sorrend az első tíz helyen. Ekkor már lehetett tudni, hogy a kerékcserék számán dől el a verseny, bárki révbe érhetett.

A 35. körre jött ki Raikkönen a boxba, az 5. helyre jött vissza, az élen Alonso haladt Vettel és Sutil előtt. Nem esett az eső ekkor már, vagyis csak az érintettek idegeivel játszott “készenléti jelenlétével”.

Megjósolhatatlan volt a 40. körben, ki nyeri a futamot. Gyorsan fogytak a Pirelli-gumik, Hamiltont így könnyen megelőzhette Massa. A 43. percben Raikkönen megelőzte a vezető Sutilt, és elment a német mellett Alonso is. A finn mellesleg nagyon közel került a futamgyőzelemhez 11 körrel a verseny vége előtt. Vettel 10 másodpercre volt Raikkönentől ekkor, Alonso 7-re.

Az 52. körben a Toro Rossóval futó Jean-Eric Vergne futotta meg a leggyorsabb kört, miközben Sutil remekül tartotta maga mögött Hamiltont – Sutil a végére tette fel a lágy gumikat – azok viszont nagyon gyorsan koptak, így hátracsúszott a Force Indiás.

Raikkönen az utolsó négy körre még odatette magát, Alonso hátránya két körrel a vége előtt 8 másodpercre hízott – ekkor a finn megfutotta a leggyorsabb kört is.

A végén már senki nem vehette el a győzelmet tőle – némi meglepetésre Raikkönen-sikerrel indult a szezon! ez pályafutása 20. futamgyőzelme.

18. Giedo van der Garde (Catheram) + 2 kör

Kiesett: Daniel Ricciardo (Toro Rosso, 40. kör), Nico Rosberg (Mercedes, 26. kör), Pastor Maldonado (Williams, 25. kör), Nico Hülkenberg (Sauber, 1. kör)