Anglia – Egyesült Államok 1-1

Rustenburg, Royal Bafokeng stadion 42 000 néző

Nem sikerült az angol válogatottnak győzelemmel kezdeni a dél-afrikai tornát. Kétségtelen, hogy a három csoportellenfél közül a legnehezebbel nyitottak, hiszen az USA együttese már bizonyított az elmúlt időszakban.

Gerrard gyorsan vezetést szerzett egy parádés Heskey gólpassz után, de a félidőben még egy gól esett: Dempsey, a Fulham csatára lőtte rá messziről a labdát, amelyet Green a kezei között beengedett a kapuba. Potyagól.

A második félidőben az amerikaiak folytatták stabil, tudatos védekezésüket, de ellentémadásokra is futotta, akár meg is nyerhették volna a meccset. Rooney nem tudott kibontakozni, Gerrard és Lampard pedig bár jól játszott, nem tudott pluszt hozzátenni a játékához.

A meccs embere Tim Howard lett, nem véletlenül. Az amerikai kapus az első félidei sérülése ellenére kiválóan védett, nagyban köszönhető neki a bravúrdöntetlen!

Említést érdemel még a brazil játékvezető, aki észrevétlenül, kiválóan vezette a nem feltétlenül könnyű meccset.

Vége a mérkőzésnek!! 1-1 a vége!

92. PERC: Lehet eső, lehet szél, lehet 1-1, az angol szurkolók még egyszer nekikezdenek a himnusznak.

4 perc hosszabbítás lesz a mérkőzésen.

SZÖGLET 90’
USA
Donovan végezte el.
CSERE 86’
USA
Altidore helyett Holden.

85. PERC: Lampard iramodott meg középen, kiadta jobbra Lennonnak, ő vissza középre lőtt, de a labda elakadt a védőkben, ebben több volt.

A csoport másik két tagja Algéria és Szlovénia gyengébb játékerőt képvisel, ők holnap kezdenek, övék lesz az első találkozó, 13.30-tól. Ha itt döntetlen lesz, egy esetleges szlovén vagy algériai győzelem sokat jelenthet a későbbiekben.

81. PERC: A labdabirtoklás aránya 52:46 az angolok javára. Kiegyenlített találkozó.

80. PERC: Az angolok a Tottenham csatárában, Peter Crouchban bízhatnak a hátralévő 10 percben.

CSERE 79’
Anglia
Heskey helyett Crouch.

79. PERC: Elkeseredett angol rohamok, az amerikaiak jól védekeznek.

SZÖGLET 78’
Anglia
Most Gerrard lőtte be.
CSERE 77’
USA
Findley helyett Buddle.

76. A második szöglet végén kialakult kavarodás után Rooney Howardba lőtte a golyót, majd egy perccel később Heskey fejelt fölé.

SZÖGLET 76’
Lamprad, Anglia
Kétszer is szögletet rúghatott.
VÉDÉS 76’
Howard, USA
Philips lövését tolta szögletre.

75. PERC: Rooney egy gyorsan elvégzett szabadrúgást követően lőtt kapura, mellészállt a labda.

SÁRGA LAP 74’
Findley, USA
Gerrardot rúgta fel.

72. PERC: Az angol drukkerek a himnuszt éneklik, ami jelen esetben hangosabb, mint a több ezer vuvuzela hangja!!

71. PERC: Rooney Gerrard beadását fejelte fölé. Az amerikaiak keményen, határozottan védekeznek.

69. PERC: Lampard csúnyán fölélövi a szabadrúgást. Egyre feszültebb a helyzet.

SZABADRÚGÁS 68’
Anglia
Heskey harcolta ki.

67. PERC: Johnson visszatér a pályára, közben az angolok már több mint egy perce birtokolják a labdát.

Ápolás 66’
Johnson, Anglia
Vérzik az angol védő szája, kezelni kell.

65. PERC: Altidore úgy ment el Carragher mellett, mint egy gyorsvonat, az angolnak persze vigyáznia kell, hiszen már begyűjtött egy sárgát. Az amerikai Greenbe lőtte a labdát.

Lampard távoli lövését tolta fölé.

61. PERC: Donovan lőtte középre a szabadot, de kifejelték az angolok.

Findleyt buktatta.

59. PERC: Onyewu előtt le a kalappal, kiválóan védekezik.

Rooney egyelőre örlődik: nagy a küzdelem, és ez nem túlzás…

LES 54’
Heskey, Anglia
Cole indítása talán nem érte lesen, talán…

53. PERC: Az angolok paprikás hangulatban vannak, az amerikaiak higgadtabban fociznak, lehet, hogy nekik van igazuk, és kivárásra játszanak?

VÉDÉS 52’
Howard, USA
Heskey lövését védte, nagy helyzet volt.
LES 51’
Rooney, Anglia
Kevert, kavart, de lesen volt.

49. PERC: Lennon elképesztő gyors: meghúzta a jobb oldalon, beadta a labdát laposan, de mindenki mellett elsuhant a laszti. Egy perccel később Glen Johnson is beadott, ez is veszélyes volt, de végül nem használták ki a lehetőséget.

SÁRGA LAP 47’
Demerit, USA
Visszahúzásért.

46. PERC: A szünetben cseréltek az angolok: Millner mellett King is megsérült, a reaktivált Carragher a pályán.

Íme a világbajnokság első potyagólja:

Pokoli nehéz meccs ez az angolok számára. Nem pusztán azért, mert az amerikaiak a teljes első félidő alatt koncentráltan, és keményen védekeztek, és mert a középpályán is parádés párharcokat vívtak a felek. Gerrard 6. percben szerzett gólja megnyugtatta ugyan a briteket, de Capello jó érzékkel tovább tüzelte őket.

De aztán jött derült égből az a bizonyos villámcsapás, ami miatt tovább nehezedett az angolok feladata.

Az USA játékosai leginkább Donovanban bíznak, tömték a labdákkal, de Cherundolo is veszélyesen focizott. Mégsem ők, hanem a Fulham játékosa, Dempsey járt túl az eszükön, aki rászúrta a labdát messziről – talán abban bízva, hogy a bizonytalan angol kapusok közül az egyik (aki éppen a kapuban áll) nem figyel eléggé. Nem figyelt.

Egy potyával 1-1 a félidőben a mérkőzés állása.

Vége az első félidőnek!

LES 45’
Asley Cole, Anglia
Igaza volt a partjelzőnek.

45. PERC: 3 perc lesz a hosszabbítás.

SZÖGLET 45’
Anglia
Onyewu rúgta ki, Lampard ívelt be.

Az angolok kapusposzton gyengék, hangoztatta több szakember a vébé előtt, és most kárörvendhetnek…

40. PERC: Dempsey 27 méterről lőtt kapura, először Green úgy tűnt, megfogta, de 42 ezer néző tévedett a helyszínen, és milliók a tévé, illetve a hír24 közvetítése előtt: a labda a kezei között beszédült a kapuba.

GÓÓÓL 40’
Dempsey, USA
Green bevédte, potyagól!
SÁRGA LAP 39’
Cherundolo, USA
Wright-Philipset lerántotta.

39. PERC: Donovan lőtt fölé középről, nem volt veszélytelen.

38. PERC: Az angol támadások átgondoltabbak, az egyik végén Wright-Philips lőtt mellé.

SZÖGLET 35’
Anglia
Lampard harcolta ki, ő is lőtte be.

34. PERC: A Fulham csatára, Dempsey is érdemben labdához ér, de lövése fölészáll. Közben Howardnál úgy tűnik, mégsincs minden rendben. Fájlalja lábát.

32. PERC: Zajlanak az események: Gerrard nagyon él, kétszer is beadott jobbról, egyszer a védők, a második alkalommal Howard mentett. Az amcsi kapus végül visszatért a pályára az ápolást követően, Millner azonban lesérült. Közben David Beckham is felállt az angol kispadról, ugyanúgy biztatja társait, mint a láthatóan ideges Fabio Capello.

CSERE 31’
Anglia
Wright-Phillips Millner helyett!
Ápolás 29’
Howard, USA
Heskey belecsúszott az amerikai kapusba.
SZÖGLET 28’
Anglia
Lennon beadását blokkolták.
SZABADRÚGÁS 27’
USA
Donovan ívelését Onyewu fejelte kapu fölé.
SÁRGA LAP 26’
Millner, Anglia
Buktatta Cherundolót.

20. PERC: Óriási helyzetet hagytak ki az angolok. A jobboldalon Rooney passza után Millner került helyzetbe, de Demerik menteni tudott estében. Lennon még ráollózta, de Howard védeni tudott.

18. PERC: Az angolok korai gólja után a jenkik nem feltétlenül törtek össze, próbálkoznak, Altidore a 19. percben már csak alig maradt le a jobboldali beadásról. Dempsey is ott volt a kapu torkában, de ő is lemaradt.

Ezzel vezetnek az angolok! Mesteri gól volt.

SZÖGLET 13’
USA
Háromszor is próbálkoztak, eredménytelenül.
SZÖGLET 12’
USA
Gerrard mentett.

Gerrard gólöröme határtalan:

SZÖGLET 10’
Jobb oldalról ívelt, veszélytelen próbálkozás volt.
SZABADRÚGÁS 9’
Anglia
Lampard messziről lő, szöglet az eredménye.

7. PERC: A mérkőzések atmoszférája semmiben sem különbözik: itt is a vuvuzela hangja a domináns. Na, jó, az angol drukkerek hangja azért érezhetőbb “kollégáikénál”.

LES 6’
USA
Findley

5. PERC: Ez gyors volt. Glen Johnson bedobását követően Heskey elé került a labda, lefordult, lazán odatette alabdát Gerrardnak, aki nem habozott, bepöccintette Howard mellett a lasztit a kapuba. Vezet Anglia!

Az amerikaiak kezdték a találkozót.

Pillanatokon belül elkezdődik a mérkőzés, az angol drukkerek érezhetően többen vannak, Gerrard arca rezzenéstelen, Donované szintén.

Némiképp meglepő, hogy Rooney mellett Heskey szerepel csatárposzton az angoloknál.

Kezdőcsapatok:

Anglia: Green – Johnson, King, Terry, A. Cole – Lennon, Lampard, Gerrard, Milner – Heskey, Rooney

Egyesült Államok: Howard – Cherundolo, DeMerit, Onyewu, Bocanegra – Clark, Findley, Bradley – Altidore, Donovan, Dempsey

Argentína után bemutatkozik a világbajnokság egyik másik nagy favoritja, Anglia is, amely ezúttal csont nélkül kvalifikálta magát a mundialra. Ez leginkább Fabio Capellónak köszönhető, az olasz nagyon összerakta a csapatot.

Fájó, hogy Beckham mellett Rio Ferdinand is megsérült, a hiányuk érződhet. Rooney azonban ott lesz a pályán, ez pedig fél siker a briteknek. Kérdés, sikerül-e megoldani a kapuskérdést.

Amerika Landon Donovanban bízik. Az Evertonban és a Leverkusenben is megforduló játékos az amerikai csapat legfontosabb láncszeme, ebben az értelemben Rooneyhoz hasonlítható.

Az USA a Konföderációs kupában legyőzte a spanyolokat, és a döntőben is vezetett már 2-0-ra Brazília ellen. Nagyon erős csapat az övék is, így izgalmas összecsapás várható.

A játékvezető a brazil Carlos Simon, segítői Hausmann és Braatz.