Nagyvilág

Megtalálták a Föld legészakibb szigetét

Getty Images
Getty Images

A Koppenhágai Egyetem kutatói felfedezték a világ legészakibb szigetét, ám az nem lesz hosszú életű, mivel a kavicshordalékból és sárból álló kicsiny szigetet egy vihar könnyen megsemmisítheti – írja az MTI. Eddig a Grönlandtól északra fekvő Oodaaq szigetet tartották annak, amely a legközelebb fekszik az Északi-sarkhoz. Most azonban ezt módosítani kell, bár csak átmenetileg: a koppenhágai egyetem kutatói találtak egy 800 méterrel északabbra fekvő kicsiny szigetet.

Az egyelőre név nélküli sziget mindössze 30 méter keskeny és 60 méter hosszú, és teljesen véletlenül bukkantak rá a térségben tartózkodó kutatók. „Meg voltunk győződve arról, hogy az Oodaaq szigeten állunk, amely a világ legészakibb szigete” – mondta Morten Rasch, a dán kutatócsoport vezetője, aki kollegáival talajmintákat gyűjtött a térségben. Akkor döbbentek rá a hibára, amikor posztolták az interneten koordinátáikat és fotókat a térségről.

Számos amerikai szigetvadász szinte megőrült, és azt mondták, ez nem lehet igaz”

– tette hozzá az egyetem földtudományi és természeti erőforrás karának a vezetője. A koordináták ellenőrzése nyomán kiderült, hogy Oodaaq 800 méterrel délebbre fekszik, itt szállt partra Rasch és kutatócsoportja. A felfedezés egy kicsit kiterjeszti a dán királyság határait.

A kutatók szerint a szigetet valószínűleg egy vihar hordta össze kavicshordalékból és sárból. Senki nem tudja meddig marad meg, elvileg hamarosan eltűnhet, amint lecsap a térségben egy új vihar – közölte Rasch.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik