Sastin Marianna világbajnok lett Budapesten

sastin marianna (sastin marianna, )

A magyar birkózó aranyérmet nyert csütörtökön az 59 kilogrammos súlycsoportban a Papp László Sportarénában zajló világbajnokságon.

Sastin Marianna Magyarország első világbajnoki címét szerezte meg női birkózásban csütörtökön a Papp László Sportarénában zajló vb-n azzal, hogy az 59 kilogrammosok döntőjében technikai tussal legyőzte a bolgár Tajbe Juszeint.

A több mint ezerfős közönség már a bevonulásnál elképesztő hangerővel fogadta a Vasas sportolóját, a meccs alatt pedig végig biztatta őt. A találkozó első három percében többnyire Sastin kereste, Juszein pedig bontotta a fogásokat, aztán két perc elteltével, amikor már úgy tűnt, a mérkőzésvezető inteni fogja a többször figyelmeztetett bolgárt, a magyar egy nagyon szép akció végén riválisa mögé került. A 2-0-s vezetést Sastin biztosan tartotta, nem csupán a szünetig, hanem egészen a meccs utolsó percéig. Juszein ekkor már tudta, az addig mutatottnál több kell, hogy eredményes legyen, s ellenfele pillanatnyi kihagyását szépen kihasználva földre vitte Sastint (2-2), sőt úgy tűnt, akár tusveszélyben is lehet a magyar birkózó, ám ekkorra már a szőnyegen kívülre kerültek.

Fotók: MTI / Illyés Tibor

A közönség egy pillanatra ijedten elhallgatott, majd elemi erővel buzdította tovább Sastint, aki nemhogy nem esett kétségbe, hanem egyből lábra támadott, s iszonyatos erővel dobta szőnyegen kívülre Juszeint. Ezért három pont járt neki, néhány másodperccel később pedig újabb három, miután felkapta a bolgár lábát, s ismét eldobta őt (8-2). A második nagy értékű dobás egyben a meccs végét is jelentette, méghozzá technikai tussal. A világbajnok Sastin azonnal a sarokhoz rohant, s Wöller Ákos vezetőedző nyakába ugrott, majd a szőnyegen boldogan köszönte meg a biztatást, s végül fogadta elsőként Hegedűs Csabának, a magyar szövetség elnökének gratulációját.

Nem ijedtem meg a bolgár egyenlítésénél, mert ma az a nap volt, amikor 5:58 percnél is képes voltam akciót indítani, ráadásul érződött a riválison, hogy kezd fáradni. Ettől függetlenül sajnálom, hogy sikerült a kétpontos akciója, különben úgy zártam volna ezt a vb-t, hogy senki nem csinált rajtam pontot. Egész nap kiválóan ment a birkózás, úgy készültem, hogy bárki szembe jöhet” – mondta Sastin, és köszönetet mondott a közönségnek is a buzdításért.

Mariann olyan versenyző, aki az utolsó pillanatig hajt, ezt most is megmutatta. Ez a siker már nagyon kijárt neki, végre neki jött össze minden ahhoz, hogy világbajnok legyen” – összegezte felesége teljesítményét Wöller Ákos.

A 26. magyar világbajnoki címet megszerző Sastin a hazai csapat harmadik érmese a budapesti világbajnokságon. Csütörtökön, korábban Barka Emese 55 kilogrammban, kedden pedig Veréb István a 84 kilós szabadfogásúak között lett harmadik. Pénteken a nőknél Godó Kitti (67 kg) és Németh Zsanett (72 kg) lép szőnyegre, míg a kötöttfogásúak is megkezdik szereplésüket az 55 kilósok küzdelmeivel. A mezőnyben ott lesz az olimpiai bronzérmes Módos Péter is.

Az első női arany

Sastin Marianna csütörtöki, budapesti győzelmével Magyarországnak már 26 világbajnoki aranyérme van birkózásban. A 26-ból 24 arany kötöttfogásban született, az egyetlen férfi szabadfogású siker Kovács István (1979, 82 kg) nevéhez fűződik, míg az ugyancsak szabadfogású szabályrendszerben birkózó női szakág most iratkozott fel a listára.

Egyaránt három győzelmet aratott, s ezzel a legsikeresebb vb-résztvevőnek számít Polyák Imre (62/63 kg), Kozma István (plusz 97 kg) és Komáromi Tibor (82 kg), míg duplázni Varga János (57 kg), Tóth István (62 kg) és Farkas Péter (82 kg) tudott.