Emberhátrányban, büntetőkkel írt történelmet Costa Rica

A Costa Rica-i együttes tizenegyesekkel verte Görögországot, így először jutott be a legjobb nyolc közé.

Komoly tétje volt ennek a találkozónak, hiszen mindkét együttes komoly mérföldkőhöz érkezett: a görögök eddig még sosem jutottak nyolcaddöntőbe, és most esélyük volt arra, hogy a legjobb nyolc közé verekedjék magukat, de ez még Costa Ricának sem sikerült, így mindenképp történelmi meccsnek néztünk elébe.

Az első félidő azonban csalódás volt, hiszen egyik csapat sem tett túl sokat a gólért és a sikerért, hiszen fél óra telt el az első kapura tartó lövésig.

A szünet után már változott a játék képe, bár Ruiz a semmiből szerzett vezetést Costa Ricának. Az 52. percben ugyanis Bloanos okosan visszagurított labdáját a bal alsóba helyezte (1-0).

Fotó: Europress Fotóügynökség

A 66. percben aztán Duarte egy fölösleges szabálytalanság után megkapta második sárgáját, így Costa Rica tíz emberre fogyatkozott, a kiállítást követően pedig a görögök ráültek a labdára, de komoly helyzetig nem jutottak.

Mindenki elkönyvelte már az 1-0-s sikert, de a 91. percben Gekas lövését Navas csak Sokratis elé tudta paskolni, a görög játékos onnan pedig már nem hibázott, így az utolsó utáni pillanatban mentette hosszabbításra a meccset. (1-1).

Az extra időben a görögök uralták a mérkőzést, de hiába igyekeztek, képtelen voltak ismét eredményesek lenni, Costa Rica pedig egy-két kontrából alakított ki veszélyt az ellenfél kapuja előtt.

Végül a büntetőpárbajban három hibátlan kör után, 4-3-nál Gekas hibázott, így az utolsó Costa Rica-in múlt minden: Umana higgadtan a hálóba lőtt, így tovább lőtte csapatát.

A közép-amerikaiak a negyeddöntőben Hollandiával találkoznak majd.

Eredmény – labdarúgó-világbajnokság, nyolcaddöntő

Costa Rica – Görögország 2-1 (0-0, 1-1, 1-1, 1-1) – büntetőkkel 5-3
Arena Pernambuco, Recife, vezeti: Benjamin Williams (ausztrál)

Gólszerző: Ruiz (52.) illetve Sokratis (91.)

Costa Rica: Navas – Diaz, Umana, Duarte, Gamboa (Acosta, 77.) – Gonzalez, Bolanos (Bremes, 83.), Tejeda (Cubero, 66.), Borges, Ruiz – Campbell.

Görögország: Karnezis – Cholevas, Sokratis, Manolas, Torosidis – Samaris (Mitroglou, 58.), Karagounis, Maniatis (Katsouranis, 77.) – Lazaros, Samaras, Salpingidis (Gekas, 69.).

Sárga lap: Duarte (42.), Tejeda (48.), Granados (57. – a padon), Ruiz (70.). Navas (90.) illetve Samaris (36.), Manolas (73.)

Piros lap: Duarte (66.)

Umana negyeddöntőbe lőtte Costa Ricát! 5-3.

Gekas az első hibázó!!! Navas kiöklözte a labdát! 4-3.

Campbell higgadtan értékesítette a tizenegyest. 4-3.

Cholevas sem kegyelmezett, bár Navas közel járt a védéshez. 3-3.

Gonzalez is betalált, 3-2.

Lazaros elfektette a kapust, és simán a hálóba passzolt. 2-2

A gólszerző Ruiz a léc alá, ez is bent van. 2-1.

Mitroglou kihagyta a meccslabdát az utolsó percben, most viszont lazán a kapu jobb oldalába lőtt. 1-1

Costa Rica kezdte a büntetőrúgásokat, pontosabban Borges, aki kegyetlenül a léc alá helyezett. 1-0.

HOSSZABBÍTÁS, 2. FÉLIDŐ

Vége a hosszabbításnak is, jönnek a büntetők.

121. PERC: Ilyen nincs… Mitroglou ajtó-ablak helyzetben lőtt, Navas lábba beleért a labdáa, ezért nem lett csak gól.

119. PERC: Mitroglou csúnyá fölé bikázta a labdát, pedig ezt kapura is tűzhette volna.

115. PERC: Navas szedett le a levegőből egy beadást. Görögország nem tud gólt szerezni.

112. PERC: Costa Rica majdnem gólt szerzett, majd a kontrából Lazaros lőtt, de Navas kiütötte a mezőnybe a labdát!

109. PERC: Gonzalez háttal a kapunak ollózott, de méterekkel célt tévesztett.

106. PERC: Rövid szünet után megkezdődött az utolsó 15 perc.

HOSSZABBÍTÁS, 1. FÉLIDŐ

104. PERC: Bremes lépett meg a szélen, majd középre adott volna Borgesnek, azonban Manolas menteni tudott. A hosszabbításban ez volt az első Costa Rica-i helyzet.

102. PERC: A bíró msokadszor is Costa Rica ellen fújt. Sokat hibázik az ausztrál játékvezető.

98. PERC: Sok, sok görög szöglet és szabadrúgás, de hiába játszanak eggyel kevesebben a Costa Rica-iak, a kékemzesek nem bírnak a kapuba találni.

95. PERC: Costa Rica szinte át sem lépte a felezőt.

93. PERC: Gekas és Mitroglou egymást zavarták középren, így oda a nagy helyzet.

91. PERC: Megy a meccs. A görögök azonnal bekezdtek két helyzettel.

2. FÉLIDŐ

90+5. PERC: Vége a rendes játékidőnek, 1-1-ről folytatjuk.

90+4. PERC: Húúúúúú mekkora ziccer! Egy erősen középre lőtt labdát Mitroglou a tizenhatoson kívülről fejelt kapura, Navas bravúrral léc fölé tornázta a játékszert.

90+3. PERC: Umanáról majdnem a saját kapujába pattant a labda, de Navas résen volt.

90+1. PERC: GÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓLLL!!!!! Gekas ráfordult és lőtt, Navas elsőre védett, de pont Sokratis elé paskolt, aki közelről az üres hálóba lőtt! 1-1!

90. PERC: Navas kapott sárgát időhúzásért.

88. PERC: Lazaros ment el a jobb szélen, megcsinálta a cselt Diaz mellett, majd középre lőtt, de Navas megelőzte a társakat.

85. PERC: A sokadik görög szöglet is gyengére sikeredett. A kékek most begyújtották a rakétákat.

82. PERC: Most Manolas bólintása szállt fölé. Nem tud mit kezdeni a labdával Görögország.

80. PERC: 25 méterről végeztek el szabadrúgást a görögök, de Karagounis a lelátóra küldte a labdát…

75. PERC: Felpörögtek az események, Cholevas labdája jutott el Gekashoz, de nem tudta a kapu előtt lekezelni.

73. PERC: Három Costa Rica-i is feküdt a földön egyszerre, majd Manolas szabálytalanága után végre megállította a meccset a játékvezető.

71. PERC: Cholevas elől kellett nagyot menteni, majd Navas kirontva a kapujából tisztázott.

70. PERC: Ruiz is besárgult. Kezdhetnek aggódni a Costa Rica-iak.

69 PERC: Gekas állt be Salpingidis helyére.

66. PERC: PIROS LAP!!! Duarte egy buta szabálytalanság után megkapta a második sárgáját is, így idő előtt mehetett zuhanyozni. Bajban a közép-amerikai csapat.

66. PERC: Cserél Costa Rica: Tejeda le, Cubero be.

64. PERC: Navas egy hazagurított labdát túl sokáig tartott magánál, Samaras majdnem le is csapott rá.

60. PERC: A görögök a bekapott gól után azonnal változtattak, beállt Mitroglou is. Így már sürgeti őket az idő.

56. PERC: Granados, a cserekapus a padon kapott sárgát.

52. PERC: GÓÓÓÓÓÓÓLLL!!! Bolanos a bal szélen lódult meg, de ahelyett, hogy vaktában középre ívelt volna, okosan visszagurított a második hullámban érkező Ruiz elé, aki laposan a bal alsóba helyezte a játékszert! 1-0!

47. PERC: Samaras Navas kezébe bólintott. Nem volt nagy veszély, de legalább feljegyezhetjük a helyzetek közé.

46. PERC: Csere nincs, a csapatok folytatják a meccset.

0-0 után hamarosan folytatódik a mérkőzés a második félidővel.

1. FÉLIDŐ

45+2. PERC: Ennyi volt, vége az első félidőnek.

45. PERC: Két perc lesz a ráadás.

44. PERC: Karagounis lágyan ívelt középre, Navas pedig simán lehúzta a labdát.

43. PERC: Lazarost borította fel Duarte a tizenhatos előtt, veszyéles helyről jöhetnek a görögök.

38. PERC: Huhúúúú mi maradt ki! A semmiből! Cholevas szélről küldte be a labdát, ahol Salpingidis érkezett, de közeli lövését Navas térddel védte!

34. PERC: Costa Rica hátul adogat, de ez biztos nem vezet gólig. A görögök kivárnak, az ő taktikájuknak jó a 0-0.

29. PERC: Karagounis távolról lőtt, de ez csemege volt Navasnak. Ez volt az eddigi egyetlen lövés a meccsen, ami eltalálta a kaput…

26. PERC: Jó az iram, futnak becsülettes a játékosok, csak sajnos helyzet nincs.

21. PERC: A bíró remekül vette észre, hogy Campbellt a tizenhatoson kívül pár centivel borították fel, így büntető helyett jogosan, szabadrúgást végezhettek el a Costa Rica-iak.

18. PERC: Kicsit össze-vissza a játék, mindenki passzol mindenkihez. A közönség nemtetszését fejezi ki.

15. PERC: A görögök végezhették el a meccs első szögletét, de Sokratis nem tudta irányítani a fejest.

10. PERC: Sok a szabálytalanság a meccsen, nem túl folyamatos a játék. A görögök próbálnak kitörni a totális védekezésből, hiszen egyelőre minden játékosuk saját térfélen tömörül.

8. PERC: Ruiz tette ki jobbra a labdát Bolanoshoz, aki Torosidis mellől lőtt, fölé.

6. PERC: Costa Rica aktívabb egyelőre. Nagy irammal kezdtek a csapatok, de igazán komoly helyzetet még nem jegyezhettünk fel.

2. PERC: Itt is az első lövés: Lazaros egy eladott labdát küldött azonnal kapura, de jócskán fölé durrantott.

1. PERC: Elkezdődött a mérkőzés. Costa Rica fehérben játszik, a görögök pedig tiszta kékben.

Hamarosan kezdődik a mérkőzés, a csapatok már a himnuszokat éneklik.

Előzetes: A két csapat eddig még soha nem szerepelt vb-n a legjobb nyolc között, találkozójuk győztese azonban most bejut a negyeddöntőbe.

Costa Rica az egyik legerősebb – Uruguayt, Olaszországot és Angliát is felvonultató – csoportot megnyerve került be a legjobb 16 közé. A közép-amerikai együttes eddigi ellenfelei mind előkelőbb helyen szerepelnek a nemzetközi szövetség világranglistáján, mint a görögök, akik a 12. helyen állnak a rangsorban. Costa Rica a 28. a listán, a tornán eddig mutatott teljesítménye alapján mégis esélyesebbnek számít európai riválisánál.

A dél-európai csapatnál úgy tűnik, elfogadták, hogy nem őket tartják a meccs esélyesének, ugyanakkor úgy tartják, szerencsés a sorsolásuk.

A görögök nagy küzdelemben és némi szerencsével jutottak tovább a C csoport második helyezettjeként. Első góljaikat az utolsó csoportmérkőzésükön szerezték, s Jorgosz Szamarasz hosszabbításban értékesített büntetőjével nyertek Elefántcsontpart ellen, kiejtve ezzel az afrikaiakat.