Nagyvilág

Nemrég jött haza Szaúd-Arábiából a kaliforniai gyilkos

Szaúd-Arábiában is járt a tegnapi kaliforniai lövöldözés elkövetője, állítja a Los Angeles Times. A lap szerint Syed Raheel Farook hívő muszlim volt, de munka közben nem beszélt a vallásról. Nemrég elutazott Szaúd-Arábiába, ahol feleségül vett egy nőt, akit az interneten ismert meg.

Syed Raheel Farook, kaliforniai lövöldözés

A rendőrség üldözés után tűzharcban végzett a San Bernadinó-i fegyveres támadás két gyanúsítottjával. A rendőrök egy golyó lyuggatta terepjárót próbáltak meg megállásra kényszeríteni, amikor lövések dördültek el. Az összecsapásban egy férfi és egy nő, aki az autóban ült, életét veszette. A lövöldözés helyszínének közelében elfogtak egy harmadik, menekülni próbáló gyanúsítottat is, de az ő bűnrészessége még nem bizonyított. Az összecsapásban egy rendőr is megsebesült.

Több, a rendőrségre hivatkozó sajtóforrás szerint a kaliforniai támadás egyik elkövetője az amerikai állampolgárságú Syed Raheel Farook, állami alkalmazásban álló környezet-egészségügyi szakértő volt, Az NBC úgy tudja, hogy a támadásban részt vett Farook fivére, Malik is. A nő kilétét, valamint azt, hogy milyen kapcsolatban állt a két férfival, egyelőre nem közölték.

A gépfegyveres, terepruhát viselő támadók – szemtanúk és rendőrségi feltételezés szerint hárman – a nap folyamán korábban a dél-kaliforniai San Bernadinóban egy fogyatékos embereket gondozó szociális intézmény konferenciatermén ütöttek rajta, ahol legkevesebb 14 embert megöltek, további 17-et pedig megsebesítettek.

A legvéresebb

Ez volt a legvéresebb tömeggyilkosság az Egyesült Államokban azóta, hogy egy ámokfutó a Connecticut állambeli Newtown egyik iskolájában 27 embert – köztük 20 gyereket – mészárolt le. A shootingtracker.com című, közösségi szerkesztésű oldal összesítése szerint idén eddig több mint 350 olyan lövöldözés történt az országban, amelyben legkevesebb négyen életüket vesztették.

Rendőrségi források szerint a konferenciateremben, ahol a megyei egészségügyi hivatal alkalmazottai tartottak bankettet, az incidenst megelőzően konfliktus alakult ki, amelynek következtében egy ember felindultan távozott. Szerda esti sajtótájékoztatóján Jarrod Burguan San Bernardinó-i rendőrfőnök nem tudott határozott választ adni arra a kérdésre, hogy ez az ember tért-e vissza később felfegyverkezve.

A gyanúsítottakhoz lakossági bejelentés alapján jutott el a rendőrség. A lelőtt férfi és nő személyazonosságát hivatalosan nem fedték fel, mint ahogy azt sem közölték, hogy milyen viszonyban álltak egymással. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nem erősítette meg, de nem is zárta ki annak lehetőségét, hogy terrortámadásról lenne szó.

Obama szigorítana

Az incidensről Lisa Monaco belbiztonsági tanácsadó tájékoztatta Barack Obama elnököt. Obama a CBS televíziónak nyilatkozva ismételten a lőfegyverhez jutásra vonatkozó törvények megszigorítását sürgette. Egyebek között a vásárlók hátterének ellenőrzésére és egyéb ésszerű intézkedések bevezetésére hívott fel a tömegmészárlások kiküszöbölése érdekében.

“A tömeges lövöldözések olyan rendszeressé váltak ebben az országban, amihez nincs hasonló a világban” – mondta. Obama elnök a múlt heti, Colorado Springs-i lövöldözés után is hasonlóképpen nyilatkozott, rámutatva, hogy elnökségének hátralevő részében különös hangsúlyt fektet majd a problémára. A 212 ezres San Bernardino mintegy 100 kilométerre keletre fekszik Los Angelestől.

DxworEj

Az Egyesült Államokban ez eddig egy nagyon durva év volt. Majdnem minden napra esett egy tömeges lövöldözés. A Washington Post készített egy grafikont, amiből kiderül, hogy 336 nap alatt 355 négy, vagy több áldozattal járó lövöldözés volt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik