Nagyvilág

Kairóban belelőttek a tömegbe – egy halott

Az egyiptomi hatóságok belelőttek a tiltakozók tömegébe szombat délután, legalább egy embert megölve.

A tüntetések résztvevői figyelmen kívül hagyták a meghosszabbított, elvben már délután 4 órakor kezdődő kijárási tilalmat. Több ezren kísérelték meg lerohanni a belügyminisztérium belvárosban lévő székházát, majd látni lehetett, amint egy élettelen testet visznek magasba emelve a tömeget alkotó emberek. Többen megsebesültek. Mint az AP hírügynökség jelentette, egyelőre nem lehet tudni, vajon éles lőszerrel, vagy gumibevonatúval lőttek a rohamrendőrök.

Egy szemtanú elbeszélése szerint a hadsereg harckocsizói a levegőbe leadott lövésekkel akadályozták meg, hogy egy kairói külvárosban a tömegből több százan berontsanak egy, a központi bankhoz tartozó épületbe, ahol pénzt nyomtatnak. A behatolni szándékozók végül elmenekültek.

Szombaton lemondott az egyiptomi kormány – jelentette a kairói állami tv. Ahmed Nazíf kabinetje többnapos kormányellenes tüntetés után távozott, illetve azután, hogy Hoszni Mubarak elnök televízió által sugárzott beszédében jelezte, hogy elhatározta: meneszti a kormányt. Alelnök lett Egyiptomban Omar Szulejmán, a hírszerzés főnöke, és ebben a minőségében letette szombaton a hivatali esküt – jelentette a kairói média. Azóta, hogy 1981-ben Hoszni Mubarak elnök lett, most első alkalommal létesítettek ilyen posztot az országban.

“Békés hatalomátadásra” szólított fel szombaton a Muzulmán Testvériség betiltott, de megtűrt egyiptomi vallási ellenzéki mozgalom. A legrettegettebb ellenzéki alakulat közleménye a Mubarak-rendszer elleni tüntetések ötödik napján látott napvilágot.

Az egyiptomi hatóságok szombaton kiterjesztették az éjszakai kijárási tilalom hatályát három nagyvárosban, Kairóban, Alexandriában és Szuezben, így az már helyi idő szerint 16 órától másnap reggel 8 óráig van érvényben – közölte az állami televízió. Mindeddig legalább 74 ember veszítette életét Egyiptomban a tüntetések során – jelentette a Reuters szombaton egészségügyi, kórházi forrásokra és szemtanúk adataira hivatkozva.

Tüntetők ezrei csaptak össze a rendőrökkel szombaton az észak-egyiptomi kikötővárosban, Alexandriában, annak ellenére, hogy a hadsereg a csoportosulás elkerülésére hívta fel a lakosságot. Egy szemtanú arról tájékoztatott, hogy a rendőrök könnygázt vetettek be, és éles lőszert használtak a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő tüntetők ellen. Három rendőr életét vesztette mikor a demonstrálók megostromolták az állambiztonság székházát a Gázai övezet határán fekvő egyiptomi Rafahban.

A kairói Tahrír térre is visszatértek a tüntetők, ahonnan nem messze a hadsereg lezárta a parlamenthez és a kormányépületekhez vezető utat. A Nílus partján még mindig füst gomolyog a kormányzó párt székházának épületéből, amelyet a tüntetők a pénteki zavargások során felgyújtottak. A rendőrség lőfegyverből sorozatokat adott le a Tahrírra vezető mellékutcákban gyülekező tüntetők szomszédságában. Nem tudni, hogy éles lőszerrel lőttek-e. Az emberek a lövések hallatán menekülni kezdtek. Az elmúlt napokban a rendőrség többször is használt gumilövedéket a tüntetők ellen.

Az erőszak és a vérontás beszüntetésére szólított fel Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke szombaton, az egyiptomi eseményekre reagálva. “Mélyen aggódom az erőszak spirálja miatt, amely a párbeszédet még nehezebbé tevő helyzethez vezethet” – áll az EU elnökének nyilatkozatában. Herman Van Rompuy végül őszinte reményét fejezte ki, hogy Hoszni Mubarak elnök nyitottságra vonatkozó ígérete konkrét cselekedetekben ölt testet.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik