Hollandia – Szlovákia 2-1

Durban, Moses Mabhida Stadion, 61 962 néző

Összefoglaló:

Hollandia magabiztosan, talán ismét csak félgőzzel nyerte meg a nyolcaddöntőt. A szlovákok nagyot küzdöttek, hajtottak, mentek előre, de a két legnagyobb helyzetüket elpuskázták a második félidőben.

Egyáltalán nem vallottak szégyent Weiss tanítványai ezen a világbajnokságon, a mai napon is volt esélyük a bravúrra.

A narancsmezesek a Brazília-Chile meccs győztese ellen már nem építhetnek az eddig mutatott játékukra, ott már több kell nekik a továbbjutáshoz.

Eredmény: Hollandia-Szlovákia 2-1 gólok: Robben, Sneijder, illetve Vittek (11-esből)

94. PERC: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!

Stekelenburg húzta el Jakubko lábát.

92. PERC: Dzsudzsák Balázs csapattársa rögtön egy lövésel próbálkozott, nem is ment mellé olyan sokkal.

CSERE 92’
Hollandia
Sneijder helyett Afellay jött be.
LES 91’
Szlovákia
Jakubko maradt elöl.

90. PERC: Három perc lesz a hosszabbítás!

Skrtel, Szlovákia

84. PERC: Skrtel követett el szabálytalanságot a bal oldalon, az oldalvonal közelében. Reklamált egy keveset, de közben a hollandok elvégezték a szabadot. A labda Kuyt felé szállt, amire kijött Mucha is, némiképp feleslegesen. Kuyt elvitte mellette, beadta középre, az érkező Sneijder pedig nem hibázott, laposan a kapuba lőtte a Jabulanit. 2-0!

GÓÓÓL 84’
Sneijder, Hollandia
Gyors szabadrúgás után dőlt el a meccs.

81. PERC: Vladimir Weiss kapitány túl hevesen reklamált, Undianónak is közbe kellett avatkoznia. Tíz perce maradt a szlovákoknak.

CSERE 79’
Hollandia
Huntelaar jött Van Persie helyett.

78. PERC: Vittek megint egyedül maradt középen, a védők lest reklamáltak, de Robert barátunk megint fölélőtt.

76. PERC: Még mindig reménykedhetnek a szlovákok, mert bár Elia ismét gondoskodik arról, hogy a holland támadások színesebbek és veszélyesebbek legyenek.

Kopunek, Szlovákia
Eliát rúgta fel. Első érintésre lapot kapott.
Hollandia
Kuyt maradt elöl Sneijder szabadrúgásánál.
SZABADRÚGÁS 70’
Hollandia
Skrtel és Van Persie ütközött.

68. PERC: Egy nagy és egy még nagyobb szlovák helyzet maradt ki: Stoch amolyan Robben-módra vitte középre, a lövését Stekelenburg nagy bravúrral tolta szögletre. A korner utáni adogatás végén Vittek lépett ki középen, és lőtt is nagy erővel, de a holland kapus óriási bravúrral védte a löketet. Kis híján döntetlen a meccs.

VÉDÉS 68’
Stekelenburg, Hollandia
Vittek lövését védte hatalmas bravúrral.
SZÖGLET 67’
Szlovákia
Stekelenburg mentése után.
VÉDÉS 67’
Stoch nagyszerű lövését védte.

65. PERC: Hosszú idő után indultak meg nagyobb sebességel a holland támadók, de az akció végén Sneijder lövésébe hárman is beletették magukat.

63. PERC: Kucka a kezdőkör széléről lőtt kapura, Stekelenburg bele is ért, de a szöglet elmaradt.

62. PERC: De Jong sokadszorra ment éles helyzetben, remekül játszik.

61. PERC: Az elmúlt percek holland lehetőségekről szóltak, a szlovákok csak most tudtak kiszabadulni a szorításból. Ezzel együtt a hollandok pengeélen táncolnak, az előnyük nem nagy – még bármi lehet.

VÉDÉS 59’
Van Persie csavarta kapura a szabadot.
SZABADRÚGÁS 59’
Hollandia
A 16-os sarka közeléből jöhetett.

