Sport

Atlétika: ébresztőt fújtak az oroszoknak

A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) elnöke, Sebastian Coe az orosz sportági szövetség (VFLA) tagságának felfüggesztése kapcsán leszögezte, hogy a csalás semmilyen szinten nem tolerálható.

Az IAAF tanácsa péntek este telekonferencián foglalt állást az orosz doppingbotránnyal kapcsolatban. Az egyeztetésen a 27 tagból 24-en vettek részt, érintettként az orosz tag nem szavazhatott. A VFLA tagságának meghatározatlan időre szóló felfüggesztéséről 22:1-es voksaránnyal született meg a döntés.

Az eltiltást a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) javasolta hétfőn az IAAF-nek, mivel vizsgálata során arra a megállapításra jutott, hogy Oroszországban széles körű, szisztematikus doppingolás zajlik.

Sebastian Coe így magyarázta a döntést:

Pillanatnyilag a legkeményebb szankciót alkalmazzuk, de egyetértettünk abban, hogy ez a rendszer rossz a sportolók számára, és nemcsak Oroszországban, hanem az egész világon. Ez egy szégyenletes figyelmeztetés számunkra, de tisztában vagyunk vele, hogy a csalás semmilyen szinten nem tolerálható. Az IAAF-nek, a WADA-nak, a tagszövetségeknek, valamint a sportolóknak nagyon alaposan magukba kell nézniük, és mindenkinek meg kell vizsgálnia, miben hibázott.

Az IAAF elnöke hangsúlyozta: a sportág minden szereplőjének eltökéltségére szükség van, hogy visszaállítsák az atlétika iránti bizalmat, mert jelenleg ez a legfontosabb. „Az üzenet nem lehetne ennél erőteljesebb. Ez egy ébresztő az oroszok számára, és csak rajtuk múlik, mikor szűnik meg a szankció” – mondta Sebastian Coe.

A namíbiai Frankie Fredericks, az egykori kétszeres világbajnok sprinter az IAAF sportolói bizottságának képviseletében kifejtette: az atléták rendkívül csalódottan és aggodalommal vették tudomásul a doppingbotrány legutóbbi fejleményeit.

Dühösek vagyunk, mert kárt okoztak a hírnevünknek, illetve az atlétika hitelességének, ezért egységesen kiállunk Coe elnök mellett, és nem riadunk vissza a kihívástól, amelyet a sportágunkra leselkedő veszélyek teremtettek. A sportolók együtt fognak működni, és továbbra is elkötelezettek a sportág megtisztítása mellett, hogy a tisztán edző és versenyző atlétákat ne fertőzhesse meg a kisebbség.

A 48 éves sportember felszólított minden sportolót, hogy amennyiben doppingolást vagy csalást gyanít, ne habozzon jelenteni.

Vitalij Mutko orosz sportminiszter reményét fejezte ki, hogy országa atlétái ott lehetnek a jövő évi olimpián. “A felfüggesztés ideiglenes. Egy különleges ellenőrző bizottság meg fogja vizsgálni az ügyet, és még mindig bízom benne, hogy mindent rendbe tudunk hozni” – magyarázta a politikus.

Az általa említett eseti bizottságot egy független nemzetközi doppingellenes szakértő, a norvég Rune Andersen vezeti majd, és helyet kap benne az IAAF tanácsának három tagja is, őket később jelölik ki.

IAAF felfüggesztő döntése azt jelenti, hogy orosz atléták nem vehetnek részt nemzetközi versenyeken – így az olimpián sem – mindaddig, amíg az orosz sport-, illetve sportági vezetés meg nem teszi a szükséges lépéseket a helyzet megváltoztatására. Hazai versenyekre nem vonatkozik a tiltás.

Amennyiben a felfüggesztés még addig is érvényben marad, Oroszország nem rendezheti meg 2016-ban Kazanyban a junior-világbajnokságot, illetve Csebokszáriban a gyaloglók csapatvilágkupáját.

Az orosz atlétikát alapjaiban megrázó botrány tavaly decemberben robbant ki. Múlt év végén a német ARD televízió részben titokban rögzített kép- és hangfelvételeket mutatott be, amelyek állítólag bizonyítják, hogy az államilag támogatott doppingrendszer, a pozitív tesztek eltussolása és a korrupció is hozzájárul az orosz sportolók eredményeihez. Moszkva visszautasította a vádakat, ám később folyamatosan jelentették be ismert és sikeres, olimpiai és világbajnok atléták doppingvétségeit és büntetéseit.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán vizsgálatot rendelt el a WADA-jelentés miatt, egyúttal kérte, hogy az illetékesek mindenben működjenek együtt a nemzetközi doppingellenes mozgalom vezetőivel.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik