Nagyvilág koronavírus

A Baltikumban lényegében vége a járványnak, megnyitották a határokat

Lettországban mindössze egy koronavírus-fertőzöttet azonosítottak az utóbbi egy napban, így számuk 1009-re növekedett – közölte hétfőn a lett járványügyi és betegségmegelőzési központ (CPKZ). „Az utóbbi 24 órában 718 Covid-19-gyanús esetben végeztek tesztet, amely egy embernél bizonyult pozitívnak. Lettországban eddig 89 123 koronavírus-gyanús esetben végeztek el tesztet, 1009-en fertőződtek meg, 662-en meggyógyultak, 19-en elhunytak”– ismertette legfrissebb összesítését a hatóság Twitter-oldalán. A tájékoztatás szerint 28 beteg szorul kórházi kezelésre, három páciens állapota súlyos.

A LETA helyi hírügynökség a CPKZ-re hivatkozva közölte, hogy a múlt héten 26 százalékkal több fertőzöttet regisztráltak, mint az azt megelőző héten. Május 4. és 10. között ötven fertőzöttet azonosítottak, míg a május 11-i héten számuk 63 volt.

A csaknem kétmillió lakosú Lettország május 7-én az egészségügyi veszélyhelyzet június 9-ig történő meghosszabbításáról döntött, párhuzamosan azonban jelentős enyhítéseket eszközölt a járványügyi helyzetre tekintettel bevezetett szigorításokon. Május 12-től engedélyezték a legfeljebb 25 fős gyülekezéseket a köztereken, a kisebb rendezvények megtartását, a bevásárlóközpontok hétvégi és ünnepnapi nyitva tartását, illetve a kültéri sportolást is az egészségügyi óvintézkedések betartásával. A közösségi közlekedési eszközökön mindemellett továbbra is kötelező a maszk viselése.

Az egymáshoz szoros gazdasági szállakkal fűződő Észtország, Lettország és Litvánia pénteken megnyitotta a koronavírus-járvány miatt korábban lezárt közös határait, létrehozva ezzel Európa első utazási „buborékját”.

A 2,8 millió lakosú Litvániában eddig 1547 fertőzöttet jelentettek, akik közül 59-en elhunytak a kórban. Az 1,3 millió lakosú Észtországban 1789 az azonosított fertőzöttek száma, a járvány 64 ember életét követelte.

Kiemelt kép: MTI/AP/Mindaugas Kulbis

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik