Nagyvilág

Lelőttek egy katonai gépet a líbiai lázadók

Egy szemtanú szerint hétfőn reggel a líbiai tüntetők lelőttek egyet Moammer el-Kadhafi líbiai elnök hadseregének harci gépei közül.

A Reuters brit hírügynökség egy a helyszínen, Miszrátában tartózkodó tüntetőtől úgy értesült, a harci gép épp egy rádióállomást támadt, amikor a tüntetők lelőtték, majd a pilótákat foglyul ejtették. A beszámoló szerint a lázadók, illetve a kormányerők között múlt éjjel óta tartanak az összecsapások a város katonai repterén, amelynek jelentős része a tüntetők ellenőrzése alatt áll.

A kormányellenes tüntetők, a hadsereg átállt tagjainak segítségével ellenőrzésük alatt tartják a Tripolitól 200 kilométerrel keletre fekvő nagyvárost, Miszrátát, illetve a fővárostól 50 kilométerrel nyugatra fekvő stratégiai jelentőségű az-Závíja városát is. A felkelők elfoglalták mindkét város főterét, amelyek a Kadhafihoz hű erők folyamatos támadása alatt állnak.

Kadhafi fegyveres erői napok óta próbálják visszaverni a lázadókat, akik az ország egész keleti részét, illetve már több nyugati tengerparti várost is elfoglaltak.

Európa bekeményít

Mint arról korábban beszámoltunk, az Európai Unió szankciós intézkedéseket fogadott el hétfőn Líbia ellen. A büntető intézkedések először is fegyverszállítási tilalmat jelentenek, beleértve a rendészeti felszerelések, tömegoszlató eszközök szállításának tilalmát is. Másfelől uniós vízumtilalmat és vagyonbefagyasztást mondanak ki Moammer Kadhafira, családtagjaira, valamint munkatársainak egy bizonyos körére.

A uniós szankciókat az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Catherine Ashton jelentette be azt követően, hogy Párizs és Berlin is önálló lépéseket tett a líbiai vezetés elmozdítása érdekében.

Franciaország hétfőn bejelentette, hogy több repülővel humanitárius segélyt küld az ellenzéki tüntetők központjába, Bengáziba, a lázadók megsegítésére. Francois Fillon francia kormányfő szerint a segélyszállítmány egy nagyszabású művelet kezdete, melynek célja Moammer Kadhafi kiszorítása a hatalomból.

A líbiai vezetés elmozdítását célzó intézkedéseket jelentett be a német külügyminiszter is, Guido Westerwelle javaslata szerint Németország hatvan napig befagyasztaná az átutalásokat Líbiának, ezzel csökkentve Kadhafi forrásait a külföldi zsoldosok felfogadására.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa már szomaton szankcókkal sújtotta Líbiát: a testület fegyverembargót rendelt el az észak-afrikai ország ellen, valamint büntető intézkedéseket vezetett be Moammer el-Kadhafi líbiai elnökkel, valamint a közvetlen környezetébe tartozó személyekkel szemben.

Ostromra készül a hadsereg

A Tripolitól 50 kilométerrel nyugatra fekvő az-Závija várost birtokló líbiai felkelők arra számítanak, hogy a Moammer Kadhafihoz hű katonák hétfőn megostromolják a települést. Mintegy kétezer katona veszi körül az-Záviját.

Egy volt rendőr őrnagy, aki átállt a felkelők oldalára, kijelentette: “A szabadságért harcolnak, és készek meghalni is érte.” Hozzátette, hogy a kormányerők hamarosan támadást indítanak.

Vasárnap több száz fős tömeg ünnepelt a város egyik központi terén. “Ez a mi forradalmunk!” – kiabálták egy helyszíni tudósító szerint.

A líbiai vezetőhöz hű erők egyik Tripoliból kivezényelt alakulata múlt csütörtökön még ellentámadást hajtott végre a város egyik mecsetjében tábort verő felkelők ellen, s a harcoknak 23 halottja és 44 sebesültje volt.

Tripoliban éheznek

Eközben Tripoliban egyre súlyosbodik az élelmiszerválság, a főváros lakói drasztikus áremelkedésekről számoltak be az Associated Press hírügynökségnek. Egy helybeli elmondása szerint a fővárosban a rizs ára ötszörösére nőtt, a pékségek pedig családonként legfeljebb öt cipó kenyeret adhatnak el.

A szemtanú a hírügynökségnek azt is elmondta, hogy a főváros lakói alig merészkednek az utcára, ahol a Kadhafihoz hű biztonsági erők járőröznek.

AJÁNLOTT LINKEK:

Törökország intelme Líbia felé (Kitekintő.hu)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik