A hajrában fordított és nyert a kosárválogatott

A magyar férfi kosárlabda-válogatott szerdán hősies küzdelemben egy ponttal legyőzte a grúzokat Kecskeméten az Európa-bajnoki selejtezősorozat második fordulójában.

A magyarok vasárnap Portugáliában kezdték meg az Eb-selejtezőt és 58-38-as győzelmükkel egyben csúcsot állítottak be: az utóbbi tíz évben csak a horvátok kaptak ilyen kevés pontot európai tétmeccsen, Ciprustól. A remek rajt mellett Stojan Ivkovic szövetségi kapitány együttese mellett szólt a Messzi István Sportcsarnokban az is, hogy a két csapat egymás elleni örökmérlegét tekintve a magyarok 2-0-ra vezetnek, a nyitókörben a cseheket 73-62-re verő grúzoknál ugyanakkor olyan sztárok szerepeltek, mint a 2003 óta az NBA-ben szereplő Zaza Pacsulia vagy a nyáron Hanga Ádám klubjához, a spanyol Vitoriához szerződött Tornike Sengelija.

A házigazdák kiváló rajtot vettek, főként Tóth Norbert révén négy triplával 12-6-ra elhúztak, ám az előző két Eb-n részt vevő grúzok egy pontra felzárkóztak a negyed végére. A folytatásban a 211 centis Pacsuliának köszönhetően átvette a vezetést a kaukázusi gárda, a 14. percben már 23-34-et mutatott az eredményjelző, Sengelija pedig 12 pontnál tartott. A 12-2-es rohamra egy 14-2-es sorozattal válaszolt a magyar válogatott és Wittmann Krisztián hármasával a félidőben már ismét az Ivkovic-legénység vezetett (37-36).

Tóth Ádám

Térfélcsere után fej fej mellett haladt a két együttes, a Portugáliában 20 pontot szóró Vojvoda Dávid is belelendült, ám 47-47 után az ellenfél egyhuzamban hét pontot szerzett. Az 1600 fős közönség örömére a magyarok megint egyenlítettek, az utolsó szakasz végül 54-55-ről indult. A hazaiak a honosított Jermaine Thomas révén 62-57-re megléptek, ám csakhamar már a rivális volt előnyben (62-67). A hajrában óriási küzdelem zajlott a pályán, Ferencz Csaba két triplájával, majd Thomas duplájával 74-71-gyel kezdődött az utolsó perc. Két grúz büntető a kosárba hullott, kettő kimaradt, így Vojvodáék kicsikarták a sikert, és százszázalékos mérleggel büszkélkedhetnek a csoportban.

A válogatott vasárnap a csehországi Nymburkban lép pályára. A hét csoportból a győztesek és a hat legjobb második jut ki a jövő nyári Európa-bajnokságra – melynek helyszíne szeptemberben derül ki -, Magyarország legutóbb 1999-ben szerepelt Eb-n.