Kultúra

Botrány a 100 Tagú Cigányzenekar körül

100 tagú cigányzenekar (100 tagú cigányzenekar, )
100 tagú cigányzenekar (100 tagú cigányzenekar, )

Az együttes neve alatt nemrég egy másik zenekar turnézott Franciaországban – állítja Beke Farkas Nándor, a tavaly hungarikumnak minősített együttes vezetője.

Régi menedzser, új csapat

“Klónozták” a 100 Tagú Cigányzenekart.  Az együttes szerdai budapesti nemzetközi sajtótájékoztatóján Beke Farkas Nándor úgy fogalmazott: “vérlázító”, hogy egy magyarországi cigányzenészekből néhány hónapja alakult új együttes Franciaországban 12 koncertet adott a 100 Tagú Cigányzenekar nevében. Mint mondta, felhasználták nevüket, fotóikat, plakátjaikat, és 30 éves múltjukat is. Olyan plakátokon népszerűsítették magukat, amelyeken a 100 Tagú Cigányzenekar tavaly elhunyt vezetője, Buffó Rigó Sándor és a jelenlegi főprímás, Lendvai Csócsi József látható, mögöttük pedig a 100 Tagú zenészei ülnek – mutatott rá.

Elmondása szerint az ügy hátterében az áll, hogy miután szakmai okokból elváltak útjaik a zenekar korábbi menedzserével, a francia Xavier Dubuc-kel, ő ezek után felkérte Raduly Józsefet és Balogh Dezsőt, hogy alakítsanak egy hasonló cigányzenekart, akik be tudnak ugrani a 100 Tagú helyett 12, már lekötött franciaországi koncertre.

Az új zenekar L’Orchestre Symphonique des 100 Violons Tziganes de Budapest néven, a 100 Tagú Cigányzenekar Franciaországban immár 20 éve használt és ismert nevén le is adta a 12 koncertet, annak ellenére, hogy egy lyoni elsőfokú bíróság január 23-án eltiltotta őket a név használatától – magyarázta Beke Farkas Nándor. Hozzátette: Xavier Dubuc azt használta ki, hogy a bírósági végzés csak 15 nap után emelkedett jogerőre, így január 24. és február 7. között le tudták adni a koncerteket.

Jelezte azt is, hogy több online forrásban, például az angol Wikipedián az új formáció a 100 Tagú történetével és neves muzsikusaival ékeskedik, alapítási éveként pedig 1985 van feltüntetve, ami valójában az idén 30. születésnapját ünneplő 100 Tagú alapítási dátuma.

„Nem fáradtunk el”

Beke Farkas Nándor felidézte az új zenekar egyik vezetőjének nyilatkozatát, amely szerint a 100 Tagú “elfáradt”. Ezt zenekarának sűrű idei programjával igyekezett cáfolni. “Nem fáradtunk el. Ha elfáradtunk, akkor hála Istennek a sok munkában, az pedig sohasem volt baj” – hangoztatta.
    Az új zenekart, amely Magyarországon Magyar Nemzeti Cigány Művészegyüttes néven működik, a külföldi forrásokban jelenleg a legkülönfélébb neveken hirdetik – jegyezte meg a 100 Tagú vezetője.
    Ökrös Oszkár, a 100 Tagú cimbalomszólistája úgy vélte: semmi gond nincs azzal, hogy egy másik cigányzenekar alakul, “az a felháborító, hogy a mi nevünkben, a mi sikereinket meglovagolva próbálnak meg előrejutni, ráadásul a közönséget is megtévesztik”. Suki András prímás, koncertmester azt emelte ki, hogy az új zenekar franciaországi műsora is gyakorlatilag ugyanaz volt, mint amit a 100 Tagú szokott játszani.
    Borbás Máté, a zenekar ügyét képviselő ügyvéd elmondta: bár a lyoni bíróság döntése már hatályban van Franciaország területén, ez még csak egy gyorsított eljárásban született ideiglenes végzés, a tényleges peres eljárást most indítják el.

 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik