Ez az én írókurzusom a BBC Maestrón
– mondja mosolyogva Agatha Christie a kamerába, pontosabban az írónő mesterséges intelligenciával újrakreált változata. Tőle tanulhatnak ugyanis regényírást az érdeklődők a BBC streamingplatformján.
A kurzus tizenegy darab alig húszperces videót tartalmaz, amelyben az írónő képmása ad tanácsokat az íróaspiránsoknak. Christie hangját régi hangfelvételek alapján rekonstruálták a mesterséges intelligencia segítségével, ahogy képmását is. Ez utóbbit egy színész, Vivien Keen kelti életre, az ő alakjára szabta rá a technológia Christie képmását. A videókban az írással kapcsolatban ad leckéket arról, hogyan álljanak neki az írásnak, miként találják ki a történet gerincét, hogyan építsenek feszültséget, de az írás filozófiáról is beszél a videókban. A tanácsok valóban az írónőtől származnak, olyan tanácsokat és meglátásokat foglaltak ugyanis bele a kurzusba, amelyekről maga az írónő is írt vagy beszélt az életében.
A Christie-t játszó színésznő azt nyilatkozta, hogy élete egyik legkülönlegesebb szerepe volt az írónő megformálása.
44 éve vagyok színész, de ez a szerep semmihez sem fogható. A folyamat megkövetelte, hogy nagyon alaposan tanulmányozzam azt a néhány klipet, amely Agatháról készült, hogy megragadjam a finom manírjait és arckifejezéseit.
A projektet támogatta az írónő hagyatékát kezelő cég és a leszármazottai is: dédunokája, James Prichard például azt emelte ki, hogy a kutatók és az akadémikusok munkájának köszönhetően „ezen a tanfolyamon keresztül valóban leckét kaphatunk a mesteri krimik megalkotásából Agatha saját szavaival.” Prichard hozzátette azt is, hogy tisztában voltak azzal, hogy lesznek, akik megkérdőjelezik a projekt etikusságát.
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem merültek fel aggályok. De hiszem és remélem, hogy a mesterséges intelligenciát hasznos és etikus módon használtuk fel. Agatha AI-modellje nem működik Vivien Keene teljesítménye nélkül. Ezt nem az AI írta. Ez egy tudományos munka, amely feltárja mindazt, amit ő mondott az írásról. És úgy vélem, hogy az üzenete jobban közvetíthető, és több emberhez jut el, ha »ő maga« adja elő.