Nagyvilág

Iskolai tantárgy lesz a hazafiság Japánban

A japán szenátus pénteken a hazafiság iskolai oktatásának bevezetéséről hozott határozatot, ezzel egy 1945 óta tabutémának számító oktatási reformot vezetett be.

A képviselőház november 16-án fogadta el az új szöveget, amely az 1945 és 1952 közti amerikai megszállás alatt kihirdetett oktatási kerettörvényt újítja meg.

Abe Sindzo japán miniszterelnök belpolitikai intézkedései közt különösen nagy hangsúlyt fektet az oktatás reformjára, illetve azon belül a hazafiság oktatásának kérdésére. Az új japán oktatási törvény definíciója szerint a hazafiság “a hagyományok és a kultúra tiszteletét, illetve a (japán) felemelkedéshez, valamint a nemzetközi békéhez és fejlődéshez hozzájáruló japán nemzet és föld iránti szeretetet” jelenti.

A vitatott reform megosztotta a japán közvéleményt, és kiváltotta a baloldali szervezetek bírálatát. A pedagógusok szakszervezete szerint a hazafiság iskolai tanrendbe való beillesztése a múlt századi birodalmi Japánra emlékeztet. Közel 400 tüntető, köztük pedagógusok és diákok vonultak pénteken a parlament elé, hogy tiltakozzanak a reform ellen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik