Nagyvilág

Az Európai Parlament előtt a Brexit

A migrációs válság kezelésének feladatairól és az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból történő kilépése részleteiről vitáznak egyhetes plenáris ülésükön az Európai parlament képviselői Strasbourgban.

A képviselők kedden Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének és Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének a részvételével vitatják meg az Egyesült Királyság uniós tagságáról szóló brit referendum következményeit és a múlt heti EU-csúcs eredményeit.

Szlovákok

Az Európai Parlament arról tájékoztatott, hogy a képviselők kedd reggel Mark Rutte holland kormányfővel értékelik a lezáródó holland elnökség munkáját, szerda reggel pedig Róbert Fico szlovák miniszterelnökkel vitatják meg a július 1-jén kezdődött szlovák EU-elnökség prioritásait.

Az első szlovák EU-elnökség a hírek szerint a gazdasági növekedés, az egységes piac, a migrációs politika és a külpolitika területein szeretne eredményeket felmutatni.

Menekültek

Az EP kedden vitázik és szerdán szavaz a Frontex és a nemzeti hatóságok erőit egyesítő közös európai határ- és parti őrség felállításáról. A tervek szerint továbbra is a tagállamok felügyelik saját határaikat, viszont segítséget kérhetnek a gyors reagálásra képes európai határ- és parti őrségtől (EBCG), ha az EU külső határai nyomás alá kerülnek.

Amennyiben a tagállam nem kér, és fogad el segítséget, de a helyzet a schengeni határokat veszélyezteti, az adott ország szomszédjai átmenetileg újra bevezethetik a belső határellenőrzést a vele közös határszakaszokon. Az ügynökségnek emellett nagyobb szerepet szánnak a migránsok visszaküldésében is.

Az EP plenáris ülésének nyári ülésén a képviselők szavaznak a társasági adózás átalakításáról szóló javaslatokról is. A tisztességesebb és világosabb társasági adó szabályokról szóló tervezet többek között uniós szintű tulajdonjogi nyilvántartást, adóparadicsomokra vonatkozó feketelistát, a nem együttműködő bíróságok elleni szankciókat, a bankokra és adótanácsadókra vonatkozó magatartási szabályzatot és az uniós kereskedelmi megállapodások kapcsán a jó adóügyi kormányzásra vonatkozó szabályok beépítését javasolja.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik