Közélet

Nem engedik el Simon Gábort

Csalás, magánokirat-hamisítás, felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás – ezzel gyanúsítják az MSZP volt elnökhelyettesét, aki kitartóan tagad.

Előzetes letartóztatásban marad Simon Gábor, a Fővárosi Törvényszék ugyanis helybenhagyta a volt szocialista országgyűlési képviselő kényszerintézkedéséről szóló végzést – tudta meg az MTI kedden az ügyet jól ismerő forrásból.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság két hete helyezte előzetes letartóztatásba az MSZP volt elnökhelyettesét, akit költségvetési csalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítanak.

Mint ismert, a Központi Nyomozó Főügyészség március 10-én közölte: újabb bűncselekmények elkövetésével gyanúsították meg Simon Gábor volt országgyűlési képviselőt, és kihallgatása után őrizetbe is vették. A nemrégiben közölt gyanú szerint Simon Gábor egy hamis, saját személyi adatait tartalmazó, dél-afrikai országban kiállított útlevelet szerzett, majd felkereste egyik korábbi ismerősét, aki kérésére – az “okmány” felhasználásával – számlát nyitott egy magyar banknál. Az ügyészség szerint ezzel megáll a felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás gyanúja.

Az ügyészség kitért arra is, hogy – túl a február 18-án közölt gyanúsításon – Simon Gáborral a 2014-es vagyonnyilatkozata kapcsán újabb hamis magánokirat felhasználása vétségének megalapozott gyanúját is közölték, mivel ezt az okiratot is úgy adta át az Országgyűlés Mentelmi bizottságának, hogy nem tüntette fel benne be nem vallott jövedelmét.

A politikus most is tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, és panasszal élt a gyanúsítás ellen.

Simonnak azért kell rács mögött maradnia, mert a bíróság szerint fennáll a szökés, elrejtőzés, a bizonyítási eljárás meghiúsítása, valamint a bűnismétlés veszélye.

Életfogytig előzetes

Az ároktői banda ügye nagy port vert fel: a kegyetlen bandát ki kellett engedni az előzetes letartóztatásból, mert a bizonyítási eljárás annyira elhúzódott – meg is szöktek, Svájcban kapták el őket. Erre a kormány úgy reagált, hogy eltörölte az előzetes letartóztatás időkorlátját. Ez kifejezetten kádári hagyományokra tekint vissza, nem ösztönzi a bíróságokat gyors munkára (minek kapkodni, ha a delikvens börtönben ülhet sohanapjáig), és alaptörvény-ellenes.

Egy előzetesbe kerülő rab összekerülhet pár évre pár jogerősen elítélt rabbal – ma 10 börtönférőhelyre 14 rab jut. Kínzások, kényszerítések (kényszerkártyáztatás:egy este eljátszatják veled a vagyonod, nemcsak a bentit, a kintit is), verések – megkétszereződtek az utóbbi években a börtön falain belüli agresszív esetek. A kényszerű zsúfoltságot rosszul viseli az ember, agresszióval felel rá. A fiatalkorúak börtönében még rosszabb a helyzet, hisz itt önmagukat kevésbé kontrollálni tudó fiatalok vannak összezárva. Hab a tortán: egy rab étkeztetésére napi 400 forint jut.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik