Nagyvilág

Erdogant nem zavarja a háborús helyzet, a szankciók sem tántorítják el a gáz utáni kutatástól

A török elnök szerint országa nem fog meghátrálni az Európai Unió által kilátásba helyezett szankciók ellenére sem, és folytatja a földgáz utáni kutatást a Földközi-tenger keleti medencéjében.

Nem fogunk meghajolni a banditizmus előtt a saját kontinentális talapzatunkon. Szankciók és fenyegetések sem tántoríthatnak el bennünket

– fogalmazott az MTI szerint a török elnök, aki azt is hozzátette, hogy az Oruc Reis kutatóhajó augusztus 23-ig folytatni fogja az energetikai feltárást.

Az elmúlt években több part menti ország, így Görögország, Ciprus, Törökország, Egyiptom és Izrael is szemet vetett a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett, nagy kiterjedésű földgázmezőre.

A törökök számos feltáró fúrást végeztek, amivel kiváltották a térség országainak a haragját. Az Európai Unió állásfoglalása szerint ezek a kutatások sértik a nemzetközi jogot.

Törökország előbb bejelentette, hogy felfüggeszti a tengeri kutatóhajóval végzett legutóbbi feltárásokat, amelyek Görögország szerint görög felségvizeken zajlanak, de később közölte: újrakezdi a kutatást, miután Görögország és Egyiptom tengerjogi megállapodást írt alá.

A török kutatóhajók miatt annyira elmérgesedett a helyzet, hogy minden görög katonának felfüggesztették a szabadságát, és a vezérkari főnök visszasietett az országba Ciprusról, ahol a konfliktus eszkalálódott. Ciprus török oldalának közelében evakuálni kezdték a lakosságot, akik a határtól lőtávolban élnek. A 24.hu is beszámolt arról, hogy az utóbbi hetekben szinte észrevétlenül olyannyira romlott az amúgy sem felhőtlen viszony a két ország között, hogy az már háborús helyzetnek tekinthető.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik