Sport vélemény

Ágai Kis András: Szép volt, fiúk!

Illyés Tibor / MTI
Mi baj lehet abból, ha valaki a gyerekével kimegy megnézni egy NB I-es mérkőzést? Ágai Kis András inkább tudósítása, mint képzelt riportja.

Kimentünk a gyerekkel a meccsre. Vasas-Honvéd. Mi bajunk lehet, gondoltam, ezer éve nem voltam a Fáy utcában. NB I-es meccsen meg végképp nem. Apámmal rendszeresen jártunk annak idején. Peches vagyok, mert a ’76-77-es (máig utolsó) bajnokcsapatra pont nem emlékszem. De azért láttam már játszani Váradyt, Müllert, Zomborit, Komjáti Malacot, meg Mészáros Bubut. Kiss Lacin nőttem fel, és még később is tudtam izgulni a kis Mészölyért, Galaschekért vagy Váczi Zoliért.

A 80-as évek kettős rangadóin fejből fújtam a kezdőket. Az ellenfélét is. Hat forintos diákjeggyel mentünk a lepukkant Népstadionba (ma csilivili Puskás Aréna), amikor a Fradival, a Dózsával vagy a Honvéddal játszottunk, máskor meg a már akkor is omladozó Fáy utcai stadion (ma Illovszky Rudolf ékszerdoboz) volt a szentély. Rudi bácsi még élt, és aktívan dolgozott – haláláig a Vasasért –, úgyhogy neve nem volt az otthonunknak, de igény se nagyon mutatkozott rá.

Ehhez képest most egy baba stadionban ülünk, a Mészöly-szektorban. Zuhog ugyan, de tető van a fejünk fölött. A gyep maga a tökély (régen falusi libalegelőhöz hasonlított leginkább, itt-ott kutyatej is virágzott rajta), huszonkét futballistának tűnő fiatalemberrel. Kicsi segítséggel ötöt is felismerek.

Hozzánk közelebb a Vasas-tábor, hatvan-nyolcvan sálas legény. A távolabbi kapu mögött a Honvéd-ultrák, lehetnek vagy háromszázan.

• 20.00, Éljen, éljen! Induljon a derbi.
  • 1. perc – Honvéd-tábor: „Angyalföldi cigányok, b.sszátok az anyátok!”
  • 1. perc – Vasas-tábor: „Kispesti cigányok, b.sszátok az anyátok.”
  • 1. perc – helyi műsorközlő: „Megkérem a kedves szurkolókat, hogy sportszerűen biztassák csapataikat.
  • 4. perc – Honvéd-tábor: „Csak a Kispest!
  • 4. perc – Vasas-tábor: „Szar a Kispest!”
  • 9. perc – Vasas-tábor: „Gyerünk, gyerünk Angyalföld!”
  • 10. perc – Honvéd-tábor: „Buzi MLSZ!”
  • 10. perc – helyi műsorközlő: „Kérem a vendég szurkolókat, hogy sportszerűen szurkoljanak!”
  • 15. perc – Vasas-tábor: „Budapesti Honvéd, a f.szomat sz.pd szét!”
  • 15. perc – helyi műsorközlő: „Kérem a hazai szurkolókat, hogy sportszerűen szurkoljanak!”
  • 19. perc – Honvéd-tábor: „Lila majmok!”
  • 20. perc – Vasas-tábor: „Kispesti cigányok, b.sszátok az anyátok.” (Húsz-harminc Újpest-szurkoló is besegített a kerületszomszédnak.)
  • 21. perc – helyi műsorközlő: „Megkérem a kedves szurkolókat, hogy sportszerűen biztassák csapataikat.
  • 24. perc – Vasas-tábor: „Haj-ráááá, Vasas!”
  • 27. perc – Vasas-tábor: „Soha ne kelj fel, soha ne kelj fel!” (Egy Honvéd játékost ápolnak épp.)

• 28. perc – Honvéd-tábor: „Angyalföldi cigányok, b.sszátok az anyátok!”
  • 28. perc – helyi műsorközlő: „Megkérem a kedves szurkolókat, hogy sportszerűen biztassák csapataikat.
  • 32. perc – Vasas-tábor: „Gyerünk, gyerünk Angyalföld!”
  • 37. perc – Honvéd-tábor: „Mikor megszülettem, a Kispesté lettem. Ne kérdezd, hogy miért, magam sem értem. A Bozsik-stadionban a kanyarba mentem, azóta minden meccsen csak ezt éneklem: Lehettem volna egy paraszt fradista, lehettem volna egy f.sszopó lila, de kispesti lettem a bölcsőm óta.”
  • 40.perc – Vasas-tábor: „Buziparádé, buziparádé, buziparádééééé”!
  • 40.perc – helyi műsorközlő: „Kérem a hazai szurkolókat, hogy sportszerűen szurkoljanak!”
  • 43. perc – Honvéd-tábor: „Csak a Kispest!
  • 44. perc – Vasas-tábor: „Szar a Kispest!”
  • 44. perc – helyi műsorközlő: „Megkérem a kedves szurkolókat, hogy sportszerűen biztassák csapataikat.

Szünet. Perec, sör, pisi. Eseménydús kis félidő volt. A 13 éves egyetlen hozzáfűzni valója: „Apa, a műsorközlő, ugye ezt felvételről mondja?!”

• 47. perc – Honvéd-tábor: „Angyalföldi cigányok, b.sszátok az anyátok!”
  • 47. perc – Vasas-tábor: „Kispesti cigányok, b.sszátok az anyátok.”
  • 47. perc – helyi műsorközlő: „Ismételten megkérem a kedves szurkolókat, hogy sportszerűen biztassák csapataikat.” Egyre fáradtabb a hangja. Ja, és nem felvételről nyomja.
  • 50. perc – Vasas-tábor: „Gyerünk, gyerünk Angyalföld!”
  • 55. perc – Honvéd-tábor: „Soha ne kelj fel, soha ne kelj fel!” (Egy Vasas játékost ápolnak épp.)
  • 55. perc – helyi műsorközlő: „Kérem a vendég szurkolókat, hogy sportszerűen szurkoljanak!”
  • 61. perc – Vasas-tábor: „Buziparádé, buziparádé, buziparádééééé”!
  • 61. perc – helyi műsorközlő: „Kérem a hazai szurkolókat, hogy sportszerűen szurkoljanak!”
  • 66. perc – Honvéd-tábor: „Angyalföldi cigányok, b.sszátok az anyátok!”
  • 67. perc – Vasas-tábor: „Budapesti Honvéd, a f.szomat sz.pd szét!”
  • 67. perc – helyi műsorközlő: „Megkérem a kedves szurkolókat, hogy sportszerűen biztassák csapataikat.
  • 72. perc – Vasas-tábor: „Hajráááá, Vasas”
  • 74. perc – Honvéd-tábor: „Csak a Kispest!
  • 74. perc – Vasas-tábor: „Szar a Kispest”
  • 75. perc (vagyis kis fáziskéséssel) – helyi műsorközlő: „Megkérem a hazai szurkolókat, hogy sportszerűen biztassák csapatukat.”
  • 80. perc – Honvéd-tábor: „Mikor megszülettem, a Kispesté lettem. Ne kérdezd, hogy miért, magam sem értem. A Bozsik-stadionban a kanyarba mentem, azóta minden meccsen csak ezt éneklem: Lehettem volna egy paraszt fradista, lehettem volna egy f.sszopó lila, de kispesti lettem a bölcsőm óta.”
  • 83. perc – Vasas-tábor – „Mindent bele”!
  • 89. perc – Honvéd-tábor – „Szép volt, fiúk!”

(Bocs, ha nem minden perc és rigmus stimmel, én nagyon igyekeztem.)

Vége. 2-1 a Honvédnak. Sokat sírt a labda. Nem, inkább zokogott.