Risztov hazai környezetben diadalmaskodott

Futó Csaba
Futó Csaba

újságíró. 2013. 06. 22. 12:54

A 10 kilométeres nyíltvízi úszás londoni olimpiai bajnoka, Risztov Éva diadalmaskodott a balatonfüredi Európa Kupa-fordulóban, amelyet szombaton, a Magyar Úszás Napja keretében rendeztek meg.

A klasszis versenyző jól viselte a hőséget, a Balaton 30 fokosnál is melegebb vizét, és a 12 tagú mezőnyben gyakorlatilag végig vezetve győzött 2:09:11 órás idővel. Risztov Éva most először indult nyíltvízi viadalon idehaza az olimpia óta.

Az Ek-sorozat májusi első állomásán, Izraelben is nyert a magyar úszó. Akárcsak akkor, most is honfitársa, Olasz Anna végzett a második helyen. Az ifjúsági Eb-bronzérmes sportoló végig tudta tartani a tempót az olimpiai bajnokkal, és a rendkívül szoros csata végén csupán egyetlen századdal úszott gyengébb időt nála.

A férfiak 10 kilométeres távján, amelynek 23-an vágtak neki a hajókikötőből induló pályán, a belga Brian Ryckeman nyert (1:56:35 óra), legjobb magyarként a táv első felében még az élbolyban haladó, sőt, időnként vezető Gyurta Gergely a negyedik helyen ért célba (1:58:40). Az eseményt záró ceremónián azért átvehetett egy aranyérmet, hiszen a magyar bajnokságot ezzel a teljesítménnyel ő nyerte.

A képre kattintva galéria nyílik.

A profikkal párhuzamos pályán bárki kipróbálhatta magát 2,5 kilométeren, ezzel a lehetőséggel az amatőr úszók mellett több egykori és jelenlegi kiválóság is élt: a négyszeres olimpiai bajnok Darnyi Tamás mellett Simicskó István sportért felelős államtitkár is a rajtolók között volt, a vízilabdázókat két olimpiai bajnok, Székely Bulcsú és Szécsi Zoltán képviselte, de vízbe ugrott az öttusázók olimpiai aranyérmese, Martinek János, illetve a paralimpiai bajnok Sors Tamás is.

Az úszóformát tekintve nem volt meglepetés, hogy a 2,5 kilométeres kört két, a világbajnokságra készülő válogatott úszó teljesítette a leggyorsabban, elsőként Verrasztó Dávid érkezett vissza a célba, majd őt követte Cseh László.

Összesen csaknem háromezren szálltak vízbe Balatonfüreden, az ország többi nagyvárosában pedig több tízezren vettek részt a Magyar Úszás Napja keretében megrendezett programokon.