Két ezüsttel nyitottuk az Eb-szombatot

1500 méteres gyorsúszásban Risztov Éva, míg 100 méteres pillangóban Cseh László úszott új országos csúcsot, és szerzett ezüstérmet.

A szombati döntők az 1500 méteres női gyorsúszással kezdődtek, rögtön magyar részvétellel: Risztov Éva állt rajthoz, aki Debrecenben már szerzett egy bronzérmet 800 gyorson.

A magyar úszó jól kezdte a számot, a nagy esélyes Camelia Potec mögött második, harmadik helyen haladt, egészen 250 méterig. Ebben a nem olimpiai számban Risztov számára az volt a legfontosabb cél, hogy ne végezzen a középmezőnynél rosszabb helyen.

Féltávnál még mindíg második volt Risztov, és a tempó ellenére nagyon jól bírta a megterhelést, ráadásul Potec le is maradt az élen haladó hármastól: a két spanyol, Belmonte Garcia és Villaecija Garcia fogta közre a magyar úszót.

46 századdal volt csak lemaradva 1000 méternél Risztov Belmonte Garcia mögött, így bizakodásra adott okot az első szombati döntő. A másik spanyol úszó teljesen lemaradt tőlük, több mint két testhossz volt a hátránya.

A hajrában Risztov nem bírta a tempót, és Belmonte Garcia szépen lassan meglépett, 1300 méternél már több mint 2,5 másodperccel vezetett. A különbség egyre csak nőtt, az utolsó 100-ra fordulva 3 másodperc fölé kúszott, ennek ellenére Risztov még egy utolsó hajrát indított, de nem tudta befogni a spanyol úszót, így egy bronz után ezüstöt szerzett -új országoss csúccsal – a debreceni úszó eb-n.

Eredmény – női 1500 méteres gyorsúszás, döntő
1. Mireia Belmonte Garcia (Spanyolország) 16:05.34 p
2. Risztov Éva, 16:10.04
3. Erika Villaecija Garcia (Spanyolország) 16:15.85

A férfiak első döntőjében is számíthattunk legalább egy éremre, ugyanis a 100 méteres pillangó döntőjében Cseh László és Pulai Bence is rajtkőre állt. Cseh az ötödik helyen kezdett csak, a fordulásnál Cavic fordult elsőként.
A táv második felében nagyot hajrázott Cseh, de a végén már nem tudta befogni a szerbet, igaz új országos csúcsot úszott a magyar. Ennek ellenére két ezüsttel kezdtük a pénteket, Pulai Bence pedig nyolcadik lett.

Eredmény – férfi 100 méteres pillangó, döntő
1. Milorad Cavic (Szerbia) 51.45 másodperc
2. Cseh László 51.77
3. Matteo Rivolta (Olaszország) 52.40
…8. Pulai Bence 53.04

A címvédő Federica Pellegrini volt az esélyese a 200 méteres női gyorsúszás döntőjének, de ebben a futamban Mutina Ágnesért és Verrasztó Evelynért szoríthattunk, hogy valahogy előzzék meg az olaszt. Azonban 100 és 150 méter után sem az aranyvárományos Pellegrini vezetett, hanem a német Silke Lippok. Az olasz azonban 25 méterrel a vége előtt megindította az eszméletlen hajrát, és simán leúszta a németet, így ezért az Eb-címért nagyon meg kellett dolgoznia. Mutina Ágnes hetedik, míg Verrasztó Evelyn nyolcadik helyen ért célba.