Belgium nyerte a világbajnokság legjobb meccsét

A sokak által titkos vb-esélyesnek tartott Belgium hosszabbítást követően 2-1-re győzte le az Egyesült Államok válogatottját a nyolcaddöntőben.

Félelmetes tempóban indult a találkozó, s az iramnak nem hagytak alá az egész meccs során a csapatok.

Az első játékrész elején Belgium játszott óriási mezőnyfölényben, ami aztán a félidő második felére kiegyenlítődött, mégis az európai csapat járt közelebb a gólszerzéshez.

A szünet után szinte akkor alakított ki helyzetet a belga gárda, amikor akart, de Tim Howard eszén egyszerűen nem tudtak túljárni. A rendes játékidő hosszabbításában az amerikaiak megnyerhették volna a meccset, de mivel elpuskázták ziccerüket, jöhetett a kétszer 15 perces ráadás.

Fotó: Europress fotóügynökség

Marc Wilmots a rövid szünetben Lukakut küldte pályára Origi helyén, ami nyerő húzásnak bizonyult, a támadó ugyanis még csak három perce volt pályán, mikor gólpasszt adott De Bruyne-nek.

Még a ráadás első félidejében be is talált Lukaku, egy ellentámadás végén volt eredményes az erőcsatár, s ekkor úgy tűnt, hogy eldőlt a találkozó sorsa.

A fordulást követően az USA egyből szépíteni tudott a csereként pályára lépő Green találatával, de bármennyire is szerettek volna, nem tudtak egyenlíteni, így a Vörös Ördögök játszhatnak majd Argentínával a legjobb nyolc között.

Eredmény – labdarúgó-világbajnokság, nyolcaddöntő

Belgium-USA 2-1 (0-0) – hosszabbítás után
Salvador, 22 óra (Tv: M1). Vezeti: Hajmudi (algériai)

Belgium: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Fellaini, Witsel – Mertens (Mirallas, 60.), De Bruyne, Hazard (Chadli, 111.)– Origi (Lukaku, a hosszabbítás előtt). Szövetségi kapitány: Marc Wilmots

Egyesült Államok: Howard – F. Johnson (Yedlin, 32.), O. Gonzalez, Besler, Beasley – Cameron, J. Jones – Zusi (Wondolowski, 72. ), Bradley, Bedoya – Dempsey. Szövetségi kapitány: Jürge Klinsmann

Gólszerzők: De Bruyne (93.), Lukaku (105.) illetve Green (107.)

Sárga lap: Kompany (42.) Cameron (18.)

HOSSZABBÍTÁS – 2. FÉLIDŐ

121. PERC: Vége a mérkőzésnek, talán a világbajnokságok történetének egyik legjobbjának.

120. PERC: Egy perc, ennyi ideje maradt az amerikaiaknak az egyenlítésre.

117. PERC: Yedlin passzolt laposan a büntetőterületen belülre, de a belga védők fel tudtak szabadítani.

114. PERC: Egy elképesztő amerikai szabadrúgás-variációt követően Dempsey került ordító ziccerbe, de Courtois hatalmas bravúrral védett.

111. PERC: Kihasználja harmadik cserelehetőségét is Wilmots, Hazard helyére Chadlit küldi be.

111. PERC: Lukaku forgolódott három védő gyűrűjében, majd lőtt, de Howard lábában elakadt a labda.

107. PERC: GÓÓÓL! Green alighogy beáll, máris szépít az amerikaiaknak. Bradley emelését a cserejátékos emelte Courtois mellett a hálóba. 2-1.

HOSSZABBÍTÁS – 1. FÉLIDŐ

105+2. PERC: Bedoya helyén Green a pályán, ezzel vége is a hosszabítás első félidejének.

105. PERC: GÓÓÓL! Lukaku kap labdát egy ellentámadás végén De Bruyne-től, majd a rövid felsőbe lő. 2-0.

104. PERC: Mirallas egy remek ritmusváltás végén tüzelt, de Howard fáradhatatlan, és ismét védeni tudott.

103. PERC: Szegény Jones-ra rájár a rúd, most De Bruyne találta fejen közelről labdával.

101. PERC: Lukaku tört ki a fáradt amerikai védők gyűrűjéből, de Howard eszén már nem sikerült túljárnia.

100. PERC: Jones maradt lenn a gyepen, ápolni kell az amerikait.

97. PERC: Lukaku lőtt laposan a 16-oson belülre, Howard azonban leért a rövid alsóra.

93. PERC: GÓÓÓL! Lukaku a 16-oson belül passzol De Bruyne-höz, aki egy kis forgolódás után a jobb alsóba tüzel! 1-0.

91. PERC: A rövid szünetben cseréltek a belgák, Lukaku váltja Origit.

2. FÉLIDŐ

90+3. PERC: A csereként beállt Wondolowski kihagyta a meccslabdát! Az amerikai cserejátékosnak az ötösről nem sikerült az ellenfél kapujába lőnie.

90+1. PERC: Három perc a hosszabítás.

90. PERC: Kompany labdát szerzett saját térfelén, majd a támadás végén az ő lövését fogta ezúttal Howard.

88. PERC: De Bruyne-Hazard összjáték végén utóbbi lőtt az oldalhálóba.

85. PERC: Hazard passzolt Origihez, aki lefordult védőjére majd nagy bombát eresztett el, de ahogyan már megszokhattuk, Howard a helyén volt.

83. PERC: Van Buyten kapott nagy lasztit Kompanytól, de ő sem tudott a kapuba találni.

79. PERC: Hőst csinálnak Howardból a belgák, most Hazard lövését tolta ki a bal alsóból.

76. PERC: Hihetetlen, hogy semmit nem tudnak gólra váltani a belgák. Ezúttal Origi passzával Mirallas lépett ki a védők vonalából, de lövésébe Howard beletette a lábát.

72. PERC: Cserél Klinsmann, Zusit hívja le a pályáról, s Wondolowskit küldi be a helyére.

71. PERC: Dempsey eresztett meg távolról egy lövést, de Courtois fogta. Közben ziccer a másik oldalon, de Origi nem tudott túljárni Howard eszén.

69. PERC: Witsel gondolt egyet, majd tüzelt jó 18 méterről, azonban nem találta el a ketrecet.

68. PERC: Foggal-körömmel védekeznek az amerikaiak, nehéz lesz kiharcolniuk a hosszabbítást.

66. PERC: Szorongatnak Wilmots fiai, de gól továbbra sincs.

63. PERC: Hatalmas az iram, szinte elképzelhetetlen, hogy gól nélkül maradjunk a rendes játékidőben.

60. PERC: Jön a belgák első cseréje: Mertens helyén Mirallas folytatja.

58. PERC: Majdnem ráfázott Belgium a kihagyott helyzetekre, végül azonban szerencsésen megúszták az amerikai kontrát.

57. PERC: Újabb belga támadás, melynek végén Origi fejese a kapufán csattant.

56. PERC: Fellaini készített le De Bruyne-nak, aki kapásból a lelátóra bombázott.

54. PERC: Hihetetlen hogy mi maradt ki megint! Verthongen beadása De Bruyne és Origi előtt is elgurul, ordító ziccer volt.

53. PERC: A támadóharmadban megáll a tudomány Belgiumnak, legfőképp beadásokból tudnak veszélyt teremteni az amerikai kapu előtt.

51. PERC: A második játékrész elején nyomasztó fölényben a belgák.

47. PERC: Mertens bólint kapura jó 10 méterről, Howardnak pedig figyelnie kellett, ugyanis a labda befért volna a léc alá.

46. PERC: Ismét pályán a játékosok, folytatódik a meccs.

1. FÉLIDŐ

45+3. PERC: Vége az első játékrésznek, egyelőre gól nélkül a csapatok.

45. PERC: Három perc a ráadás.

44. PERC: A sokadik belga sarokrúgást Howard öklözte ki.

42. PERC: Kompany sárgul be egy elkésett belépő nyomán.

40. PERC: Mertens szabadrúgása rém gyenge, az első védő rúgja a mezőnybe.

38. PERC: Egy gólveszélyes középre ívelést van Buyten csúsztatott oldalra.

36. PERC: Bradley beadásánál Verthongennek kellett figyelnie.

34. PERC: Jones tüzelt távolról, de a laszti a kapu mellett hagyta el a játékteret.

32. PERC: Kényszerű csere az USA-nál: Johnson nem tudja folytatni a játékot, Yedlin áll be a helyére.

28. PERC: Bal oldali szöglet után Gonzales tudta kifejelni a labdát.

26. PERC: Mi kell még Belgiumnak a gólszerzéshez? Mertens húzott el a szélen majd emelt az ötösön belülre, ahol végül Beasley fel tudott szabadítani.

23. PERC: Helyzet a másik oldalon! Egy eladott labdát követően négy belga indult meg, végül De Bruyne egy lövőcsel után gurított a jobb kapufa mellé.

21. PERC: Bradley tört volna be a tizenhatoson belülre, majd Dempsey elé pattant a labda, aki egyből tüzelt, de Courtois védett.

18. PERC: Cameron vág oda egy belga középpályásnak, meg is kapja a jól megérdemelt sárga lapját.

16. PERC: Beszaladt egy drukker a pályára, a biztonságiaknak nagy nehezen végül sikerül őt leterelnie a pályáról.

14. PERC: Rengeteg a pontatlanság, ami részben az alakulatok agresszív védekezésének köszönhető.

11. PERC: Egyelőre nem tudják feltörni az ellenfél védelmét a csapatok, szoros találkozónak nézünk elébe.

7. PERC: Felébredt az amerikai válogatott a gyenge kezdés után.

3. PERC: Már a második szögletüket végezhették el a belgák, veszélyt azonban egyik sem okozott.

1. PERC: Hatalmas helyzet! Belga labdaszerzés a félpályánal, majd két gyors passz után máris Origi került ziccerbe, Howard azonban lábbal védeni tudott.

1. PERC: Elkezdődött a meccs, az Egyesült Államok vette birtokba a labdát.

Előzetes: A tengerentúli csapat német szövetségi kapitánya, Jürgen Klinsmann azt ígérte, az egyenes kieséses szakaszban sem változtat játékán az amerikai válogatott, azaz támadólag lép majd fel a számos fiatal tehetséget soraiban tudó riválissal szemben.

“Elég magabiztosak vagyunk, hogy legyőzzük őket. Persze tudjuk, hogy ehhez a teljesítőképességünk határáig el kell mennünk” – jelentette ki a szakvezető, akinek együttese az egyik legnehezebb négyesből jutott tovább, a legutóbb bronzérmes németek mögött, de a négy éve nyolcaddöntős portugálok és a negyeddöntős ghánaiak előtt végzett csoportjában gyors passzos játékának és kiváló fizikai állapotnak köszönhetően.

Kollégája, Marc Wilmots megfogalmazása szerint háborúra készülnek, mivel fizikálisan nagyon erősek az amerikaiak. A belgákat ért kritikákat, mely szerint a százszázalékos teljesítményük ellenére nem játszanak jól, visszautasította.

“Mit jelent, hogy szépen játszani? Minden meccset a taktikai küzdelem és a fizikai állóképesség jellemez, de a végén csak az eredmény számít, teljesen mindegy, milyen stílussal nyer egy csapat” – mondta Wilmots, aki három játékosára sem számíthat, ugyanis Steven Defour eltiltott, míg Laurent Ciman és Anthony Vanden Borre sérült.

A két gárda eddig ötször találkozott egymással, négyszer belga, egyszer amerikai siker született, de utóbbi még 1930-ban történt. A legutóbbi összecsapást tavaly májusban rendezték, akkor az európai válogatott 4-2-re nyert Clevelandben.