Nagyvilág

Európai Bizottság: Azt nézzük, Orbán mit tesz, nem azt, hogy mit mond

A bíróságok döntését az európai uniós tagországokban be kell tartani, ez alapvető kötelesség, továbbá különbséget kell tenni a tettek és a szavak között, a nyilatkozatok mellett meg kell nézni, hogy milyen tényleges lépések követik az igazságszolgáltatás határozatait – hívta fel a figyelmet Christian Wigand, az Európai Bizottság illetékes szóvivője pénteken Brüsszelben, a testület szokásos déli sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök egy közelmúltbeli kijelentésével kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva.

A Fidesz a cigányok felé fordította a célkeresztet, de nem csinál belőlük migránst
Az önkormányzati választás és a klímaügyi defenzíva után keresi a kommunikációs kitörési pontot a Fidesz. Egyelőre a cigányokon és a börtönviselteken csattant az ostor, de jól látszik: a kormány olyan ügyeket keres, amelyekben az emberek igazságérzetére hivatkozva könnyen maga mellé tudja állítani a többséget.

A Debreceni Ítélőtábla másodfokú ítéletében a Gyöngyöspatán élő roma családoknak százmillió forint kártérítés megfizetésére kötelezte a tankerületet és az önkormányzatot szegregáció miatt. Orbán Viktor múlt pénteken adott rádióinterjújában arról beszélt, hogy „a magyarok nem rasszisták, nem utasítják el a cigányokat élből”, de azt a magyar ember sohasem fogja elfogadni, ha pénzt adnak a semmiért.

Mindent megadunk, de pénzt nem adhatunk

– közölte, úgy vélve, hogy „szerencsétlen” bírói ítélet született.

Az uniós szóvivő ezzel kapcsolatban kijelentette: a tagállamok és hatóságaik feladata, hogy alapvető jogokat tiszteletben tartsák, és megvédjék azokat nemzeti jogrendjük és a nemzetközi kötelezettségek szerint, beleértve az emberi jogok európai konvencióját is. Hangoztatta, hogy a börtönök kezelésének ügye nemzeti hatáskör.

A cigánygyűlölet természetes folytatás a Fidesznek, de rossz stratégia
A Fidesznek új ellenfélre van szüksége, mert a hatalomgyár háborúra van berendezve. Az új stratégia mégis kockázatos.

A bíróságok döntését be kell tartani – emelte ki.

Eric Mamer, az uniós bizottság vezető szóvivője hozzátette, összetett kérdésről van szó, természetet tekintve pedig újszerű. A tagországokkal való kapcsolattartásra az Európai Bizottságnak több forgatókönyve van, szükség esetén ezek közül választja ki a legmegfelelőbbet – szögezte le.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik