Nagyvilág

Az indítógomb mindig ott van Kim Dzsongun asztalán

Szerinte Amerika soha többé nem tud háborút indítani Észak-Korea ellen.

Észak-Korea mostanra képes nukleáris fegyvereivel csapást mérni az Egyesült Államok területének bármely részére – jelentette ki hétfőn, újévi tévés beszédében Kim Dzsongun.

Az Egyesült Államok egésze nukleáris fegyvereink hatósugarán belülre került, és az indítógomb mindig ott van az asztalomon. Ez maga a valóság, nem egy fenyegetés 

– mondta a phenjani rezsim vezetője, aki jelezte, hogy a idén a nukleáris robbanófejek és műveleti célú ballisztikus rakéták tömeggyártására kell összpontosítaniuk. Ezeket a fegyvereket ugyanakkor csak akkor fogják bevetni, ha veszélybe kerül az ország biztonsága – tette hozzá.

Észak-Korea szeptemberben végrehajtotta hatodik nukleáris robbantását – állítása szerint egy hidrogénbombával -, november végén pedig sikeresen tesztelte minden eddiginél nagyobb hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakétáját. Ezzel fittyet hányt a nemzetközi figyelmeztetésekre, ENSZ szankciókra és felerősítette a félelmeket, hogy a Koreai-félszigeten egy új háborús konfliktus törhet ki.

Kim Dzsongun nevetve kergette őrületbe Trumpot
Ha az elmúlt évet egy pontozásos bokszmeccsnek tekintjük, egyértelmű, hogy ki volt a győztes az amerikai elnök és az észak-koreai diktátor csatájában.

Újévi beszédében Kim Dzsongun azt is mondta, hogy feltétlenül csökkenteni kell a katonai feszültséget a Koreai-félszigeten, javítani kell a kapcsolatokat Dél-Koreával. Azt állította, hogy nyitva áll az út a párbeszéd előtt. Az észak-koreai diktátor kitért arra, mérlegelni fogja, hogy országa részt vegyen a dél-koreai Phjongcshangban februárban tartandó téli olimpián.

Észak-Korea részvétele a téli játékokon jó lehetőség lesz arra, hogy megmutassuk a nép egységét, s a magunk részéről a(z ötkarikás) játékok sikerét kívánjuk. A két Korea tisztségviselői hamarosan találkozhatnak ennek a lehetőségnek a megvitatására.

Mun Dzse In dél-koreai elnök korábban úgy nyilatkozott, hogy Észak-Korea részvétele garantálhatja a Phjongcshangi Olimpia biztonságát, ezért  decemberben azt javasolta, hogy Szöul és Washington halassza el az egyik nagy hadgyakorlatát, amelyről Phenjan azt állítja, hogy az olimpiát követően megindítani tervezett háború előkészülete.

Kiemelt kép: Europress/AFP/KCNA

Ajánlott videó

Olvasói sztorik