Csütörtök reggel azt írtuk, mi jelen állás szerint nem fogadnánk az Ajax egyértelmű továbbjutására, aztán mi történik; a forduló tán legnagyobb meglepetését okozva a Salzburg úgy nyert 3-0-ra, hogy az Ajaxosok összesen, ha kétszer mozgatták át Gulácsi Péter izomzatát a kapuban… A forduló meglepetése. A továbbjutás kérdése úgy tűnik eldőlt.
Az osztrák elitklubot viszonylag régóta a Red Bull hajtja – a manna tekintetében mindenképp. Ugyanakkor nem lehet nem észrevenni, hogy a német Ralf Rangnick 2011-es sportigazgatói kinevezése óta a klubtulajdonos Dietrich Mateschitz pénzével sokkal tudatosabban sáfárkodnak. És dolgoznak. A Salzburg 2-t edző Löw Zsolt tolmácsolása szerint csendben, tudatosan, szakszerűen és sokat. Az idei EL eredmények alapján eredményesen is.
Többen felkapták a fejüket, amikor a szintén német munkatárs Roger Schmidt által vezényelt tizenegy egy hónapja 3-0-ra verte a Bayer Münchent. Felkapták a fejüket, majd legyintettek, mondván, á, egy edzőmeccs volt, a németek csak a csukát küldték fel a pályára!
Holott, aki véletlenül látta azt a találkozót és a csütörtökit is, mi több mindkétszer nyitott szemmel ült a tévé előtt, az két dolgot vehetett észre: Pep Guardiola a január 20-i meccsen hulla idegesen mutogatott az oldalvonal mellet a BL-t nyert sztároknak, illetve ugyanazt a tudatos taktikát szemlélhette, mint csütörtök este az Amsterdam ArenAban.
A Salzburg 90 percen keresztül egészen magasan, az ellenfél kapujától 25 méterre húzza meg az első, három fős védelmi vonalát, míg a középpályás hármas mögöttük 10-15 méterre vonja a következőt. Miközben a védelem egészen a félpályánál szűkíti 25-30 méterre a labdakihozatali területet, mind a 10 játékos hihetetlen összhangban tolódik a labda potenciális megjátszási irányába. A két belső védőt ugyan nem támadják meg az esetek többségében direkten – a két ajaxost sem -, de amint egyikük egyel feljebb próbálja továbbítani a labdát, na, azt azonnal, agresszíven és rendre legalább ketten, többnyire visszapasszra kényszerítve.
Mindez azt szülte, hogy a csütörtöki meccs alatt nem egyszer tanácstalanul egymáshoz passzolgatott a két holland belsővédő – néha kényszerből a kapust is bevették – és úgy összezavarták a nyugodtabb labdakihozatalhoz szokott hollandokat, hogy 90 percen keresztül Frank de Boer edző nem találta az ellenszert az effajta agresszív letámadásra.
Mezey György a magyar futballszakma legmegosztóbb személyisége
Fotó: MTI
Az előrefele védekezés, az ellenfél térfelén történő letámadás, a labdavesztés utáni visszatámadás nem újkeletű a futballban. Igazán látványos újításként először Mezey György magyar válogatottja csinálta ezt Európában a 86-os világbajnokság előtt, vagy a Barcelona és a Bayern Guardiolával napjainkban – csodájára is járt, jár a világ mindegyiknek.
De ahogy manapság azt a Salzburg műveli, az egy továbbfejlesztett, egyre tökéletesebben alkalmazott újítás. Ha Sorianoék folyamatosan a csütörtök este látottak szintjén tudják játszani ezt a taktikát, akkor mi a magunk részéről nem lennénk meglepve, ha egészen május 14-ig figyelhetnénk menetelésüket…
A Salzburg játékát éppen ezért ajánljuk minden magára valamit is adó magyar futballedző figyelmébe. Egy komolyabb elemzést mindenképp megér. Tanuljunk a legújabból, ha már Mezey óta, azaz 25-28 éve hasonló futballszakmai újításra magyar szakember nem volt képes…