Nagyvilág

Nem lesz euróellenes népszavazás Horvátországban

Nem sikerült elegendő aláírást összegyűjteniük a kuna védelmezőinek.

Nem sikerült összegyűjteni a kellő számú aláírást Horvátországban a kuna védelmében tartandó népszavazásért, jelentette be kedden az euró bevezetésének akadályozását célzó indítvány szervezőbizottsága.

Az MTI szerint november 7-ig a horvát választói névjegyzékben szereplők tíz százalékának, mintegy 369 ezer főnek az érvényes aláírását kellett volna összegyűjteniük ahhoz, hogy népszavazást kezdeményezhesenek a következő szöveg alkotmányba kerüléséről:

Horvátország nemzeti valutája a kuna, amely száz lipára osztható, és amelynek megváltoztatásáról csak népszavazáson dönthetnek az állampolgárok.

Két hét alatt 334 582 szignó gyűlt össze, 34 258-cal kevesebbet a szükségesnél.

A népszavazásról szóló kezdeményezést a 151 tagú törvényhozásban négy képviselővel rendelkező HS, valamint három jobboldali, parlamenten kívüli párt, a Horvát Jogpárt (HSP), a Függetlenek Horvátországért (NHR) és a Megújulás Generációja (GO) indította el. Marijan Pavlicek, a szuverenisták parlementi képviselője a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy a kudarc ellenére elégedettek. Kijelentette, hogy a kuna védelmében minden lehetséges jogi eszközzel küzdeni fognak a parlamentben. Pavlicek úgy véli, hogy a gazdasági mutatók is arra utalnak, hogy Horvátország még nem készült fel az euró bevezetésére.

Marko Milanovic Litre, a párt másik parlementi képviselője szerint a kormány nem az állampolgárok érdekeit képviseli az euroövezeti csatlakozással, hanem önös érdekek hajták.

A horvát nép elmondta, mit szeretne, több mint 330 ezer aláírást gyűjtöttünk össze, és úgy véljük, az a jó út, ha az állampolgárok maguk döntenek hazájukról és saját sorsukról

– húzt alá a képviselő.

Ezzel szemben a kormány szerint azért nincs szükség népszavazásra, mert Horvátország azzal, hogy csatlakozott az Európai Unióhoz, elfogadta a közös fizetőeszköz bevezetését.

Zágráb még 2019. július elején kérte felvételét az európai árfolyam-mechanizmusba (ERM-II). Az euró bevezetéséhez az országnak meg kell felelnie minden maastrichti kritériumnak. Az ország 2023 januárjában készül bevezetni a közös európai valutát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik