Kajak-kenuban jobban állunk, mint London előtt

kozák danuta (kozák danuta, )
2012-ben 13 magyar versenyző kvalifikálta magát, most 17. Ott hat érmet nyertünk, így most többet remélhetünk.

A londoni játékokon 13 magyar versenyző állt rajthoz és szerzett 3 arany-, 2 ezüst- és 1 bronzérmet.

Ezzel szemben a múlt heti, duisburgi regattával lezárult olimpiai kvalifikációs időszak után kiderült, Rióban nyolc férfi kajakos, öt női kajakos és négy férfi kenus, azaz összesen tizenhét versenyző szerzett indulói helyet. Ennyit egyetlen más nemzet csapatának sem sikerült.

Ha simán matematikai alapon arányítjuk a számokat, akkor ez semmiképp sem jelent rosszat a riói olimpia várható kajak-kenu éremtermését nézve.

Tudomásul kell venni, hogy női kajakban a négy olimpiai versenyszámban összesen nyolc beülői hely van, de nekünk csak öt  versenyzőnk szerepelhet Rióban, így adott esetben előfordulhat, hogy nem utazhat olyan kajakosunk az olimpiára, aki egyébként nyerte a válogatókat. Ugyanez a helyzet férfi kajakban, tíz beülői hely van, de csak nyolc versenyző lehet ott országonként, így időnként kompromisszumos megoldást kell keresni

– mondta Csabai Edvin, már előre tekintve. Az MKKSZ szakmai igazgatója szerint a legnagyobb öröm, hogy férfi kajak 1000 méteren Dombvári Bence és Hufnágel Tibor révén egyesben és párosban ismét számolni kell a magyarokkal.

Még talán ennél is nagyobb öröm, hogy a hétvégi duisburgi válogatón Kozák Danuta visszatért a legjobbak közé a nemzetközi mezőnyben is. A K-1 500 méter olimpiai címvédője kétszer “körbekajakozta” a szám tavalyi világbajnokát, az új-zélandi Lisa Carringtont, ami lélektanilag nagyon fontos az egész magyar válogatott számára

A szakmai igazgató kitért a parakenu válogatottra is, amely Németországban, a világbajnokságon négyre növelte kvótáinak számát a szeptemberi paralimpiára.

A verseny jobban alakult, mint számítani lehetett rá, eddig összesen egy kvótánk volt a paralimpiára, most újabb hármat szereztünk. Ez azt jelenti, hogy már ebben a szakágban is ott vagyunk a világ legerősebb nemzetei között. Először rendeznek kajakos számokat a paralimpián, nekünk pedig esélyünk van arra, hogy rögtön érmet szerezzünk, ami hatalmas eredmény lenne az egész országnak

– zárta szavait Csabai Edvin az értékelést.