Üzleti tippek

Ismét rekordot dönthet a turizmus

Az első tíz hónap adatai alapján 2015-höz hasonlóan tavaly is rekordévet zárhatott az ágazat.

A Magyar Turisztikai Ügynökség tájékoztatása szerint a január-októberi időszakban a vendégek és a vendégéjszakák száma is 6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, a kereskedelmi szállásdíjak bevételei 10 százalékkal bővültek, a szálláshelyek összes bevétele pedig 8 százalékkal növekedett egy év alatt.

Guller Zoltán vezérigazgató azt mondta: így okkal feltételezhető, hogy a tavalyi év még a 2015-ös turisztikai rekorderedményeket is felülteljesíti. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ágazat nem csupán vendégéjszakákról és a szálláshelyekről szól, fejleszteni kell a kulturális programokat, sportrendezvényeket, a gyógyhelyeket is.

A vezérigazgató fontos szakmai változásnak nevezte, hogy az Országgyűlés döntése értelmében a jövőben a turisztikai fejlesztések immáron nem termék-, hanem desztinációalapúak, ennek eredményeként a “szigetszerű” korszerűsítések helyett teljes körű megújulások várhatók.

A kormány eddig három térséget nyilvánított kiemelt turisztikai desztinációnak:

  • a balatoni térség fejlesztésére mintegy 365 milliárd forint hazai és uniós forrás jut,
  • Sopron és a Fertő tó környékének megújulására pedig mintegy 60 milliárd forint.
  • A harmadik térségre – Tokaj-Hegyaljára, a Nyírségre és a Felső-Tisza vidékre – fordítható összegről még nem született meg a kormányhatározat, ezért pontos számok még nem ismertek.

Nemsokára kiírnak szálláshely-fejlesztési pályázatokat, amelyek célja, hogy 5 éven belül az ország valamennyi szálláshelye egy kategóriát előrelépjen.

A turisztikai ügynökség még idén szeretné a kormány elé vinni a Budapest és agglomerációjának, valamint Debrecen, Hortobágy, a Tisza-tó, Eger, Pécs, Villány, Békéscsaba, Sárvár és Kőszeg kiemelt turisztikai térséggé nyilvánítására vonatkozó előterjesztéseket.

Guller Zoltán beszámolt arról is, hogy még 2017-ben kezdődik a családbarát turisztikai fejlesztési terv megvalósítása, illetve elkészül Magyarország 20 évre szóló turisztikai stratégiája, elkezdődik például az országmárka megújítása is.

A vezérigazgató újságírói kérdésre az Airbnb-hálózatról azt mondta: az állam nem az online szolgáltatás felszámolására, hanem a jogkövető működés biztosítására törekszik.

A turisztikai ágazat egyéb megoldandó kihívásai közé sorolta a turizmusban dolgozók itthon tartását, bérük emelését, ennek anyagi fedezetét egyebek mellett a vendéglátás áfájának idei és jövő évi mérséklésének tovagyűrűző hatásaitól várják – összegezte az MTI.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik