Szlovénia – USA 2-2

Johannesburg, Ellis Park Stadion.

Összefoglaló: Az első félidőt Szlovénia nyomta meg jobban, Birsa bombája révén pedig már kevesebb, mint negyedóra után megszerezte a vezetést. A folytatásban az USA próbált egyenlíteni, de Ljubijankics a játékrész hajrájában tovább növelte a különbséget, a továbbjutás szélére került déli szomszédunk.

Bob Bradley a szünetben kettőt cserélt, ettől felpörögtek az amerikaiak és Donovan kíméletlen góljával a 48. percben szépíteni is tudtak. A továbbiakban akár a maga javára is fordíthatta volna a meccset a tengerentúli együttes, de sorra maradtak ki a helyzetek, így Bradley csak a 82. percben tudott egyenlíteni.

A győzelmet is majdnem megszerezte az Amerikai Egyesült Államok, Donovan szabadrúgása után Edu talált a hálóba, azonban a játékvezető lökés miatt – érzésünk szerint tévesen – érvénytelenítette a találatot, így maradt a 2-2. Szlovénia továbbra is vezeti a C csoportot.

Eredmény:
Szlovénia – USA 2-2 (Birsa 13., Ljubijankics 42. ill. Donovan 48., Bradley 82.)

95. PERC: Vége ennek a fantasztikus mérkőzésnek, az USA kétgólos hátrányból felállva hozta le 2-2-re a meccset úgy, hogy a játékvezető érzésünk szerint szabályos góltól fosztotta meg a tengerentúli brigádot.

CSERE 94’
Szlovénia
A csere cseréje: Pecnik helyett Komac a pályán.
Ápolás 94’
Pecnik, Szlovénia
Dempsey esett rá a térdére.

Bradley egyenlítő találata:

90. PERC: 3 perc a ráadás, amit valljunk meg nem bánunk, mivel elképesztően jó és izgalmas az összecsapás.

88. PERC: Peknic fejelhetett, azonban Howard könnyedén védett.

CSERE 87’
Szlovénia
Dedics váltja Birsát.

86. PERC: Sokadik visszajátszásra sem láttuk azta lökést, ami miatt érvényteleníteni kellett volna a gólt…

85. PERC: Donovan szabadrúgást Edu lőtte a hálóba, azonban a játékvezető lökés miatt érvénytelenítette a találatot.

82. PERC: Egy felívelt labdát a fizikai fölényét rendre érvényesítő Altidore fejelt le a tizenhatoson belül, a büntetőtelütre a második hullámban berobban Bradley,a szövetségi kapitány fia pedig közelről a léc alá bombázott, visszahozva ezzel az első félidőben már-már elvesző USA-t.

GÓÓÓL 82’
USA
Altidore fejelte a labdát Bradleynek aki közelről a hálóba bombázott.

81. PERC: Bradley kapott egy labdát középen, lövésre vállalkozott jó 20 méterről, Handanovics azonban magabiztosan fogta a középre tartó löketet.

Rossz ütemű belépőért.

70. PERC: Donovan lőtte be laposan a labdát hátha valaki beleér, egy védőn fennakadt a labda, Onyewu pedig fordulásból próbált gólt lőni, handanovics olvasta le az amerikai gondolatait.

SZABADRÚGÁS 70’
Donovan, USA
A tizenhatos előteréből.
SÁRGA LAP 69’
Suler, Szlovénia
Altidoret rántotta le.

66. PERC: Ugyan még nem telt el sok a játékrészből, de Bob Bradley változtatása beválni látszik, az USA sokkal magabiztosabb eddig.

65. PERC: Dempsey akart nagy passzt adni de lehet jobban járt volna, ha kiteszi a szélen, üresen álló társnak.

Donovan küzd:

SZABADRÚGÁS 59’
Középen szabálytalankodott a csapattársa, Szlovénia jön.

58. PERC: Altidore került helyzetbe, azonban lövés helyett cselezni akart, szerelték.

Donovan kíméletlen befejezése:

SZÖGLET 52’
Szlovénia
Birsa kisszöglete után Koren lőtt fölé.

52. PERC: Howardnak akadta dolga, egy beívelt szabadrúgást öklözött szögletre.

50. PERC: Majdnem ott az egyenlítés: Onyewu csúszott le centikkel Donovan szabadrúgásáról a hosszú oldalon.

48. PERC: Donovan lódult meg a jobb oldalon, senki nem érkezett középen így közelről a kapus feje fölött a léc alá bombázott a szélről, 2-1!

GÓÓÓL 48’
Hatalmas gólt lőtt.

46. PERC: Edu váltja Torrest, Feilhaber pedig Findley helyére érkezik.

CSERE 46’
USA
Kettőt cserélt Bradley.
KÖZÉPKEZDÉS 46’
Szlovénia
Megy a második félidő.

Félidő: Szlovénia már a meccs elején magához ragadta a kezdeményezést és Birsa egy jól eltalált lövéssel szűk negyedóra után megszerezte a vezetést déli szomszédainknak.

A folytatásban az USA közel járt az egyenlítéshez, azonban a játékrész hajrájában Ljubijankics egy pazar akció végén tovább növelte az előnyt, 2-0-al fordulnak a felek.

A második szlovén gól:

48. PERC: Vége az első félidőnek, Szlovénia két remekbeszabott góllal vezet 2-0-ra.

45. PERC: 2 perc a ráadás.

42. PERC: Ljubijankics kapott remek kiugratást, nem volt lesen, így egyedül lépett be a tizenhatoson belülre ahol nagyszerűen gurította el a labdát a kapujából kilépő Howard mellett.

GÓÓÓL 42’
Ljubijankics, Szlovénia
A leshatáron lépett ki.

40. PERC: Donovan elől tisztáztak szögletre a szlovén védők nagy helyzetben, a szögletből nem lesz semmi.

SÁRGA LAP 40’
Findley, USA
Kezezésért kapott sárgát, miközben fejen találta a labda. Kihagyja a következő meccset.
SZÖGLET 39’
USA
Donovan tekert ismét középre.
Ápolás 38’
Szlovénia
Radosavljevics maradt lenn egy ütközés után, tudja folytatni.
SZÖGLET 37’
Jobbról jött a sarokrúgás, kirúgás lesz belőle.

33. PERC: Kissé leült a mérkőzés, a csapatok rendezték a sorokat Birsa szép gólja után.

Handanovics, Szlovénia
Donovan szabadrúgását ütötte ki két amerikai közül.

13. PERC: Birsa kaparintotta meg a labdát középen, majd jó 21 méterről senkitől sem zavartatva Howard kapujába lőtt, 1-0!

GÓÓÓL 13’
Jó 21 méterről lőtt Howard hálójába.

9. PERC: Birsa tekert középre remek érzékkel, Novakovics azonban luftot rúgott.

SZÖGLET 6’
Bradley nem tudta bent tartania labdát.

5. PERC: Findley kapott remek szöktetést a bal szélen, azonban az egyik védő tisztázni tudott – jöhet az első szöglet.

1. PERC: Az USA mindössze egyetlen meccset nyert meg a legutóbbi hatból, melyen európai csapat volt az ellenfél.

KÖZÉPKEZDÉS 1’
USA
Elindult a meccs.

A csapatok a pályán,a himnuszok után pedig már maga a mérkőzés következik.

Egy kis érdekesség az M1 háza tájáról: nem Egri Viktor, hanem Gundel Takács Gábor lesz a meccs kommentátora, mivel előbbi tudósító egyszerűen nem jutott vissza Johannesburgba.

“A reptéren éjszakáztam az ünneplő mexikói szurkolók között, ami roppant hangulatos volt, csak éppen aludni nem tudtam, ez még nem lett volna akkora baj, ha felengednek a reggeli gépre. De nem engedtek. Nem tudom, mikor jutok vissza Johannesburgba, de a délutáni meccsközvetítésig biztosan nem” – idézi Egrit a telesport.hu.

Kezdőcsapatok:

Szlovénia: Handanovics – Jokics, Cesar, Suler, Brecko – Kirm, Radosavljevics, Koren, Birsa – Novakovics, Ljubijankics
Szövetségi kapitány: Matjaz Kek

USA: Howard – Bocanegra, Onyewu, Demerit, Cherundolo – Dempsey, Bradley, Torres, Donovan – Findley, Altidore
Szövetségi kapitány: Bob Bradley

A Szlovénia – Amerikai Egyesült Államok mérkőzésen az első kör alapján utóbbi tűnik esélyesebbnek. Landon Donovanék 1-1-es döntetlent harcoltak ki Anglia ellen az emlékezetes Green potyával, de az USA összességében meggyőző játékot produkált. Nem meglepő, aki figyelemmel kíséri a Major League Soccert, az láthatja, hogy a tengerentúlon egyre komolyabban veszik a foci európai változatát is – David Beckham Los Angeles-i ténykedésének is köszönhetően.

Szlovénia ugyanakkor a vébé eddigi leggyengébb meccsén verte Algériát úgy, hogy igazándiból az afrikai csapat győzte le saját magát: az eseménytelen meccsen Ghezzal állíttatta ki magát feleslegesen, majd a végig remekül védő Chaouchi nézte be az alsóba a csapatkapitány Koren lövését. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy Matjaz Kek játékosai egy Oroszország ellen elszenvedett 2-1-es vereség óta (mint ismert a pótselejtező visszavágóján 1-0-ra nyertek és így jutottak tovább a szlovénok – a szerk.) nem hogy legyőzőre nem talált déli szomszédunk, de négy meccset is sikerrel zártak.

A találkozóra a johannesburgi Ellis Park Stadionban kerül sor, a meccs játékvezetője a mali Koman Coulibaly lesz. A hamarosan a negyedik ikszbe lépő sípmester már 1999. óta tartozik a FIFA kötelékébe, több Afrikai nemzetek Kupáján is dirigált meccseket. Igazi focis hőmérséklet várja a csapatokat, napos, 14 Celsius-fokos időben rendezik a meccset.