Nagyvilág

Iráni atomerőműveket ellenőriznek

Iránban megszemlélnek két nukleáris létesítményt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) néhány tagországának képviselői.

Irán a meghívással jó szándékát szeretné jelezni, egyúttal támogatást akar magának szerezni a vitatott atomprogramjáról kezdődő újabb nemzetközi tárgyalások előtt. Sokat levon azonban e célkitűzések remélt sikeréből az a körülmény, hogy a vezető nagyhatalmak, Oroszország, Kína és az Európai Unió elvetette a meghívást. A soros magyar EU-elnökségnek címzett meghívást az EU gyorsan visszautasította, hangsúlyozva, hogy a NAÜ ellenőreire tartozik annak megállapítása, valóban teljesen békés céljai vannak-e az iráni atomprogramnak, amint azt Teherán állítja.

Az Egyesült Államokat Irán meg se hívta a bemutató körútra, amelyen végül hét ország, illetve országcsoport – Egyiptom, Kuba, Szíria, Algéria, Venezuela, Omán és az Arab Liga – képviselői vannak jelen. A küldöttek szombaton az Arak közelében lévő, még nem befejezett nehézvizes reaktort fogják megszemlélni, később pedig a natanzi föld alatti atomlétesítményben egy urándúsító berendezést tekintenek meg. A látogatásra Ali Akbar Szálehi, az iráni atomügyi hatóság vezetője (egyben ügyvezető külügyminiszter) kíséri el a küldötteket.

Irán január elején a NAÜ több tagországa – köztük Oroszország, Kína, Egyiptom és Kuba, valamint Magyarország – képviselőjét hívta meg a mostani bemutató körútra. Hasonló látogatást tettek 2007 februárjában Iránban az el nem kötelezett országok diplomatái.

Nem kapott meghívást ezúttal az Egyesült Államokon kívül Franciaország, Nagy-Britannia és Németország sem, amelyek tagjai az iráni atomprogramról Teheránnal tárgyalásokat folytató 5+1 csoportnak. A csoporthoz tartozik Oroszország és Kína is, amelyek kaptak ugyan meghívást, de elutasították azt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik