Nagyvilág europoli

Bíróságon támadja a magyar kormány a jogállamisági mechanizmust

MTI/Koszticsák Szilárd
MTI/Koszticsák Szilárd

„Nem engedhetjük, hogy jogbiztonságot súlyosan sértő uniós jogszabály hatályban maradjon, ezért ahogy tavaly megígértük, Lengyelországgal együtt ma az Unió Bírósága előtt megtámadjuk a kondicionalitás rendeletet” – közölte Facebookon Varga Judit.

Az igazságügyi miniszter ugyan valamiért kerülte a kifejezést, de arról van szó, hogy a magyar kormány a lengyellel karöltve a tavaly elfogadott jogállamisági mechanizmust támadja meg a bíróságon.

Kapcsolódó
Megegyeztek az unióban a jogállami mechanizmusról, itt vannak a részletek
Sokat puhult ahhoz képest, amit az Európai Parlament akart, de keményebb, mint a legutóbbi javaslat a tanácstól. Lesz jogállami mechanizmus, és vissza is tették bele a jogállamot, csak nem a címébe.

Ez az az EU által tavaly év végén elfogadott szabályrendszer, ami miatt Orbán Viktor először megvétózta az uniós költségvetést. A jogállamisági mechanizmus arra irányul, hogy az uniós támogatások kifizetését jogállami szabályokhoz kötik: az első terveknél ugyan enyhébb szabályrendszert fogadtak el végül az uniós szervek tavaly novemberben, de úgy látszik, ezek is túl szigorúak a kormány szerint.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik