Nagyvilág koronavírus

Gyorsan alkalmazkodtak a drogkereskedők a járvány miatt bevezetett korlátozásokhoz

Az idei év jelentős drogfogásai azt jelzik, hogy koronavírus-járvány nem lassította le a kábítószerek kereskedelmét, különösen a kokainét – állapította meg kedden közzétett jelentésében az Európai Unió drogügynöksége (EMCDDA).

A kokain esetében sok jel utal arra, hogy a szer nagyarányú hozzáférhetősége megmaradt az európai piacon, sőt olyan országokban is gyorsabban terjed, ahol ez korábban nem volt jellemző

– áll a lisszaboni székhelyű szervezet értékelésében.

A megfigyelőközpont szerint a drogkereskedők a csempészútvonalak és -módszerek tekintetében gyorsan alkalmazkodtak a járvány miatt bevezetett korlátozásokhoz, változásokhoz, hogy fenntartsák értékesítésük szintjét. Ezek az újítások, továbbá a járvány okozta válság negatív hatásai újabb kihívásokat jelentenek a megelőzés terén.

Komoly aggodalomra ad okot, hogy a válság gazdasági következményei miatt az európai társadalmak egy része még kiszolgáltatottabbá válik a drogproblémákkal szemben

– nyilatkozott Alexis Goosdeel, az ügynökség igazgatója.

A nagy mennyiségű kokain, kannabisz és heroin tengeri szállítása pedig azzal kapcsolatban vet fel aggályokat, hogy a szervezett bűnözés beszivárog a legális ellátási láncokba, a hajózási útvonalakba és a nagy kikötőkbe. Míg az utcai kereskedelmet a járvány miatt bevezetett intézkedések korlátozták, addig a fogyasztók és a kereskedők az online darknet piacok, a közösségi média és a házhozszállítás felé fordultak.

A szakértők továbbá azt írták, hogy a kokain tisztább lett az elmúlt két évben, a szerből 2018-ban rekordmennyiséget, 181 tonnát foglaltak le a hatóságok az EU-ban. Emellett a lefoglalt heroin mennyisége csaknem duplájára nőtt 2017 és 2018 között. Az ügynökség arra is felhívja a figyelmet, hogy tavaly óta az európai piacon megsokasodtak az új szintetikus ópiumszármazékok és a magas szintű MDMA-t tartalmazó szintetikus tabletták.

kiemelt kép: MTI/EPA/Juan Manuel Barrero Bueno; forrás: mti

Ajánlott videó

Olvasói sztorik