Jakabos Zsuzsanna húsz év elteltével is országos bajnok lett

Marjai János / 24.hu
Betlehem Dávid országos csúcsdöntéssel indította az úszók rövidpályás országos bajnokságát: a nyíltvízi vb-ezüstérmes 1500 gyorson kilencéves rekordot adott át a múltnak Debrecenben. Németh Nándor szintén remekelt, kilenc századdal maradt el saját csúcsától 100 gyorson, de akadt egy másik elképesztő rekord: a győri mix gyorsváltóval bajnok Jakabos Zsuzsanna 20 (!) évvel pályafutása első rövidpályás aranyérme után még mindig a dobogó tetejére állhatott.

A 60 hosszból álló versenyszámban Betlehem Dávid és Sárkány Zalán vívott egymással nagy csatát, utóbbi ugyan hivatalosan a Kőbánya SC sportolója, de az Egyesült Államokban tanul, viszont az elmúlt fél évben éppen a nyíltvízi úszó nagymenőkkel, Betlehemmel és Rasovszky Kristóffal készült Veszprémben.

Az óriási küzdelem végén – féltávnál majdnem megdöntötték a 800 méter gyors országos csúcsát is – végül Betlehem mindössze négy századmásodperc különbséggel diadalmaskodott, 14:23.27 perces idejével pedig Gyurta Gergely 2014-es magyar rekordját (14:28.36) adta át a múltnak, ennél több mint öt másodperccel úszott jobbat.

Talán úgy helyesebb, hogy országos csúcsot úsztunk, hiszen Zalán is bőven a régi rekordon belül jött. Nagyon komoly ez az új felállás, hogy ő is velünk készül, embertelen, amit művel edzéseken, szóval nem véletlen, hogy itt tartunk.

A Világkupára készültünk kicsit, aztán úgy voltunk vele, hogy igyekszünk átmenteni a formát, mert azóta nem álltunk vissza a kemény edzésekre még, kondink sem volt – nagyon örülök, hogy ez most így sikerült” – nyilatkozta Betlehem Dávid.

50 háton született tán a legnagyobb meglepetés, hiszen Nell Olivér ért elsőként a falhoz, megelőzve a sokkal esélyesebb Kovács Benedeket és Szabó Szebasztiánt.

200 méter vegyesen öt század döntött Zombori Gábor és Holló Balázs között előbbi javára, 100 méter gyorson Németh Nándor saját országos csúcsától csak kilenc századdal elmaradva győzött, míg a nőknél győztes Ugrai Panna mögött a második helyen célba érkező 17 éves Pádár Nikolett korosztályos magyar csúcsot ért el.

Női 50 méter háton a szintén 17 éves Komoróczy Lora Fanni ugyancsak korosztályos magyar csúccsal diadalmaskodott. A leghosszabb táv, azaz az 1500 méter gyors küzdelmeiben Késely Ajna magyar rekordjától nem sokkal elmaradva nyert a nőknél – a negyedik helyen célba csapó 15 éves Nagy Napsugár korosztályos országos rekordot ért el.

A nap zárószámát, a 4×100 méteres mix gyorsváltót a Győri Úszó SE nyerte, ehhez Jakabos Zsuzsanna befejező emberként tett sokat hozzá.
Mindez azt jelentette, hogy 20 (!) évvel pályafutása első országos bajnoki címe után (akkor pécsi színekben nyert 100 gyorson) még mindig a dobogó tetején állt egy eredményhirdetésnél.

Hasonlóra eddig egyedül Cseh László volt képes – Jakabos a hölgyek között az első, akinek az aranykorszaka immár két évtizedet ölel át.

Mix
4×100 m gyorsváltó: Győri Úszó SE (Szabó Szebasztián, Andor Benedek, Sebestyén Dalma, Jakabos Zsuzsanna) 3:25.61
4×100 m vegyesváltó: BVSC-Zugló (Kovács Benedek, Békési Eszter, Ilyés Laura, Németh Nándor) 3:47.93