USA – Ghána 1-2

Rustenburg, Royal Bafokeng Stadion.

Összefoglaló: Már az első félidő is mozgalmasra sikerült, ráadásul Boateng már az ötödik percben megszerezte a vezetést egy jól helyezett lövéssel. A folytatásban tovább növelhették volna előnyüket a Fekete Csillagok, de a helyzetek kimaradtak, 0-1-el fordultak a felek.

A második felvonás az amerikaiaké volt, Donovan révén pedig a 62. percben az egyenlítés is összejött: a rutinos középpályás a Dempsey buktatása miatt jogosan megítélt büntetőt értékesítette a kapufa segítségével. Az amerikai játékos lett az USA történetének első labdarúgója, aki öt világbajnoki gólt szerzett. A folytatásban nem született több találata, jöhetett a hosszabbítás.

Melynek elején ismét Ghána brillírozott, egy remek indítás után Gyant nem tudták lebirkózni a védők, a támadó pedig belőtte harmadik gólját a tornán, ez pedig mint később kiderült, továbbjutást ért. A Fekete Csillagok Uruguayjal csapnak össze a negyeddöntőben.

Eredmény:
USA – Ghána 1-2 (Donovan 62. – büntetőből ill. Boateng 5., Gyan 93.)

123. PERC: Vége, Ghána története során először élte túl a világbajnokság nyolcaddöntőjét, az afrikai csapat teljesen emgérdemelten nyerte meg 2-1-re ezt a kiélezett meccset!

122. PERC: Dempsey fejese ment mellé.

LES 122’
Ghána
Appiah futott lesre.
SZÖGLET 121’
Donovan, USA
Howard is elől.

120. PERC: Három perc a hosszabbítás.

120. PERC: Az amerikaiak nyomnak, azonban egy ghánai mindig belevetődik a lövésbe.

Megy a ráadás második felvonása.

106. PERC: Vége a hosszabbítás első félidejének, Ghána ennek a játékrésznek az elején is betalált, így 2-1-re vezet.

105. PERC: Egy perc a hosszabbítás.

Gyan gólja:

SZÖGLET 99’
Appiah, Ghána
Bradley tisztázott.
SZÖGLET 98’
Edu fejelt mellé lesről.

96. PERC: Egy baloldali beadás után Bornstein fejelte vissza a labdát, Feilhaber kapásból kapura lőtt de Mensah belevetődött a löketbe.

93. PERC: Elképesztő! Már nem lehet mit mondani erre a meccsre! Alig kezdődött el a hosszabbítás, Gyan kapott remek indítást és közelről a hálóba lőtt, még az sem zavarta, hogy Bocanegra egy óriásit taszajtott rajta, 1-2!

GÓÓÓL 93’
Gyan, Ghána
Nem tudták megállítani a védők és a hálóba bombázott.

Kié lesz a labda?

94. PERC: Nem sikerült eldöntenie a csapatoknak a mérkőzést a rendes játékidőben – legalább így még fél órát nézhetjük ezt a jó kis meccset -, így Kassai Viktor hármat fújt a sípjába, hosszabbítás következik.

SZÖGLET 94’
Asamoah, Ghána
Fölé fejelték a társak.
SÁRGA LAP 92’
Ayew, Ghána
Altidoret rántotta le, ha lesz következő meccs, akkor nem játszhat.

90. PERC: Három perc a ráadás.

Nagy a harc:

LES 85’
Jó kétméteres lesen volt.
SZABADRÚGÁS 82’
Dempsey, USA
30 méterről lőtt, bele a sorfalba.

81. PERC: Mensah nem tudta megállítani Altidoret aki estében lőtt majdnem gólt, a labda épphogy csak elkerülte a kaput.

CSERE 78’
Ghána
Appiah váltja a megsérülő Boatenget.
Ápolás 77’
Boateng, Ghána
A combját fájlalja, lehet meghúzódott.

76. PERC: Bradley kapott remek indítást a leshatáron, a szövetségi kapitány fia azonban kissé elkapkodta a lövést, így Kongson védeni tudott.

75. PERC: Inkoom ívelt Gyan fejére, a támadó azonban fölé-mellé bólintott.

CSERE 73’
Ghána
Sarpei helyett Addy a pályán.
SÁRGA LAP 68’
Bocanegra, USA
Gyant buktatta.

67. PERC: Kingson mentett becsúszva a meglóduló Altidore elől.

Donovan büntetője:

62. PERC: Dempsey lépett be a tizanhatoson belülre, megtolta a labdát, Jonathan buktatta őt amiért Kassai Viktor felmutatta neki a sárgát és jogosan büntetőt ítélt. Landon Donovan a jobb kapufa segítségével értékesítette a tizenegyest, ezzel ő lett az USA történetében az első játékos, aki a vébén öt gólt szerzett, az állás 1-1!

Kifejelték a védők.

53. PERC: Egy gyors afrikai akció végén Gyan lőtt mellé messziről.

51. PERC: Ayew adott forintos passzt Boatengnek aki egy mutatós csellel elküldte az alapvonalhoz Donovant majd jobbal kapura tekert, a labda azonban fölé szállt.

47. PERC: Altidore elé került a labda a tizenhatoson belül, a támadó azonban nem tudott lőni így lekészítette a Jabulanit Feilhaber elé aki tolt egyet a játékszeren, de nem tudta átemelni a kapujából ismét remek ütemben kimozduló Kingson fölött.

Megy a második félidő.

Félidő: Már a meccs elején belekezdtek a csapatok, az első percekben megvolt az első kapuralövés itt is, ott is. Még fel sem foghattuk kik alkotják a csapatokat, mire feltűnt, hogy Boateng biztosan a pályán van, ugyanis az ötödik percben megszerezte a labdát a félpályánál, egészen az amerikai tizenhatosig robogott majd egy pazar lövéssel Howard mellett a hálóba juttatta a labdát.

A folytatásban is Ghána játszott jobban sőt, Gyanék olykor a látványt sem hagyták ki a támadásokból. Az USA feljavult az első 45 perc végére, így hajtós második félidőnek nézünk elébe – amit valljunk meg nem bánunk.

46. PERC: Vége ennek a fantasztikus első félidőnek, Boateng korai találatával Ghána szerzett vezetést és tett egy lépést a negyeddöntő felé.

45. PERC: 1 minutum a ráadás.

Ayew-vel nincs könnyű dolga az amerikaiaknak:

SZÖGLET 44’
Magas lett a társaknak.

42. PERC: Játszanak a ghánaiak! Ayew szerzett labdát majd meglódult vele, ketten rúgtak bele de így sem tudták megszerezni az amerikaiak, Kassai Viktor remek érzékkel továbbot intett, a jobb szélen Boateng próbálta meg hintába ültetni védőjét majd sarokkal passzolt, a társ azonban csúnyán fölé lőtt.

Ápolás 38’
Aláfordult a bokája.
VÉDÉS 37’
Howard, USA
Asamoah lövését fogta.

35. PERC: Bradley szerzett labdát a felpályánál majd remek ütemben szöktette Findley aki egy lapos lövéssel próbálkozott, de a kapujából jó ütemben kimozduló Kingson hatalmas bravúrral védeni tudott!

Altidore futott lesre.

29. PERC: Boateng nagyon él, csapata húzójátékosa. Ezúttal jó 25-ről eresztett el egy lapos lövést, Howard fogta a középre tart lasztit.

27. PERC: Gyan szöktette Boatenget, két amerikai védő is bevetődött a gólszerző elé így a labda Asamoah elé került, ő azonban fölé emelt – ebben jóval több volt, nem hiába emlegette Prince azt a bizonyos négybetűs angol szót.

SZÖGLET 25’
Ismét Bradley tette bele a fejét.

26. PERC: Bradleynek kellett szögletre tisztáznia Inkoom veszélyes, jobboldali beadását.

18. PERC: Asamoah Gyan tekerte el a szabadrúgást a sorfal mellett, a bombaerős löketet azonban Howard oldalra tudta öklözni.

Boateng korai gólja:

12. PERC: Boateng durrantott rá egy lekészített labdát a tizenhatos tetejéről de fölé ment a próbálkozás.

SÁRGA LAP 7’
USA
Clark sárgult be.

5. PERc: Az USA már a harmadik vébémeccsén kerül hátrányba (egyedül Algéria ellen nem) – fel tudnak-e innen állni? Kevin Prince Boateng csapott le egy eladott labdára a félpálya magasságában majd meglódult a Jabulanival és a tizenhatos előteréből laposan lőtt Howard hálójába, 0-1! Ez volt Ghána első akciógólja.

GÓÓÓL 5’
A félpályánál szerzett egy labdát majd a tizenhatos előteréből lőtt Howard kapujába.

5. PERC: Jött is a válasz rögtön, azonban Kingosn magabiztosan fogta Dempsey távoli löketét.

4. PERC: Inkoom vállalkozott lövésre jó 30 méterre a kaputól. Mellé ment ugyan a labda, de helyzetet láthattunk.

1. PERC: Ghána bordó mezben játszik míg az amerikaiak tiszta fehér szerelésben.

KÖZÉPKEZDÉS 1’
Ghána
Elkezdődött a meccs!

Lementek a himnuszok, a játékosok épp szerencsét kívánnak egymásnak, hamarosan útjára indul a bőrbogyó.

Felállások:

USA: Howard – Bornstein, Bocanegra, Demerit, Cherundolo – Donovan, Clark, Bradley, Dempsey – Findley, Altidore
Szövetségi kapitány: Bob Bradley

Ghána: Kingson – Sarpei, Jonathan, Mensah, Pantsil, Inkoom – Ayew, Prince Boateng, Annan, Asamoah – Gyan
Szövetségi kapitány: Milovan Rajevac

A D csoportból épphogy továbbjutó Ghána találkozik a C jelű kvartettet drámai véghajrában megnyerő Amerikai Egyesült Államok ellen. Az USA menetelése miatt az egykori elnök, Bill Clinton is meghosszabbította dél-afrikai kirándulását és minden bizonnyal jól döntött a korábbi „president”, mivel Landon Donovanék eddig látványos meccseket játszottak.

Elsőre ugyan még akadozott a gépezet az angolok ellen – ám láthattuk a vébé eddigi legnagyobb potyáját -, majd Szlovénia ellen állt fel 2-0-ás hátrányból a csapat úgy, hogy a meccs mali játékvezetője nem adott meg egy szabályos tengerentúli gólt. Az utolsó csoportmeccsen majdnem a lefújásig úgy tűnt, az USA-nak befellegzett, de Donovan a 91. percben a hálóba lőtt egy kipattanó labdát, ezzel a csoport élére repítette övéit.

Az ellenfél az a Ghána lesz, amely nem szerzett még mezőnygólt ezen a tornán. Asamoah Gyan büntetője a szerbek ellen három, az ausztrálok ellen egy pontra volt elég, de a Fekete Csillagok az utolsó körben igencsak megnehezítették a végső sikerről álmodó németek dolgát, így őket sem szabad leírni. Ghána ha egy kicsit jobban összpontosít a kapu előtt, akkor nem csak Gyan tizenegyeseiben bízhat. Milovan Rajovac szövetségi kapitánynak továbbra is nélkülöznie kell egyik rutinos védőjét, Isaac Vorsaht.

A találkozót a rustenburgi Royal Bafokeng Stadionban rendezik meg, a sípot honfitársunk, Kassai Viktor fújja majd akinek ez lesz a harmadik meccse a vébén a Brazília – Koreai NDK, Mexikó – Uruguay összecsapások után.