Kultúra

Ismeretlen Budapest: A kelenföldi paneltömbök közé zuhant református űrhajó

Vincze Miklós
Vincze Miklós

újságíró. 2016. 12. 23. 19:31

Az idén harmincöt éves épületet először látva biztosan nem találnánk ki, hogy egy templom előtt állunk.
Korábban a témában:

A másfél évtizeden át, 1967 és 1983 közt épült Etele úti lakótelep tömbjei közt sétálva egyszer csak a harmincas-negyvenes évek fordulójának egyszerű, kétszintes lakóépületei, vagy három-négyemeletes bérházai közt találjuk magunkat, épp úgy, mint ahogyan azt Újlipótváros északi végein, vagy akár a vidéki nagyvárosok utcáin sétálva is tapasztalhatjuk, egyetlen komoly különbségre azonban mégis felfigyelhetünk: a kertváros és a paneldzsungel találkozásánál álló fura épületre, ami első pillantásra inkább tűnik a jövőből idekerült titkos létesítménynek, vagy csillagvizsgálónak,

pedig a Keveháza utca ötemeletes házakból álló tömbje és az Ildikó utca kedves, apró épületei ölelésében fekvő fémhasáb valójában az 1950-ben alapított Külső-Kelenföldi Református Egyházközség temploma, a Kádár-kor Magyarországának egyik legfurább egyházi épülete.

A hetvenes évek végén az egyházközséghez került, egykor szenesraktárnak otthont adó, majd bombatölcsérként árválkodó telken 1979-1981 közt készült el a ma látható templom, melynek a hazai építészetben újszerű megoldásai és tervei az Ybl-díjas építész, a Corvin Áruház háború utáni helyreállítását (1948) vezénylő, valamint a Szervita téri parkoló- és irodaházat (1969-1973) is tervező Szabó István (1914-1988), és a statikai munkákat végző Zsakó György, a KIPSZER fejlesztési főmérnökének tehetségét dícsérik.

ildiko-felulrol

A Fortepan aranyat érő gyűjteményének részét képező, a frissen felszentelt templomról Gárdos György által készített fotókon láthatjuk, hogy az épület mennyire látványosan kiemelkedett a környezetéből, ugyanakkor viszont mennyire jól mutat a környezetében:

fortepan_60500
fortepan_60488

Ez a hatás az elmúlt harmincöt év folyamán sajnos fakult, köszönhetően a templomkertbe ültetett növényzetnek, de a hatás ma is meglepő:

_mg_0419-copy _mg_0401-copy

Az épület a formatervező-építész-feltalálózseni Buckminster Fuller által a második világháború utáni években tökélyre csiszolt geodézikus kupolák elvét (háromszögletű egységekre osztott, kitűnő teherbírású szerkezet) használva épült:

ildiko-32
ildiko-2

Korántsem ez volt az elv első magyarországi alkalmazása, hiszen az 1964-es világkiállításon az Egyesült Államok pavilonjaként szolgáló, szintén Fuller által tervezett épület leleplezése után világszerte százezerszám készültek hasonló épületek – nálunk például a hetvenes években a Kőbányára költöző nemzetközi vásárok könnyűszerkezetes, Szabó István mérnöki zsenialitásának nyomait (az 1972-1974 közt folyó munkák főépítésze volt) magán viselő csarnokai.

_mg_0397-copy

Szabó István emellett a szocializmus által ferde szemmel nézett egyházak egyik legnagyobb segítője is volt, hiszen több évtizednyi kiállítótértervezés és belsőépítészeti munkák egész sora után, már nyugdíjasként minden energiáját a templomépítésnek szentelte. Kitűzött célját többszörösen is elérte, hiszen közel három évtizednyi templomépítési szünet után az ő munkája nyomán valósulhatott meg a farkasréti Mindenszentek-templom (1977), de 1988-ban bekövetkezett haláláig még további nyolc temploma készült el a város különböző pontjain – köztük az Ildikó téri, földből ferdén kiálló hatszögű hasáb, mely egy mindössze 370 négyzetméteres saroktelken fekszik.

_mg_0410-copy

Két bejárata közül az egyik az Ildikó tér, a másik pedig a parókia, illetve az Ildikó utca felől fogadja a híveket:

_mg_0412-copy
_mg_0404-copy

Az alumíniumlemezekkel borított templomhoz egy, a Szentháromságot ábrázoló, hajlított acélcsövekből készült térplasztika (Bartha Zsuzsa munkája) is tartozik, mintegy helyettesítve egy valódi harangtornyot, a fura épület csúcsán pedig a református templomok jól megszokott toronycsúcsdísze, a buzogány (de akár kakas és csillag is lehetne) kapott helyet:

_mg_0388-copy
_mg_0408-copy

A belső térbe lépve a hívők feje fölé boruló csupasz, fehérre festett fémszerkezetet látva nem nehéz porszemnek érezni magunkat a világban, de a felhők felé néző óriási, lamellákkal szűrt fényt adó, hatszögű ablak, valamint a szószék mögötti falat burkoló kék csempe megtöri az indusztriális hangulatot (a kép az egérmutatóval forgatható, a jobb alsó sarokban pedig kicsinyíthető, illetve nagyítható):

A hívek közül sokan természetesen nem voltak elégedettek a nyolcvanas évek hajnalán egyértelműen futurisztikus, a megszokott templomsémáktól mérföldekre került épülettől, de az azóta eltelt három évtized során nyilvánvalóan ők is megszerették – mi sem bizonyítja ezt annál jobban, mint a folyamatos felújítások és a jól látható gondoskodás lépten-nyomon észrevehető bizonyítékai.

Fotók: Fortepan, az Építészfórum, Melon.hu, Hazai középületek
Vissza a címlapra

Kommentek

EDITORS NOTE: Graphic content / A silicone sex doll is displayed on March 5, 2018 in a room of a "brothel like" establishment in Paris where customers can pay for sexual intercourse with dolls, the first of its kind in France.
Members of the communist and Front de gauche group at Paris' city council called on March 16, the closure of the place run by the Xdolls company. The study of a legal procedure have been presented at Paris city council on March 20. / AFP PHOTO / JOEL SAGET
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
24-logo

Engedélyezi, hogy a 24.hu értesítéseket
küldjön Önnek a kiemelt hírekről?
Az értesítések bármikor kikapcsolhatók
a böngésző beállításaiban.