57. PERC: Van Persie igen csúnyán rúgta meg a szlovák védőt, mentségére szóljon, hogy a labda is a közelben volt. Mellesleg még csak szabad sem járt Skrteléknek.

Ápolás 57’
Zabavnik, Szlovákia
Van Persie rúgta meg.

ROBBEN LENDÍTETTE A LÁBÁT (Fotó: MTI/EPA):

54. PERC: A hollandok eddig 9, a szlovákok 5 alkalommal próbálkoztak lövéssel. Északi szomszédaink mindannyiszor el is találták a kaput, a sajtosok csak 4 esetben.

SZABADRÚGÁS 53’
Hollandia
Sneijder ívelt be balról, Mucha lehúzta.

52. PERC: Húha, Mucha! Fantasztikus védésekkel tartotta életben a szlovák reményeket. Először Robben lövését évdte, mellesleg a holland ugyanúgy készítette elő magának a lövőhelyzetet, mint a gól előtt. A szöglet után Robben a bal oldalon kapta a labdát, középre lőtt, majd ott Van Persie lőtt, Mucha bravúrral védett.

Robben lövését védte szögletre.

49. PERC: Úgy tűnik, Van Bommelék teljesen átadják a területet a szlovákoknak.

KUYT A MEZŐNYBEN JÓL TELJESÍT (Fotó: MTI/EPA):

46. PERC: Az első félidőben Hollandia birtokolta többet a labdát, de csak 2 százalékkal (51-49).

KÖZÉPKEZDÉS 46’
Hollandia
Mi is engedélyt adtunk az indulásra!

Helyzetjelentés: Eddig Robben klasszisa a döntő a mérkőzésen. A szlovákok csapatként funkcionálnak jobban, nem az egyéni villongások miatt – ezt maga Marwijk kapitány mondta a meccs előtt. Ezt használhatják ki majd a második félidőben.

Türelmesen játszanak a narancsmezesek, még mindig nem adnak ki mindent magukból, talán már a brazilok ellen tartalékolnak.

A második játékrész várhatóan izgalmasabb lesz az első 45 percnél.

45. PERC: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

44. PERC: Formás holland támadás végén Van Bommel lőtte be erősen, Van Persie azonban nagy helyzetben mellébombázta a beadást.

42. PERC: A hollandok 2-0-ra verték Dániát az első mérkőzésen, majd 1-0-ra Japánt és 2-1-re Kamerun együttesét.

SZÖGLET 41’
Szlovákia
Vittek lövésébe értek bele.

41. PERC: Van Persie lőtt 17 méterről, Mucha magabiztosan védett.

SÁRGA LAP 40’
Kucka, Szlovákia
De Jongot rúgta meg.

38. PERC: A szlovákok 1-1-es döntetlennel kezdtek Új-Zéland ellen, majd simán kikaptak Paraguaytól (0-2), hogy azután általános megdöbbenésre legyőzzék az olaszokat (3-2).

32. PERC: Még nem voltak veszélyesek ezek a szabadrúgások, de próbálkoznak, próbálkoznak a szlovák legények.

A térfél közepéről küldték a kapu elé.

30. PERC: A szlovákok nehezebben tudnak előrébb jutni, mint a gól előtt. Van Bommel egy szabálytalanság után szabadrúgást ajándékozott nekik.

28. PERC: A holland válogatott gólrekordere Patrick Kluivert, aki 1994 és 2004 között 79 meccsen 40 alkalommal talált az ellfenelek kapujába.

SZÖGLET 27’
Hollandia
Van Bommel harcolta ki.
SZÖGLET 26’
Hollandia
Sneijder adta be balról, Mucha kiöklözte.

ARJEN ROBBEN TALÁLATA:

22. PERC: Holland oldalon Van der Wiel, Van Bronkhorst, De Jong, Kuyt, Van der Vaart és Van Persie kapott már sárga lapot eddig a világbajnokságon, míg a szlovákok közül Mucha, Pekarik, Durica, Weiss, Vittek és Sestak az, aki veszélyeztetett. A sárgákat ugyanis csak a negyeddöntők után törlik el.

18. PERC: Robben fantasztikus. Ugyanolyan gólt lőtt, mint amilyent már oly sokszor az elmúlt időszakban. Jobb oldalról vezette befelé a labdát, két szlovák védő haladt vele, de amikor megtolta Skrtel mellett, már látni lehetett, hogy ballal a szokásos koreográfia mellett kapura lövi majd. Tudthatta ezt Mucha is, de a Bayern klasszisának lövését nem tudta védeni. 1-0!

GÓÓÓL 18’
Meglőtte a szokásos gólját.

16. PERC: Az eddig látottak alapján cseppet sem lesz egyszerű dolga a holland csapatnak, a középpályán ugyanis mindig szorosan ott nyargal egy fehér mezes a nyakukon.

14. PERC: Kucka merészkedett előre, de a lövése mellément, jó 4-5 méterrel.

LES 11’
Hollandia
Van Persie maradt elöl.
VÉDÉS 11’
Sneijder lövését védte.

10. PERC: Mindkét együttes a támadásokra helyezi a hangsúlyt, a szomszédok nem álltak be védekezni.

8. PERC: A szögleteket alighanem Robben végzi majd el, most is ő tette meg ezt a feladatot, de nem alakult ki veszély a szlovák kapu előtt.

SZÖGLET 8’
Hollandia
Van Persie elől mentettek.

5. PERC: Sneijder lőtt egy holland támadás végén az égbe. Egy perccel később Kuyt lőtt laposan, de nagyon gyenge volt a kísérlet.

4. PERC: A holland csapat 21 mérkőzés óta nem kapott ki!

2. PERC: Meglepően aktívan kezdenek a szlovákok, Weiss például 20 méterről vállalkozott lövésre, alig ment fölé.

1. PERC: Hollandia a 4., Szlovákia a 34. a világranglistán. Utóbbi szerepelt már a 17. pozícióban is 1997 májusában. A narancsmezeseknek a 2. hely volt a legjobb eredménye, 1993-ban és 2009-ben.

KÖZÉPKEZDÉS 1’
Szlovákia
Elkezdődött az 5. nyolcaddöntő!

Érkeznek a csapatok a pályára, telt ház fogadja őket. A himnuszok következnek.

Kezdőcsapatok:

Hollandia: Stekelenburg – Van Der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronkchorst – Van Bommel, De Jong – Sneijder, Robben, Kuyt – Van Persie. Szövetségi kapitány: Bert Van Marwijk

Szlovákia: Mucha – Pekarik, Skrtel, Zabavnik, Durica – Weiss, Stoch, Kucka – Hamsik – Jendrisek, Vittek. Szövetségi kapitány: Vladimir Weiss

A németalföldi csapat eddig imponáló magabiztossággal menetelt a viláőgbajnokságon, de az embernek az volt az érzése, ezt mindössze félgőzzel teszi. Csak annyit adtak ki magukból az oranje tagjai, ami éppen elegendő volt a három csoportmeccs megnyeréséhez. Nem is érheti emiatt kritika őket, hosszú az az egy hónap, hiszen nem titkolt céllal az aranyérem megszerzése a cél Marwijk csapatának – is.

A szlovákok más céllal érkeztek Dél-Afrikába, talán maguk sem gondolták, hogy Olaszország 3-2-es legyőzése után a továbbjutást ünneplik majd. Mégis így lett. Vittek személyében ráadásul a góllövőlistán is előkelő helyen szerepelnek, a Lille csatára már háromgólos.
A hollandok még soha nem találkoztak Szlovákiával, viszont 1938-ban 3-0-ra verték a franciaországi vébén Csehszlovákia együttesét.

Robbie van Persie a következőképpen nyilatkozott a mérkőzésről: „Nagyon nehéz meccsre számítok, mert a szlovákok Olaszország ellen megmutatták, bármire képesek. Minden rendben van a csapatunkban, de itt már nagyon apróságok döntenek, figyelnünk kell.”

„Remélem, valami hasonlóra leszünk képesek, mint az olaszok ellen. Igaz, Hollandia a favorit, nem csak ezen a meccsen, az egész tornán is győzhetnek” – mondta Robert Vittek.

A kameruniak elleni meccsen már pályára lépett Arjen Robben, ma a kezdőcsapatban kapott helyet, Van Der Vaart a kispadra szorult.

A játékvezető a spanyol Alberto Undiano, aki már két mérkőzést vezetett a világbajnokságon, egyébiránt szociológus.