Nagyvilág

Irodalmi díjat kapott a magyar írónő, akitől Ferenc pápa személyesen kért bocsánatot

MTI/EPA/Vatikáni Média
MTI/EPA/Vatikáni Média

A holokauszt beszámolójaként ismert Elveszett kenyér című regényével Bruck Edith, Olaszországban élő magyar írónő lett a Viareggio-Repaci irodalmi díj egyik győztese – idézi az olasz sajtó vasárnapi beszámolóit az MTI.

A 92. kiadásához érkezett irodalmi díj kihirdetése az olaszországi és európai értelmiség egyik kedvenc alkotó- és üdülőhelyeként ismert Viareggio nyári kulturális eseményének számít. Az idén három nyertest választottak: Flavio Santi költő és Walter Siti író mellett Bruck Edithnek ítélték a legjobbnak járó díjat. Különdíjat kapott Roberto Benigni színész-rendező.

Az 1929-ben Leonida Repaci alapította viareggiói irodalmi díj szombat esti kiosztásán több perces taps fogadta a kilencvenéves írónőt, akit a közönség előtti nyilvános beszélgetésen az afganisztáni helyzetről is kérdeztek. A Tiszakarádon született, 1955 óta Olaszországban élő költő, író, rendező az idén bekerült a másik tekintélyes olasz irodalmi díj, a Premio Strega öt döntős írója közé is az Elveszett kenyér című művével.

Februárban a szentszéki napilap L’Osservatore Romanóban közölt cikket, melyet követően Ferenc pápa római lakásán kereste fel Bruck Edithet, hogy az emberiség nevében bocsánatot kérjen tőle a második világháború alatt történtekért.

Júliusban az olasz nyelv nemzetközi terjesztéséért és védelméért felelős Dante Alighieri Társaság alelnökének nevezték ki.

Kiemelt kép: A Vatikáni Média által közreadott képen Ferenc pápa meglátogatja római otthonában Bruck Edith magyar származású írónőt, holokauszt-túlélőt 2021. február 20-án. MTI/EPA/Vatikáni Média

Ajánlott videó

Olvasói sztorik