Nagyvilág

Assange az ecuadori követség erkélyéről beszélt a történelmi győzelméről

Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató oldal ausztrál alapítója pénteken Ecuador londoni nagykövetségének erkélyéről köszöntötte az utcán várakozó támogatóit, és “történelmi győzelemként” értékelte a pénteken közzétett, az ő pártját fogó ENSZ-véleményt.

A világszervezet önkényes fogva tartással foglalkozó munkacsoportjának (WGAD) öt független szakértője közül három arra jutott, hogy Assange-t lényegében “önkényesen tartja fogva” Nagy-Britannia és Svédország. A két ország “véget kell, hogy vessen” a 2012 júniusában Ecuador londoni nagykövetségére menekült Assange fogva tartásának, és “kárpótlásban kell őt részesíteniük”, hangsúlyozták.

Ez a döntés a nemzetközi emberi jog alapján született, mondta csupán kis számban megjelent híveinek az erkélyről mondott beszédében Assange.

A brit és a svéd hatóságokra utalva figyelmeztetett: bűnvádi következményekkel számolhatnak azok, akik megsértik a nemzetközi emberi jogi egyezményeket.

Svéd és brit tisztségviselők azonnal visszautasították a WGAD állásfoglalását, erről bővebben itt olvashat.

Ugyancsak pénteken bírálta az ENSZ-testület állásfoglalását annak a svéd nőnek az ügyvédnője, aki nemi erőszakkal vádolja Assange-t.

Az ENSZ munkacsoportja “nyilvánvalóan nincs tudatában annak, hogy a nemi erőszak az emberi jogok egyik legdurvább megsértése”, mondta az ügyvédnő, Elisabeth Fritz. Hozzátette: megkönnyebbülve értesült arról, hogy az ENSZ véleményezésének nincs törvényi kötelező ereje. Az ügyvédnő szerint védencét sérti, hogy – az ENSZ szakértői szerint – még kárpótlást is kellene kapnia egy olyan, nemi erőszakkal gyanúsított férfinak, aki öt éven át szándékosan tartotta magát távol az igazságszolgáltatástól.

Assange-nak szednie kellene a cókmókját, távozni a követségről és együttműködni a rendőrséggel meg az ügyészséggel, mondta Fritz.

Kiemelt kép: MTI/AP/PA/Yui Mok

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik