Nagyvilág

Robotok vizsgálják a fukusimai erőművet

Első ízben bocsátottak robotokat a fukusimai atomerőmű két megrongálódott épületének belsejébe.

Méréseik azt igazolták: túlságosan magas még a radioaktivitás szintje ahhoz, hogy munkások is bemehessenek az épületekbe. Munkások nem jártak a két reaktorépületben azóta, hogy Japánt március 11-én 9-es erősségű földrengés sújtotta, nyomában szökőár keletkezett, megrongálódott a hűtőrendszer, majd mindkét épületben hidrogén robbant fel.

A két amerikai gyártmányú robotot vasárnap bocsátották be az 1-es és a 3-as számú egységbe, mérték a hőmérsékletet, a nyomást, a radioaktivitás szintjét, majd hétfőn visszatértek.

Még több adatot kell összegyűjteni, a radioaktivitás szintjét tovább kell csökkenteni ahhoz, hogy munkások is dolgozhassanak ezen a helyen.

A Fukusimát üzemeltető TEPCO-cég becslése szerint valószínűleg három hónap múlva kezd majd csökkenni a radioaktivitás szintje a megsérült erőműnél, hat hónapon belül jelentősen csökkenhet a sugárzási szint.

Időközben a japán védelmi minisztérium bejelentette, hogy körülbelül 2500 katona csatlakozik azon rendőrök százaihoz, akik még mindig holttestek után kutatnak az erőmű környékén felhalmozódott törmelékben. Becslések szerint még körülbelül ezer holttest lehet az összedőlt házak, az autóroncsok és a széttört halászhajók alatt. Vasárnap hatvanhat holttestre bukkantak. A március 11-ei földrengésben és szökőárban több mint 27 ezer ember halt meg, illetve tűnt el Japánban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik