Nagyvilág

59 ember meghalt, és több százan megsebesültek a Vietnámot elérő szupertájfun pusztításában

NHAC NGUYEN / AFP
NHAC NGUYEN / AFP
A Vietnámban még egy hidat is ledöntő Jagi Kína Hawaiiján és a Fülöp-szigeteken is hatalmas pusztítást végzett.

A napokban elérte Délkelet-Ázsiát a Jagi névre keresztelt szupertájfun, ami hatalmas pusztítást végzett a régióban. A BBC ugyanis azt írja, hogy a hétvégén legalább 59 ember halt meg és több százan szenvedtek sérüléseket a szélsőséges időjárási jelenség következtében Vietnám északi részén, de Kínában is óriási pusztítást végzett a szupertájfun.

Vietnám mezőgazdasági minisztériumának tájékoztatása szerint a halálos áldozatok között legalább 44 olyan ember van, akiket a vihar okozta földcsuszamlások öltek meg. Az országban még szombaton partot érő tájfunt azóta trópusi viharból trópusi depresszióvá minősítették vissza – ami azt jelenti, hogy a széllökések sebessége nem haladja meg a 61 kilométer per órát. De a hatóságok további áradásokra és földcsuszamlásokra figyelmeztettek, ahogy a vihar nyugat felé halad.

A halálos áldozatok között voltak egy hegyvidéki, Hòa Bình tartományban élő család tagjai is, akiknek a vihartól egy domb egy része ráomlott a házukra.

Az elpusztult családi házból egy 51 éves férfinak sikerült megmenekülnie, míg felesége, lánya és két unokája nem élték túl a balesetet, és a holttestüket is csak később találták meg.

Az állami média beszámolója szerint az északi, hegyvidéki Lào Cai tartományban, Sapa-ban, vasárnap dél körül szintén földcsuszamlás történt, ami összesen 17 embert temetett maga alá. Közülük hatot azóta holtan találtak meg, de a többi kilenc áldozat is súlyos sérüléseket szenvedett. Egy 68 éves nő, egy egyéves kisfiú és egy újszülött baba is a halálos áldozatok között volt.

Miután a Jagi szombaton partot ért Vietnam északi részén, a vihar Haiphong és Quảng Ninh tartományokra csapott le, ahol akár 203 kilométer per órás széllökéseket is produkált – közölte az Indo-csendes-óceáni Trópusi Ciklon Figyelmeztető Központ.

A vihar rengeteg épület tetőszerkezetét is magával vitte, valamint rengeteg fát ki is kidöntött. A fővárosban, Hanoiban pedig áramkimaradásokat is okozott.

Az állami média szerint négy ember meghalt az északi Quảng Ninh tartományban, egy másik pedig a Hanoi melletti Hải Dươngban.

Az északi Phú Thọ tartományban, hétfő reggel egy híd is összeomlott, és Hồ Đức Phớc, miniszterelnök-helyettes szerint 10 autó és két robogó is a Vörös-folyóba zuhant. A helyi média arról számolt be, hogy eddig három áldozatot tudtak kimenteni a folyóból, de 13 másik embert továbbra is eltűntként tartanak nyilván.

A vihar következtében elsüllyedt vagy elsodródott hajók között mintegy 41 halászhajó volt. A kutató- és mentőalakulatok 27 embert találtak a tengeren sodródva, miután egy tucat halász eltűnését jelentették.

Haiphong kikötővárosban vasárnap több területen félméteres árvíz volt, amiben a villanyvezetékek és az elektromos oszlopok is megrongálódtak – írja az AFP. A szél itt olyan erős volt, hogy az épületek fém tetőlemezeit és az óriásplakátoknak helyet adó táblákat is magával vitte.

A brit közmédia cikke szerint közel 50 ezer embert kellett evakuálni a hétvégén Vietnám tengerparti városaiból, a hatóságok pedig arra figyelmeztettek, hogy maradjanak a házakban. De az iskolákat is bezárták ideiglenesen 12 északi tartományban, köztük az ország fővárosának is otthont adó Hanoi tartományban is.

Mielőtt szombaton elérte volna Vietnamot, a tájfun a Kína Hawaiijának tartott Hainan szigeten és a Fülöp-szigeteken is hatalmas pusztítást végzett, legalább 24 ember halálát okozva, illetve több tucatnyi embert megsebesítve.

Pénteken Kína mintegy 400 ezer embert evakuált Hainan szigetén. A vonatokat, hajókat és repülőjáratokat felfüggesztették, az iskolákat pedig bezárták. A helyi média széles körű, mintegy 830 ezer háztartást érintő áramkimaradásokról számolt be.

A szupertájfun egyébként a brit közmédia szerint egy 5-ös kategóriájú hurrikánnak felel meg. A tudósok szerint a tájfunok és hurrikánok az éghajlatváltozás miatt egyre erősebbek, egyre gyakoribbak és egyre hosszabb ideig maradnak a szárazföld felett. A melegebb óceáni vizek miatt a viharok több energiát vesznek fel, ami nagyobb szélsebességet eredményez. A melegebb légkör pedig több nedvességet is tartalmaz, ami intenzívebb esőzésekhez vezethet.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik