Kultúra

A pokolba és vissza – Európa 1914–1949 (X)

Ian Kershaw angol történész átfogó történelmi könyve.

A 20. század első fele Európa katasztrófákkal átszőtt korszaka, az emberiség történetének példátlanul erőszakos, drámai és egyúttal lebilincselő időszaka. Ian Kershaw kötete átfogó tudósítást ad a történelem e sűrű szövésű periódusáról, az I. világháború kitörését megelőző időszaktól kezdve Hitler felemelkedésén keresztül a II. világháborút követő európai hatalmi berendezkedés sajátosságaiig. Bemutatja a történelemformáló karaktereket és a háborúk erőszakos sokkhatását az európai társadalmak történetére. A szerző négy fő tényezőt határoz meg az európai kataklizmák kiváltó okaként: az etnikai alapú nacionalizmust, a csillapíthatatlan revizionista törekvéseket, a feloldhatatlan osztályellentéteket, amelyek az oroszországi forradalomban konkrétan testet is öltöttek, valamint a kapitalizmus agóniáját. A metszően pontos, brilliánsan megírt mű bepillantást enged az európai történelem viharos korszakába, amely máig hatóan alakította nemcsak a kontinens, hanem az egész világ történetét is.

Részlet a tartalomból:

Mire a világgazdasági válság legnehezebb szakasza 1934 körül véget ért, Európa megváltozott – baljós irányba fordult. A háború utáni rendezés összeomlóban volt. A fasizmus, a bolsevizmus és a liberalizmus háromoldalú ideológiai konfliktusa mindinkább kiéleződött. A fasiszta rezsimek az erejüket, a demokráciák a gyengeségüket mutatták meg. Diktátorok ragadták magukhoz az uralmat, és ők határozták meg az események menetét. A globális gazdasági válság romjain globális tűzvész réme sejlett fel.

Sir Ian Kershaw 1943-ban született. Eredetileg középkori történelemmel foglalkozott, de az 1970-es években a modern kori Németország társadalomtörténete felé fordult. A Sheffieldi Egyetem újkori történelmi tanszékének professzoraként vonult nyugalomba 2008-ban. Tudományos munkásságát a német kormány 1998-ban a Szövetségi Érdemkereszttel, II. Erzsébet királynő 2002-ben lovagi címmel ismerte el.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik