Közélet

A magyarok majdnem fele szégyellné, ha meleg lenne egy családtagja

Lesújtó eredményeket hozott egy nemrégiben közzétett európai kutatás a meleg és leszbikus emberek hazai elfogadásáról.

A tanulmány szerint a magyarok 44 százaléka szégyellné, ha meleg vagy leszbikus lenne egy családtagja.

A Háttér Társaság nevű szervezet ezért közölte, családi elfogadást segítő projektbe kezdtek.

Az Európai Társadalmi Elemzések című reprezentatív kutatást 2002 óta kétévente végzik el Európa számos országában. A legutóbbi, Magyarországon 2017-ben folyt adatfelvétel során a meleg és leszbikus emberek elfogadása kapcsán három kérdés is szerepelt, köztük egy a családi elfogadásról. A kutatás azt találta, hogy a magyarok 44 százaléka teljesen vagy inkább egyetértett azzal az állítással, hogy “Szégyellném, ha a közeli rokonaim között volna meleg férfi vagy leszbikus nő.”

Ezzel a kutatásban résztvevő európai országok közül Magyarország a harmadik legrosszabb eredményt hozta,

nálunk csak Oroszországban és Litvániában nyilatkoztak elutasítóbban a kérdésről. A gyakran konzervatív, katolikus országként emlegetett Lengyelországban például csak 30 százalék volt elutasító. A legelfogadóbb országnak Hollandia bizonyult, ahol a lakosság 96 százaléka számára ez a kérdés semmilyen problémát sem jelentene.

“Az elmúlt években jelentősen megnőtt Magyarországon az azonos nemű párok házasságának és gyermekvállalásának támogatottsága, a családi elfogadás kapcsán mégsem sikerült igazi előrelépést elérni” – jegyezte meg a kutatás kapcsán Hauer Szilvia, a Háttér Társaság lelki egészség programjának vezetője.

Márpedig az, hogy a legközelebbi családtagok hogyan gondolkodnak erről a kérdésről, alapvető befolyással van az LMBTQI emberek önképére, önelfogadására.

Az MTA Szociológiai Kutatóinétezete és a Háttér Társaság 2010-ben 1943 leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszex (LMBTQI) ember megkérdezésével folyt kutatása azt találta:

közel kétszer olyan valószínűséggel voltak öngyilkossági gondolatai azon válaszadóknak, akiknek szülei rosszul fogadták előbújásukat.

A Háttér Társaság egy friss kutatása szerint a 900 válaszadó mindössze 24 százalékaa mert teljesen előbújni a családjának.

A társaság információs és lelkisegély szolgálata évente több mint 3000 hívást fogad, nem csak LMBTQI emberektől, de a helyzetet nehezen feldolgozó szülőktől, családtagoktól is.

„A legnagyobb problémát az információhiány, a megalapozatlan félelmek jelentik” – összegezte a tapasztalatokat Hauer Szilvia. Mint mondta, a szülők úgy érzik, nincs kihez fordulniuk, magukat hibáztatják, félnek más családtagok reakciójától és nem találkoznak hasonló helyzetben lévő emberekkel.

A szervezet közlése szerint ezen próbálnak segíteni a most induló projektjükkel, amelyben kiadványok, videók és közösségi találkozók révén próbálják segíteni az LMBTQI emberek családi elfogadását. Az első eseményre a most induló egy hónapos Budapest Pride Fesztivál keretében, 2018. június 9-én kerül sor. A Jobban hasonlítunk, mint különbözünk! – Családi nap az elfogadásról címet viselő rendezvény során beszélgetések, workshopok, élőkönyvtár, színházi előadás és interaktív játékok várják a téma iránt érdeklődő LMBTQI embereket és családtagjaikat.

Kiemelt kép: Fotó: 24.hu/Fülöp Dániel Mátyás

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik