26 magyar éremmel zárult az Eb

A magyarok 9 arany, 10 ezüst és 7 bronzérmet gyűjtöttek a debreceni úszó Európa-bajnokságon, a zárónapon ötöt szereztek.

A debreceni úszó Európa-bajnokság első három döntőjében nem volt magyar érdekeltség, 50 női gyorson az olimpiai bajnok német Britta Steffen (24.37 mp), 50 férfi gyorson a francia Frederick Bousquet (21.80), az 50 méteres női mellúszásban a cseh Petra Chocova (31.25) diadalmaskodott.

Az első magyaros finálé a 200 női pillangó volt, ahova Hosszú Katinka a legjobbként, Jakabos Zsuzsanna pedig a 3. idővel jutott be. A két magyar féltávnál dobogós pozícióban volt, üldözték a svéd Granströmöt, eredményesen, Hosszú és Jakabos is lehajrázta a skandináv ellenfelet. Hosszú megszerezte a 9. Eb-aranyat, Jakabos lett a második.

“Hallottam a közönséget, ez erőt adott a hajrára. Az idővel nem vagyok teljesen elégedett, de az Eb-vel viszont igen” – nyilatkozta a győzelem után Hosszú Katinka.

Hosszú Katinka győzött 200 pillangón

Eredmény – 200 női pillangó

1. Hosszú Katinka 2:07.28 perc

2. Jakabos Zsuzsanna 2:07.86

3. Martina Granström (svéd) 2:08.22

Következett egy másik magyar sikerre ítélt döntő, a 400 vegyes, ahol Cseh László esélyesként úszott, fő riválisa Verrasztó Dávid volt. Cseh háton átvette a vezetést, Verrasztó a 3. helyen tempózott. Mellúszásban Cseh elhúzott a többiektől, Verrasztó feljött ezüstérmes pozícióba, és ez a sorrend meg is maradt.

A 75. magyar, saját 11. Eb-aranyát szerző Cseh László: “Hetedik napja versenyzem, kicsit féltem, fárasztó volt a hét. Erős kezdés volt a terv, szerencsére nem volt kiélezett a hajrá, hiszen még vár ránk a váltó”.

Cseh László Verrasztó Dávid előtt nyerte meg a 400 vegyest:

Eredmény – 400 férfi vegyes

1. Cseh László 4:12.17 perc

2. Verrasztó Dávid 4:14.23

3. Joannisz Drimonakosz 4:14.41

A két magyar sikerdöntő után következett egy újabb olyan finálé, amelyben két honfitársunkért szoríthattunk.

Risztov Éva a legjobb idővel került be a 400 gyors fináléjába, ahová a 800 gyors Európa-bajnoka, Kapás Boglárka is bejutott, a túl laza sztár, az olasz Pellegrini viszont nem.

Risztov és Kapás az utolsó 50-ig üldözték spanyol és francia ellenfeleiket, de a két, hosszabb távokhoz szokott magyarnak végül nem sikerült az éremszerzés, Risztov 4., Kapás 5. lett.

Eredmény – 400 női gyors

1. Coralie Balmy (francia) 4:05.31 perc

2. Mireia Garcia Belmonte (spanyol) 4:05.45

3. Cyrielle Ophélie Étienne (francia) 4:07.47

4. Risztov Éva 4:07.72

5. Kapás Boglárka 4:08.73

A délelőtti előfutamokból a norvégok kizárása után döntőbe került magyar női 4×100-as vegyesváltó a Verrasztó Evelyn, Sztankovics Anna, Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka összeállításban úszott. Verrasztó az 5. helyen hozta háton a magyar váltót, a 16 éves Sztankovics mellen visszesett a 7. helyre, a fáradt Jakabos faragott a hátrányból pillangón. A hajráember Hosszú gyorsúszásban nem tudott csodát tenni, végül 6. lett a magyar váltó.

Eredmény – női 4×100 vegyesváltó

1. Németország (Jenny Mensing, Sarah Poewe, Alexandra Wenk, Britta Steffen) 3:58.43 perc

2. Olaszország (Barbieri, Boggiato, Bianchi, Mizzau) 4:01.92

3. Svédország (Svendsen, Höstman, Granström, Lindborg) 4:05.58

…6. Magyarország (Verrasztó Evelyn, Sztankovics Anna, Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka) 4:07.19

A debreceni úszóhét utolsó futama a férfiak 4×100-as vegyesváltója volt, benne a dobogóért úszó Bernek Péter, Gyurta Dániel, Cseh László, Kozma Dominik kvartettel. A hátúszó Berneket 5. helyen váltotta Gyurta, aki fejött az olaszok mögé másodiknak, pillangón Cseh tartotta a pozíciót, végül az olaszok és a németek mögött Kozma behozta a magyar stafétát a dobogó harmadik fokára 3:34.57 perces új országos csúccsal.

A 4×100-as magyar vegyesváltó országos csúccsal lett harmadik:

Eredmény – férfi 4×100 vegyesváltó

1. Olaszország (Mirco di Tora, Fabio Scozzoli, Matteo Rivolta, Filippo Magnini) 3:32.80 perc

2. Németország (Meeuw, Vom Lehm, Deibler, Di Carli) 3:34.41

3. Magyarország (Bernek Péter, Gyurta Dániel, Cseh László, Kozma Domonik) 3:47.57, országos csúcs

A magyar Eb-csapat 26 éremmel zárta az Eb-t, 9 aranyat, 10 ezüstöt, 7 bronzot akasztottak a magyarok nyakába, ezzel ők végeztek az éremtáblázat élén.