Van olyan, hogy egy sportoló egyre magasabbra és magasabbra teszi a lécet.
Például ilyen Pigniczki Fanni. Az MTK 24 éves tornásznője a tokiói olimpiára még „szívzűröket kiváltó” módon, a legeslegutolsó esélyét kihasználva kvalifikálta magát. Ezzel ő lett az első magyar ritmikus gimnasztikázó 2000 (Fráter Viktória) óta, aki ötkarikás játékokon szerepelt, a japán fővárosban a 20. helyen zárt.
Aztán ami azután következett…
A léc egyre magasabbra és magasabbra került. Pigniczki 2021-ben Universiadét nyert, 2022-ben két bronzérmet a világjátékokon, de ez még mindig az „elképzelhető, ám bravúros” kategóriában volt. Az viszont, hogy a 2023-as, valenciai világbajnokságon karikával bronzérmes lett – 1973 óta ez volt az első magyar érem! –, majd az idei, budapesti Európa-bajnokságon labdával ezüstérmesként zárt, már a „korábban teljesen elképzelhetetlennek tűnő” kategóriába esett.
A ritmikus gimnasztikában az olimpia a csúcsverseny. Kontinensbajnokság minden évben van, világbajnokság az olimpia kivételével minden évben; sok a lehetőség, vannak szerenkénti döntők. Az olimpián bezzeg csak egy esély van, nincs szerenkénti finálé: az egyéni összetett versenyben jól szerepelni a legnagyobb versenyzői álom. A legtöbb tornásznő egyetlen indulásról is csak álmodik, egy, pláne két olimpián szerepelni óriási dolog, döntőbe jutni még nagyobb, ennél több kvalifikáció pedig valóságos csoda (a csúcstartó a spanyol rg-ikon, Almudena Cid, négy döntős szerepléssel).
A mezőny rendkívül sűrű, pár favoriton kívül senki sem lehet biztos a döntőbe jutásban, és még esélyesek is elbukhatnak a selejtezőben. Ebben a válogatott társaságban Pigniczki Fanninak az első tízben kellett volna végeznie, hogy döntőbe jusson. Minden gyakorlat számít (más selejtezőkben a legrosszabb pontszám gyakran kiesik), rontási lehetőség nincs. Kíméletlen egy verseny ez.
Pigniczki legerősebb szerével, karikával kezdett, gyakorlatára 32.650 pontot kapott (az idény folyamán többször volt 33-34 pont között, de az olimpián általában nem a legmagasabbak a pontszámok), ez a 9. helyre rangsorolta.
Most kéne lefújni – sóhajthattak a magyar drukkerek.
Jött a labda, mely a budapesti Eb-n „ezüstlabda” volt, ám most elmaradt a májusi csúcspontszámtól. A 32.600 így is versenyképes pont volt, bent tartotta a magyar tornásznőt az első tíz helyért folytatott „tülekedésben”. Pigniczki a délelőtti rotációk után a 12. helyen állt, viszont az utolsó továbbjutó helyen álló olasz Milena Baldassarrinak 66.050 pontja volt, a nyolc tizedes különbség pedig simán lőtávolt jelentett.
Minden extra gyakorlat, minden hiba sorsdöntő lehet ilyenkor.
A harmadik rotációban a magyar tornásznő buzogánnyal ejtett, és ezt pontszáma is megszenvedte (30.450). Ettől kezdve egy nagyon jó szalaggyakorlatra és a riválisok hibáira lett volna szükség a kvalifikációhoz, és ez valószínűtlen kombináció. Na, nem az első része: Pigniczki Fanni szalaggal zárt, és bár nem ez volt a legmagasabb pontszáma (31.650), ezzel a gyakorlattal lehetett a legelégedettebb, kimondottan szép befejezése volt ez a versenynek. Azzal a tudattal pakolhatott, hogy bármi történik, 1988 (Sinkó Andrea 6. helye) óta a legjobb magyar helyezést éri el ritmikus gimnasztikában az olimpiákon. Végül 127.350 ponttal a tizenkettedik helyen végzett (második tartalékként kell beugrásra készen tartania magát), Tokióban huszadik volt – jókora előrelépés, akkor is, ha nem ért döntőt.
Egy nagyon kemény selejtezőn vagyok túl. Igyekeztem a legjobb tudásom szerint végigcsinálni ezt az olimpiát, voltak pontatlanságok, de összességében elégedett vagyok. Jól éreztem magam Párizsban. Ha valaki azt mondja, amikor elkezdtem ezt a sportágat, hogy két olimpiára is kijutok, valószínűleg nem veszem komolyan. Nagyon örülök, hogy mindez így alakult
– értékelt Pigniczki Fanni a Magyar Tornaszövetség sajtószolgálatának.
„Nagyon büszke vagyok Fannira. Azt tudtuk, hogy kimagasló eredményekre képes. Az utóbbi években számos sporttörténelmi sikert hoztunk össze ebben a sportágban, most olimpiai 12. helyezés lett a vége. A világ legjobb huszonnégy versenyzője volt itt Párizsban, azok lettek döntősök, akiket a bírók a selejtezőben a legjobbnak láttak”
– vont mérleget Gelle Noémi, Pigniczki Fanni edzője.
A kvalifikáció negatív szenzációja, hogy a topfavorit, aranyéremre törő bolgár Sztiliana Nikolova rendkívül idegesen versenyzett, végigrontotta a napot, és annyit ejtett, hogy azzal gyakorlatilag magát ejtette ki a fináléból… Riválisainak még az is belefért, hogy elkövessenek egy-egy hibát, sorra jöttek be a budapesti Eb összetett győztese elé. Végül Nikolova négy tizeddel maradt le a döntőről – alighanem felnőtt sportolói karrierje legrosszabb napja volt ez. A bolgárok teljes döbbenetben ültek a lelátón, és nem hitték el, mi történik esélyesükkel, de legalább annak örülhettek, hogy másik világklasszisuk, Borjana Kalejn bejutott a legjobb tíz közé. Nikolován kívül a többi aranyvárományos – a legmagasabb pontszámot elérő, szenzációsan versenyző olasz Sofia Raffaeli, a legutóbbi vb-n taroló német Darja Varfolomeev és Kalejn – simán továbbjutott. Holnap nulláról kezdik a döntőt, ami a legutóbbi két olimpián egyaránt óriási drámát hozott.