Nagyvilág

Inog Vucic rendszere, a szerb elnök már a Vajdaság elszakadásával riogat

Andrej ISAKOVIC / AFP
Tüntetők gyülekeznek a kormány épülete előtt Belgrád központjában 2025. január 24-én.
Andrej ISAKOVIC / AFP
Tüntetők gyülekeznek a kormány épülete előtt Belgrád központjában 2025. január 24-én.
Ahogy fokozódik az ellenállás a rendszerével szemben, Aleksandar Vucic szerb elnök annál kevésbé ügyel a látszatra. Korábban legalább szóban Európa felé akarta terelni országát. Pénteken azonban Szerbia-szerte folytatódtak a tüntetések ellene, amire válaszul összehívott „egy békemenetet”, ahol már-már a Vajdaság elszakadását vizionálta. A tüntetések előtt 13 külföldit utasítottak ki Szerbiából, ahol ismét egy autós hajtott a tüntető egyetemisták közé. A demonstrálókat ez tovább tüzeli: hétfőn egy fontos közlekedési belgrádi csomópontot vettek blokád alá, s már nemcsak az újvidéki tragédia kivizsgálását követelik, hanem a tüntetések ellen erőszakkal fellépők felelősségre vonását is.

Hétfőn folytatódtak a szerb diákok akciói a hatalommal szemben. A két hónapja tartó megmozdulások, tüntetések, sztrájkok és blokádok sorát az Autokomanda nevű belgrádi közlekedési csomópont „elfoglalásával” folytatták a fiatalok. A tiltakozások múlt pénteken vettek új lendületet, amikor tiltakozó menetet, polgári engedetlenséget és általános sztrájkot hirdettek a diákok. A Danas ellenzéki szerb lap szerint az ország történetének legátfogóbb tiltakozása zajlik.

Általános sztrájknak azért nehezen nevezhetjük a történteket: bár számos munkás is csatlakozott az akcióhoz, elsősorban az államtól független szektorokban. Döntően kisvállalkozók, ügyvédek és (ellenzéki) újságírók sztrájkoltak, a szintén sztrájkot folytató diákokkal (és esetenként a tanáraikkal is) szolidaritást vállalva.

Andrej ISAKOVIC / AFP Tüntetők 2025. január 27-én Belgrádban.

A legfeltűnőbb egyébként a szerb ellenzék visszafogottsága. Csak az elmúlt napokban nyilvánult meg egy-két ellenzéki erő. A NADA nevű koalíció, amely két ellenzéki párt összefogásával alakult, az E75-ös autópályánál szervezett pénteken blokádot, a baloldali Szabadság és Igazságosság Pártja (SSP) pedig Újvidék közelében tartott hasonló akciót. De az ellenzék nem egységesen, hanem széttagoltan és esetlegesen lép fel a demonstrációkat támogatva.

Azt, hogy az állami alkalmazottak és még a nem kormánypárti politikusok is óvatosak, egy varsói szakértő, Spasimir Domaradzki, a Varsói Egyetem politológusa magyarázta meg a TVP World nemzetközi adásában. Szerinte ugyanis

Aleksandar Vucic szerb elnök és az általa irányított Szerb Haladó Párt rendszere az egész országot „foglyul ejtette”, a rendszer szinte minden társadalmi réteget átjár, áthat.

Az emberek az autoriter rendszer áldozatul estek. Ez alól csak a diákok kivételek.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik