Nagyvilág

Magyar a világ egyik legdrágább fotója

A világ tizedik legdrágább fotója lett Moholy-Nagy László 1925-ben készült, „Fotogramm" című munkája, amely 1 482 500 dollárért, átszámítva mintegy 320 millió forintért kelt el egy New York-i árverésen – közölte a Mai Manó Ház.

A Sotheby’s aukciósház december 12–13-i árverésén Henry Buhl híres, „A Show of Hands” című fotógyűjteménye került kalapács alá. Az emberi kezeket bemutató fotográfiák aukciója a maximálisan vártnál is többet, együttesen 10,4 millió dollárt hozott.

Moholy-Nagy munkája Herbert Bayer „Lonely Metropolitan” című, 1932-es fotómontázsával holtversenyben került fel a tízes toplistára. Érdekesség, hogy a listáról kiesett korábbi tizedik fotó (Alfred Stieglitz: „Georgia O’Keeffe”) is kezeket ábrázolt – jegyezte meg a budapesti fotóművészeti intézmény.

Moholy-Nagy fotója a becsült ár többszöröséért talált vevőre. Mint az az aukciósház honlapján olvasható, a Sotheby’s előzetesen 300-500 ezer dollárra becsülte azt az összeget, amelyért a fotó eladható.

A Sotheby’s közleménye szerint az ár, amelyet Moholy-Nagy és Bayer fotója ért el, a harmadik legmagasabb, amelyet árverésen egy klasszikus fotográfiáért adtak. A New York-i árverésen egyébként több mint féltucat aukciós rekord dőlt meg.

A világ legdrágább fotója közel egymilliárd forintot ér: Andreas Gursky „Rhein II” című munkája 4,3 millió dollárért (jelenlegi árfolyamon mintegy 900 millió forintért) kelt el a Christie’s aukciósház 2011. november 8-i árverésén.

Moholy-Nagy László, a nagy magyar fotográfus, konstruktivista festő, ipari formatervező, a Bauhaus-iskola kiemelkedő tanára, a kísérleti filmek egyik magyar úttörője 1895-ben született Bácsborsódon, Weisz László néven, és 1946. november 24-én halt meg Chicagóban.

A legdrágább fotókat itt megnézheti.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik