Kultúra

Taika Waititi náci szatírája nyerte a fődíjat Torontóban

A kritikusokat megosztotta, de a fesztivál közönsége imádta a Jojo Rabbitet.

Az új-zélandi rendező második világháborús komédiája a náci Németországban játszódik, és egy 10 éves kisfiúról, Jojóról szól, akinek képzeletbeli barátja Adolf Hitler. A Thor: Ragnarok rendezője maga játssza a náci vezért a filmben, amelynek további sztárjai között van Scarlett Johansson, aki a kisfiú anyját alakítja, továbbá Sam Rockwell és Rebel Wilson is. A fiú szerepében a filmmel debütáló Roman Griffin Davis látható. A rendező korábban gyűlöletellenes szatírának nevezte filmjét.

Waititi filmje a kanadai filmfesztivál legfontosabb elismerését, a közönségdíjat kapta, amely 15 ezer kanadai dollár (3,4 millió forint) pénzjutalommal jár – írja az MTI.

A díjról értesülve a rendező videoposztban mondott köszönetet a Twitteren. Nagy megtiszteltetés és óriási dolog számomra – mondta, majd hozzátette: az elismerés arra emlékezteti, hogy továbbra is van igény az ilyen típusú történetekre, és folytatni kell elmesélésüket.

A gyerekeinket és magunkat is arra kell nevelni, és emlékeztetni, hogy ebben a világban nincs helye a gyűlöletnek és az intoleranciának.

A kritikusok vegyesen fogadták a filmet, akadt, aki mesterműnek nevezte, sokan Roberto Benigni 1997-ben bemutatott Az élet szép című holokausztdrámájához hasonlították, ugyanakkor kiegyensúlyozatlansága miatt bírálták.

A közönségszavazatok alapján a második helyet Noah Baumbach Marriage Story című válási drámája kapta Adam Driverrel és Scarlett Johanssonnal a főszerepben, a harmadik pedig Bong Dzsun Ho dél-koreai rendező Élősködők című thrillere lett, amely májusban elnyerte a cannes-i filmfesztivál Arany Pálma-díját.

A dokumentumfilmek közül Ferasz Fajjad The Cave című munkája nyerte a közönségdíjat, amely a háborús Szíriában dolgozó orvosnőkről szól. A Platform-szekció díjáról döntő zsűri Pietro Marcello Martin Eden című adaptációját találta a legjobbnak.

A vasárnap zárult Torontói Filmfesztivál a velencei és a telluride-i fesztivált követte. Az 1976-ban alapított TIFF Észak-Amerika legfontosabb filmfesztiválja, ahol számos Oscar-díjas film kezdte pályafutását. Tavaly a Zöld könyv is a fesztiválon debütált az előtt, hogy Hollywoodban megkapta volna a legjobb film Oscar-díját.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik